Veselam
Psiholoģija

Attiecību bieds – krāpšana. Kāpēc sievietes un vīrieši izvēlas neganto pieredzi1

Foto: PN/ SCANPIX/ LETA

Laulības pārkāpšana, uzticības pārraušana un otra nodošana ir biedējošas attiecību krīzes, tomēr neskaitāmi pāri ar tām saskaras regulāri. Jāpiebilst, ka visbiežāk nodevīgo soli spert izvēlas vīrieši, tomēr arī sievietes meklē veidus, kā gūt jaunas un piesātinātas emocijas.

Ņemot vērā portālos “Women’s Health”, “Verywell Mind” un “Psychology Today” rakstīto, apkopojam iemeslus, kāpēc gan sievietes, gan vīrieši izvēlas krāpt savu laulāto vai dzīvesbiedru, ņemot vērā arī “Viņa” lasītāju pieredzes. Skaidrs ir viens – iemeslu, kāpēc cilvēki sper šādu soli, ir daudz vairāk nekā varam iedomāties.

Kāpēc attiecībās iezogas krāpšana?

Parasti tiek minēti divi problēmas iemesli – pats indivīds vai attiecības, no kuriem rodas neuzticība un tiek sperti sānsoļi. Tomēr ir jāveic pamatīgs izpētes process, lai saprastu, kāpēc krāpšana ienākusi konkrētajās attiecībās. Piemēram, sievietei jau pirms precēšanās bijušas šaubas par attiecību nākotni, savukārt vīrietis neizjūt pietiekamu uzmanību, jo tā vairāk pievērsta bērniem.

Arī dzimumam ir pietiekami liela nozīme. Vīrieši, kuriem ir mīlas afēras, parasti vairāk meklē seksuālu kontaktu vai uzmanību. Tas tiek skaidrots ar viņu mīlestības izpaušanu izteiktāk fiziskā, nevis emocionālā veidā, kā arī ar augstāku testosterona līmeni. Ja otra pusīte bieži noraida vēlmi pēc intīma kontakta, vīrietis to var uztvert kā faktu, ka vairs viņu tik ļoti nemīli.

Savukārt sievietes nereti izvēlas krāpt savus laulātos, lai tādā veidā aizpildītu emocionālo tukšumu, kas valda attiecībās.

Viņu vēlme ir būt iekārotām un lolotām. Dažkārt sievietes krāpšanas procesu izmanto kā pārejas periodu, piemēram, viņas patiesi vēlas šķirt laulību, un šī afēra palīdz to panākt.

Tomēr atklāt patiesos iemeslus nodevības veikšanai ir patiesi sarežģīti. Eksistē desmitiem skaidrojumu, kas varētu likt pievērsties krāpšanai, piemēram, izvairīšanās no konfliktiem, laulība bez seksuāla kontakta, iedomība, atriebība, finansiāla spriedze, hormonālas izmaiņas un citi. Turklāt tikpat liela nozīme ir tam, kāda ir dinamika attiecībās, kā tās veidojušās un ko pieredzējušas.

Sieviešu iemesli – bailes un atriebība

“Es biju precējusies 10 gadus un krāpu savu vīru ar bērnības draugu piecus no tiem,” portālam “Women’s health” atklāj Lorēna. Viņa skaidro, ka vairs nav mīlējusi savu vīru, taču palikusi attiecībās bērnu dēļ. Dažkārt sievietes jūt, ka laulība līdzinās grimstošam kuģim – kaislība un mīlestība noplakusi, savukārt vēlme pēc pārmaiņām šķiet tikpat stindzinoša kā ledains ūdens. Tāpat sievietes var izvēlēties par labu partnera krāpšanai un tādā veidā censties pievērst uzmanību pastāvošajām problēmām attiecībās.

Salīdzinot ar vīriešiem, sievietes, piemēram, vienas nakts sakarus izvēlas retāk.

Tas skaidrojams ar to, ka dāmas daudz ilgāk pārdomā lēmumu par situāciju, tāpēc dažkārt neļaujas pavedinošiem izaicinājumiem. Bieži dzirdēts, ka tieši sievietes attiecībās pieķeras daudz vairāk nekā vīrieši, tāpēc arī viņu afēras būtiski atšķiras, norādīts “WebMD”.

Pavisam negantā stāstā dalās Natālija, kas krāpusi savu otro pusīti atriebības dēļ. Viņa zinājusi, ka partneris regulāri veic sānsoļus, jo viņš bija atklājis savu pieredzi, taču Natālija izlikās, ka viņai tas īsti nerūp: “Man patika uzmanība no vīriešiem, kuri lika man justies pārliecinātai par sevi.” Dīvainais attiecību koncepts sastāvējis no abu pušu neuzticības un biežu greizsirdības scēnu radīšanas.

