Veselam
Ārstēšana

Atkal sāp kakls! Kā sev palīdzēt? Kad meklēt ārsta palīdzību?0

Foto – Shutterstock

Kakla sāpes asociējas ar saaukstēšanos, taču tās var liecināt ne tikai par elpošanas ceļu saslimšanu, bet arī par emocionālu pārslodzi.

Klāt infekcija!

Rudenī un ziemā sāpošs kakls ir biežākās ģimenes ārsta, otolaringologa un pediatra pacientu sūdzības. Vienlaikus pakāpeniski pieaug kairinājuma sajūta kaklā, ir nedaudz paaugstināta ķermeņa temperatūra, miegainība un nogurums. Kakls izskatās liesmojoši sarkans, turklāt bieži vien ir iesnas un vārguļo citi ģimenes locekļi.

Vairākumā gadījumu kakla sāpes izraisa vīrusu aktivitāte, taču dažreiz vainojama baktēriju invāzija. Iespējami dažādi kairinājumi, kam nav nekāda sakara ar gadalaiku. Retāk kakla sāpes ir anatomisku īpatnību, piemēram, izaugumu vai sašaurinājumu, dēļ, skaidro klīnikas “Premium Medical” otolaringoloģe Ramona Markuse. Kakla, rīkles, balsenes vai vairogdziedzera audzēji var ilgstoši neradīt simptomus, lai gan citkārt vēl pirms sāpēm rodas balss aizsmakums un rīšanas grūtības. Durstīgas vai griezīgas sāpes kaklā rīšanas laikā parasti izraisa svešķermeņi, biežāk – zivju asakas vai gaļas kaulu sīkās šķembas, bet dedzinošu sajūtu – kuņģa skābes atvilnis. Sāpēm dažkārt ir neiralģiska izcelsme, vai tās ir vit­amīnu un minerālvielu deficīta ierosinātu slimību sekas.

Ātrā palīdzība jāizsauc, ja sāpes ir tik spēcīgas, ka nevar norīt pat siekalas, vai arī ir izteikta tūska, kuras dēļ ir apgrūtināta elpošana vai tās laikā dzirdamas pīkstošas, čīkstošas vai svilpjošas skaņas.

Ar ārsta apmeklējumu pietiek, ja kakls 2–3 diennaktis sāp bez saaukstēšanās un gripas simptomiem vai ir strauja ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, rīklē redzams aplikums, ir sāpīgi un pietūkuši kakla limfmezgli vai rodas sāpes, kustinot žokli. Dažreiz limfmezgli var būt palielināti arī padusēs un cirk­šņos – tā var būt mononukleoze, saukta arī par Epšteina-Barra vīrusa infekciju. Pie ārsta jādodas, ja kakla sāpes, aizsmakums vai pārmaiņas balsī bez acīm redzama iemesla ilgst divas nedēļas. Nedrīkst vilcināties, ja sāp vienā kakla pusē, jo bieži vien mandelēm apkārtējos audos ir sakrājušās strutas. Nepalīdz ne kakla skalošana, ne citas mājās veicamas procedūras, jo nepieciešams atsūkt strutas.

Antibiotikas − ne vienmēr

Daudzi ir pārliecināti, ka angīna ir cilvēkiem ar vārīgu kaklu – atliek iedzert kaut ko aukstu, un slimība klāt! Patiesībā sāpes kaklā var būt jebkuras saaukstēšanās gadījumā. Turklāt ne katrreiz tā ir angīna, bērniem bieži vien ir akūts tonsilīts – mandeļu iekaisums.

Bakteriālās infekcijas novērojamas retāk, taču diagnoze jānosaka precīzāk, jo ārstēšanā izmanto antibiotikas, kas nav efektīvas un pat ir nevēlamas vīrusu infekciju gadījumā. Antibiotiku lietošanu nenosaka arī kakla sāpju intensitāte.

Ja ir bakteriāla infekcija, kakla sāpes rodas strauji, ievērojami pasliktinās pašsajūta un paaugstinās ķermeņa temperatūra. Citi sim­ptomi ir vāji izteikti, taču var palielināties kakla limfmezgli, turklāt, iespējams, slimos arī citi ģimenes locekļi.

Ja ārsts izrakstījis antibiotikas, zāles jālieto tik ilgi un tādās devās, kā piekodināts, turklāt arī tad, ja sūdzības pāriet, bet izrak­stītās tabletes vēl nav izdzertas. Kakls regulāri jāskalo, jo tas palīdz mehāniski atbrīvoties no baktērijām. Jālieto daudz šķidruma, un, ja ir augsta temperatūra, pieļaujami drudzi mazinoši preparāti.

