Veselam
Ārstēšana

Ātri likvidē akmeņus urīnceļos0


Distances litotripsija ir mūsdienīga un saudzīga ārstēšanas metode.
Distances litotripsija ir mūsdienīga un saudzīga ārstēšanas metode.
Foto – Timurs Subhankulovs

Viens no Rīgas Austrumu slimnīcas Uroloģijas klīnikas darbības virzieniem ir urīnceļu akmeņu slimības moderna un efektīva ārstēšana.

“Mūsdienās nierakmeņu veidošanās ir viena no izplatītākajām uroloģiskajām saslimšanām. Slimība ir ļoti nepatīkama, ar pēkšņām, asām, ļoti stiprām sāpēm sānos, mugurā. Mēdz teikt, ka tas, kas piedzīvojis nierakmeņu lēkmi, to atcerēsies visu mūžu. Šādā situācijā nepieciešama ātra un efektīva palīdzība,” norāda klīnikas vadītājs, asociētais profesors Vilnis Lietuvietis. Akmeņi nierēs, urīnvados un urīnpūslī veidojas, kad urīns ir pārsātināts ar dažādiem sāļiem, kas izgulsnējas un veido kristālus, bet pēc tam arī dažāda lieluma akmeņus. To mēdz dēvēt par dzīvesveida slimību, jo akmeņu veidošanos veicina pastiprināta kalcija un olbaltumvielām bagātu uztura produktu, piemēram, piena, siera, gaļas, lietošana uzturā.

Slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā katru gadu vēršas pāri par tūkstoš pacientiem, kas cieš no urīnceļu akmeņu slimības saasinājuma. Pacienta stāvokli vispirms izvērtē dežurējošais urologs. Pēc tam dažās stundās tiek veikti visi nepieciešamie izmeklējumi, tajā skaitā kompjūtertomogrāfija, kas ārstam ļauj precīzi noteikt akmeņu lielumu un atrašanās vietu. “Ja tie ir mazāki par četriem milimetriem, pacients var doties mājās un ārstēties ambulatori. Lietojot medikamentus, nelieli akmeņi parasti izdalās paši,” skaidro Vilnis Lietuvietis.

Ja urīnceļu akmeņi ir lielāki par četriem milimetriem, Uroloģijas klīnikā tos iespējams likvidēt ar modernām, mazinvazīvām metodēm gan slimnīcas apstākļos, gan dienas stacionārā. Viena no tām ir distances jeb ekstrakorporālā triecienviļņu litotripsija. Procedūras laikā, kas notiek vispārējā anestēzijā, uz akmeņiem tiek raidīti augstas intensitātes triecienviļņi, kuri iet cauri mīkstajiem audiem, neizraisot bojājumus, taču, sasnieguši cietu objektu, piemēram, nierakmeni, rada tajā plaisas, sašķeļot smalkās daļiņās.

Saistītie raksti

“Lielākais ieguvums ir tas, ka pacients visu laiku atrodas viena un tā paša ārsta uzraudzībā. Pēc divām trim slimnīcā pavadītām dienām pacients var atgriezties ikdienas dzīves ritmā. Arī tad, ja rodas sarežģījumi, viņš var vērsties pie sava ārstējošā ārsta, kas tos ātri novērsīs, jo viņa rīcībā ir iepriekš veiktie izmeklējumi un pacienta slimības vēsture,” saka klīnikas vadītājs.

Ja akmeņi ir ļoti cieti un nepadodas skaldīšanai ar triecienviļņiem, pacientam tiek veikta lāzera litotripsija. Ar īpašu iekārtu caur pacienta urīnizvades kanālu tiek ievadīts lokans endoskops, kas ļauj notēmēt lāzera staru uz akmeni ļoti precīzi un to sašķelt, nebojājot apkārtējos audus. Ķirurģisku urīnceļu akmeņu izņemšanu mūsdienās veic tikai retos gadījumos. Jāpiezīmē, ka gan distances, gan lāzera litotripsija šobrīd ietilpst valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sarakstā.

 

Raksts tapis sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas atbalsta fondu

LA.lv
LE
LETA
Veselam
Kurš brauc dzērumā biežāk – sievietes vai vīrieši?
4 stundas
LE
LETA
Veselam
Rīgas dome lems par pabalsta piešķiršanu Stradiņu slimnīcā dzimušajiem trīnīšiem
4 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: vai alksti gūt jaunus iespaidus?
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Kam ticēt – realitātei vai solījumiem? Ekskluzīva saruna ar “PNB Bankas” vienu no īpašniekiem, miljardieri Rodžeru Tamrazu
Ekskluzīvi 25 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Latvijā
FOTO, VIDEO: Jaunpilieši nevēlas palikt nomalē 1
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
VK sagatvojusi atzinumu par LU rektora vēlēšanām
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Traģiskas ziņas no Vidzemes: dzīvojamās mājas ugunsgrēkā bojā gājis nepilngadīgais
3 stundas
MA
Māris Antonevičs
Pasaulē
Māris Antonevičs: Krievi vairs negrib Štirlicu
5 stundas