Veselam
Ārstēšana

Atpazīsti alerģiju! Tuvojoties ziedēšanas laikam, aicina pārbaudīt plaušu veselību0

Foto – Shutterstock

Tuvojoties pavasara ziedēšanas laikam, kad gaisā parādās daudz ziedputekšņu, var saasināties ne tikai alerģiskas saslimšanas, bet arī astma. Tādēļ Latvijas Astmas un alerģijas biedrība aicina pavasarī pievērst īpašu uzmanību savu elpceļu veselībai un doties to pārbaudīt pie ģimenes ārsta.

“Pavasarī ir iespējami astmas saasinājumi, ko varam sajaukt ar alerģiju. Tādēļ būtu ieteicams īpaši pavasarī pievērst uzmanību dažādiem simptomiem, kas var liecināt par astmu vai kādu citu elpceļu saslimšanu. Laikus diagnosticējot astmu un to pareizi kontrolējot ar medikamentiem, astmas slimniekiem nav nekādas ietekmes uz viņu ikdienas gaitām,” stāsta Rita Paeglīte, Latvijas Astmas un alerģijas biedrības valdes priekšsēdētāja.

Astma ir ļoti izplatīta. Tiek lēsts, ka Latvijā ar astmu slimo 2-5% iedzīvotāju, kas ir aptuveni 40-100 tūkstoši cilvēku. Pasaulē ar astmu slimo aptuveni 300 miljoni cilvēku.
“Diemžēl daudziem pacientiem astma netiek laikus diagnosticēta, piemēram, cilvēki pierod pie elpas trūkuma un, īpaši vecumdienās, uzskata, ka tā ir norma. Taču tā nav! Pareizi un pastāvīgi lietojot astmas zāles, cilvēks var justies daudz labāk. Turklāt astmas ārstēšanai paredzētajiem medikamentiem valsts kompensē 75% no cenas,” stāsta R. Paeglīte.

Tipiskākās astmas pazīmes, pēc kurām noteikti būtu jāvēršas pie ārsta savu elpceļu veselības pārbaudei:

• Regulārs klepus, biežāk naktīs
• Spiedoša sajūta krūškurvī
• Krūtīs dzirdama čīkstēšanai vai svilpošanai līdzīgas skaņas
• Trūkst gaisa, rodas smakšanas sajūta, ir grūti ar pilnu krūti ieelpot vai izelpot
• Klepus pastiprinās pie fiziskas slodzes

Lai noteiktu precīzu diagnozi, noteikti ir jāapmeklē ārsts, jo simptomi mēdz būt dažādi un tie ne vienmēr liecina tieši par astmu.

Astma ir hroniska saslimšana, kas rada elpceļu pietūkumu un sašaurināšanos, izraisot sēkšanas lēkmes, elpas trūkumu, smaguma sajūtu krūšu kurvī un klepu. Astma var sākties jebkurā vecumā, lai gan visbiežāk aizsākas bērnībā, tādēļ īpaša vērība būtu jāpievērš bērnu veselībai un regulārai tās pārbaudei.

LA.lv