Veselam
Psiholoģija

Atmetot smēķēšanu 30 gadu vecumā, iegūst 10 dzīves gadus, 40 gadu vecumā – 90

Foto: Shutterstock

Turpinot šīs nedēļas tēmu par dažādu veselīgu apņemšanos, šoreiz rakstām, ko dod regulāra sportošana.

Jau rakstījām, ko dod cukura samazināšanas uzturā un lielāka ūdens daudzuma uzņemšana, kā arī ko dod regulāra sportošana.

Atsakoties no smēķēšanas, ieguvumi nav izjūtami jau pirmajā dienā un atkarīgi no vecuma, kurā cilvēks izvēlas atmest šo netikumu, kā arī no atkarībā pavadīto gadu skaita.

Pneimonoloģe Ineta Grīsle kā kritisko vecumu, kad atmest smēķēšanu un, iespējams, izsprukt no nopietnām veselības problēmām, min 30 gadus. Protams, katrs cilvēks un viņa veselības stāvoklis, imunitāte un ģenētiskā iedzimtība atšķiras, bet, ja atkarību uzveic līdz 30 gadu vecumam, plaušas spēj labāk atjaunoties un ir pietiekami jaunas, lai cīnītos ar cigarešu dūmu atstātajām sekām.

“Risks iegūt plaušu vēzi vai hroniskas plaušu slimības pastāv vienmēr, bet jo vecāks ir smēķētājs, jo lielāka iespēja smagi sabojāt veselību,” saka ārste.

Līdz ar pozitīvajām izmaiņām, atmetot smēķēšanu, cilvēks parasti izjūt arī nemieru, naktīs slikti guļ, var parādīties sirdsklauves, trīce un citi simptomi, kas liek justies slikti, kaut patiesībā tās ir pazīmes, ka organisms cīnās ar atkarību un attīrās no nikotīna.

Saistītie raksti

“Labā ziņa – pēc četrām līdz sešām nedēļām simptomi izzūd. Pacietība ir spēja pārvarēt šo posmu un, atsakoties no smēķēšanas, pagarināt savu mūžu,” vērtē pneimonoloģe.

 

Kādas izmaiņas jūt, atmetot smēķēšanu?

• Pirmās nedēļas laikā: cilvēkam atgriežas garšas un smaržas sajūta.

• Pēc mēneša: samazinās hroniskais bronhīts, kas ir visiem smēķētājiem. Mazinās elpceļu iekaisums.

• Pēc diviem mēnešiem: uzlabojas apetīte, tāpēc šajā laikā jāseko līdzi svara izmaiņām, taču tas nenozīmē, ka, atmetot smēķēšanu, automātiski pieaug svars. Vidēji tas var pieaugt par 2–5 kilogramiem, bet tas atkarīgs no katra vielmaiņas un ēšanas paradumiem.

 

Pārtraucot smēķēšanu:

60 gadu vecumā iegūst 3 dzīves gadus,

50 gadu vecumā iegūst 6 dzīves gadus,

40 gadu vecumā iegūst 9 dzīves gadus,

30 gadu vecumā iegūst 10 dzīves gadus.

 

Mūsu eksperte

Ineta Grīsle, pneimonoloģe

 

LA.lv