Obligātā pašpalīdzība

Cilvēks saaukstēšanās izraisītu kakla sāpju gadījumā pats sev var palīdzēt, elpojot caur degunu. Tajā gaiss sasilst un mitrinās, pasargājot kaklu un balss saites. Turklāt kakls var sāpēt, ja ir aizlikts deguns un nākas elpot caur muti. Izārstējot degunu, arī kakla sāpes pāriet. Pēc slimošanas jānomaina zobu suka, jo tajā var būt palikusi infekcija.

Kad sāp kakls, ledenes bieži vien tikai pasliktina situāciju, jo cilvēks rij biežāk. Pretsāpju līdzekļi palīdz mazināt simptomus, taču neārstē. Ir jālieto daudz šķidruma. Lai cik dīvaini izklausās, reizēm palīdz saldējums, jo aukstums mazina tūsku, iekaisumu un sāpes.

Lai atgūtu labu pašsajūtu, ieteicams kaklu skalot ar siltu sālsūdeni (glāzē izšķīdina vienu tējkaroti sāls). Ar to rīkli tikai skalo, taču norīt nedrīkst. Sauss gaiss telpās jāmitrina, vismaz uzliekot uz radiatoriem trauku ar ūdeni.

Biežs kakla sāpju iemesls ir alerģiska reakcija, tabakas dūmu vai gaisa piesārņojuma vai sausa gaisa radīts kairinājums. Vispārējais stāvoklis un pašsajūta nepasliktinās, nav paaugstinātas temperatūras vai līdzīgu simptomu. Alerģijas gadījumā gan var būt nieze, acu asarošana, šķavas un tecēt deguns. Kairinājums rada arī sausu klepu. Izvairoties no alerģijas izraisītāja, parasti pazūd arī sūdzības.

Saistītie raksti

Smēķēšana jāatmet pat tad, ja kakla sāpes ir kādam no mājiniekiem, nevis pašam, jo tabakas dūmi ir spēcīgs elpceļu kairinātājs un apkārtējiem ir ne mazāk bīstami kā pašam smēķētājam.

Laringīts – balsenes iekaisums – ir saistīts ar balss saitēm, un par to liecina aizsmakums un dobjš klepus. To izraisa gan vīrusu infekcijas, gan balss saišu pārslodze – skaļa kliegšana sporta spēlēs vai skaļa saruna trokšņainā vietā. Savukārt čuksti vairāk kairina balss saites nekā normāla runāšana, tāpēc labāk paklusēt vai runāt kā parasti, pat ja īsti labi neskan. Uzstājoties auditorijas priekšā, jāizmanto mikrofons – dzirdēs visi, kuri nākuši klausīties. Klīnikas “Premium Medical” otolaringoloģe Ramona Markuse mudina ņemt vērā to, ka bērniem laringīts izpaužas smagāk nekā pieaugušajiem, jo bērniem balsene ir šaura un gara. Elpceļu jutīguma un biežāku alerģisku reakciju dēļ mēdz būt smakšanas sajūta, tāpēc pašārstēšana mazajiem pacientiem var beigties bēdīgi. Viņu labā pie ārsta jādodas nekavējoties.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Kendama, velosipēds vai batuts – kas rada biežākās traumas mūsu bērniem?
17 stundas
IA
Ieva Apiņa
Veselam
Latvānis dabas takās un degšķidrums uz oglēm! Kā palīdzēt, ja piknikā gūts apdegums?
18 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
“Izārstēšu vēzi ar vienu rokas pieskārienu!” Kā atpazīt viltus dziednieku?
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
FOTO: Baltijas ceļa 30. gadadienai veltītais atceres pasākums pie Brīvības pieminekļa
6 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš un Pļaviņš/Točs Jūrmalas posmā sasniedz astotdaļfinālu
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
FOTO: Viļņā “Baltijas ceļa” gadadienā sadodas rokās vairāk nekā 12 000 cilvēku
6 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Sekojot Baltijas valstu paraugam, tūkstošiem “Honkongas ceļa” dalībnieku apliecina savu vienotību
9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: Lucavsalā notiek grupas “Skyforger” metāloperas “Kurbads. Ķēves dēls” atjaunotais uzvedums
5 stundas