Veselam
Ārstēšana

Atlīdzību par nelaimi darbā vai gūtu arodslimību plāno aprēķināt pēc jaunas kārtības0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Pexels

Atlīdzību par nelaimes gadījumu darbā vai konstatētu arodslimību plāno aprēķināt pēc jaunas kārtības, liecina valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi.

Patlaban likums “Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām” paredz, ka mēneša vidējo apdrošināšanas atlīdzību nosaka no personas apdrošināšanas iemaksu algas par 12 mēnešu periodu, to beidzot divus mēnešus pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums.

Tikmēr Labklājības ministrija (LM) rosinājusi izmaiņas šajā aprēķinā, nosakot, ka šo atlīdzību nosaka no cilvēka apdrošināšanas iemaksu algas par jebkuriem 36 mēnešiem pēc kārtas pēdējo piecu gadu laikā pirms apdrošināšanas gadījuma iestāšanās dienas.

LM norādīja, ka šo grozījumu mērķis ir pēc iespējas nodrošināt cilvēka zaudētajiem ienākumiem atbilstošu sociālās apdrošināšanas pakalpojuma apmēru.

Kā skaidroja ministrijā, cilvēkam negūtie darba ienākumi gadījumā, ja tie jau tiek kompensēti sakarā ar vienu sociālo risku, netiek kompensēti vēlreiz – arī sakarā ar otru sociālo risku. Līdz ar to likuma labojumi arī paredz, ka gadījumā, ja cilvēkam ir tiesības gan uz atlīdzību, gan invaliditātes pensiju, varēs saņemt vienu – sev izdevīgāko.

Saistītie raksti

Lai ievērotu tiesiskās paļāvības principu, cilvēki, kas jau saņem gan atlīdzību, gan invaliditātes pensiju, turpinās saņemt tos saņemt līdz lēmumā par pakalpojuma piešķiršanu, pārrēķināšanu vai izmaksas termiņa pagarināšanu noteiktajam laikam.

Likumprojekts precizē arī citas likuma normas saistībā ar slimības pabalsta un atlīdzības izmaksu.

Plānots, ka jaunā vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanas kārtība attiecībā uz atlīdzību aprēķināšanu stāsies spēkā 2021.gadā, līdz kuram tiks izstrādāti arī attiecīgie Ministru kabineta noteikumi.

Grozījumi likumā vēl ir jāatbalsta valdībā un jāpieņem Saeimā.

LA.lv