Portāls “Telegraph” min, ka nereti sievietes nevēlas būt tās “sliktās” un izbeigt attiecības, tāpēc pievēršas sānsoļiem, lai gan patiesībā viņām ir bail palikt vienām un pieņemt faktu, ka attiecības ir uz iziršanas robežas.

Vīriešu iemesli – brieduma trūkums un vienīgā izeja

Brieduma trūkums, dažāda veida atkarības, nedrošība ir tikai daži no iemesliem, kāpēc tieši vīrieši izvēlas krāpt savas partneres. “Viņa” lasītāja Kristīne dalās savā pieredzē, kad ballītē satikusi zināmu vīrieti: “Tajā reizē, kad biju ar draudzenēm ballēt, nejauši viņu sastapām, viņš pievienojās mūsu kompānijai. Tad kādā brīdī vaicāja man, vai esmu brīva meitene. Es zināju, ka viņam ir draudzene, nedaudz apstulbu. Viena no manām draudzenēm, dzirdot sarunu, uzreiz pajautāja: “Klau, vai tev nav draudzene? Kas noticis ar Zintu?” Viņš paskaidroja, ka viņa meitene devusies darba darīšanās uz sešiem mēnešiem Briselē.”

Kristīne vēlāk sapratusi, ka abi dzīvo netālu viens no otra, tāpēc kopīgi devušies mājās: “Viņš piedāvāja “padzert tēju un paciemoties”. Es nedomāju, ka tēja bija viņa patiesie nolūki. Tad, kad viņš pavadīja mani uz mājām, atvadījos un uzgāju augšā viena. Nezinu, vai viņš dzēra tēju ar citām tajā laikā, kamēr draudzene bija prom, bet viņi tagad ir joprojām kopā.”

Daļa vīriešu dažkārt krāpšanas procesu uzskata par vienīgo izeju attiecību problēmās, piemēram, kad viņu vēlmes nav apmierinātas.

Tāpat sānsoļa izdarīšanu var veicināt atkarība no intīmām attiecībām, alkohola vai narkotiku lietošana. Savukārt vaina tiek uzvelta ne tikai sievai vai draudzenei, bet arī prasīgam priekšniekam, vecākiem vai pat “otrai sievietei”.

Arī lasītāja Daiga piedzīvojusi vīrieša neuzticību. Viņa kādā ballītē iepazinusies ar vīrieti un ākstoties pat smējusies, ka nekad nevar zināt – ir vai nav otra pusīte: “Mēs gan tikai pabučojāmies, bet vienalga – sajūta, kad uzzināju, ka viņš ir precējies un viņa sieva ir stāvoklī ar otro bērniņu, bija ļoti, ļoti pretīga.” Daiga jutusies ļoti vainīga sievietes priekšā.

“Kad tam čalim pēc tam jautāju, jo sanāca uzskriet virsū citā ballītē, viņš atbildēja, ka nekas jau nav noticis – mēs jau neaizgājām kopā mājās,” atklāj Daiga.

Dzīve pēc afēras jeb Lēmums pašu rokās

Vai eksistē dzīve pēc afēras? Jā, tikai tā kļūst pavisam citādāka. Viens no variantiem ir saprast, ko katrs partneris vēlas. Dažiem patiesi izdodas atrisināt visas problēmas un atjaunot attiecības citā gultnē, bet citi – nekavējoties šķiras. Tas, kas absolūti nav nepieciešams, ir šī sānsoļa uztveršana par normu.

Lai kāda būtu situācija, ja pieņemts lēmums turpināt attiecības, tad palīdzēt var terapeita vai psihologa apmeklējums. Vislabākie rezultāti būs, ja darīsit to abi kopā. Sesiju laikā iespējams vēl labāk saprast, kāpēc attiecībās iezagusies krāpšana. Tāpat tikai pilnīga atklātība var palīdzēt rast līdzsvaru un arī uzticēšanos abu starpā, kas ir pilnīgi izputējusi. Tikpat svarīga ir arī piedošana, taču tā nenāk tik vienkārši. Saprotams, ka, lai atjaunotu attiecības, priekšā gaidāms pamatīgs darbs.

Ja jūti, ka pēc krāpšanas uzzināšanas līdz galam neizproti, ko darīt tālāk, iespējams, palīdzēt var laika veltīšana pārdomām par notikušo.
Saistītie raksti

Redzot dzīvesbiedru katru dienu, var pārņemt spēcīgas emocijas un dusmas, kas nenoved pie tavām patiesajām vēlmēm. Laiks un prombūtne vienam no otra var būt viens no risinājumiem, norādīts portālā “Marriage”.

Dažiem krāpšana līdzinās reālam fiziskam ievainojumam, tāpēc doma par attiecību turpināšanu vai vismaz iespējamu salīgšanu nākotnē šķiet īpaši šķebinoša. Tas ir tikai normāli, ja tā notiek ar tevi. Nevienam nav sevi jāspiež un jābūt kopā kāda cita dēļ – lēmums ir katra paša rokās.

 

LA.lv