Veselam
Bērni

Atvērti pirmie specializētie laboratorijas kabineti bērniem0

Foto: publicitātes

«Centrālās laboratorijas» filiālēs atvērti pirmie trīs specializētie kabineti bērniem, kuros ir īpaša vide un medicīnas personāls rūpīgi strādā, lai mazajiem pacientiem analīžu nodošana radītu pēc iespējas mazāku satraukumu, kā arī vienlaikus veidotos izpratne par medicīnisko manipulāciju nozīmi un svarīgumu. Pirmais kabinets tika atvērts Šarlotes ielā 1b, tam jau piepucējušies arī bērnu kabineti Rīgā, Nīcgales ielā 5, VCA poliklīnikā „Aura” un Tukumā, Raudas ielā 4.

Balstoties 25 gados gūtā pieredzē darbā ar laboratorijas pacientiem , «Centrālā laboratorija» izstrādājusi īpašu projektu un atver specializētus kabinetus bērniem.

To mērķis ir atbalstīt ģimenes un samazināt mazo pacienta stresu: manipulācijas viegli un ātri veic saskarsmei ar bērniem apmācīts personāls.

Pirmais šāds kabinets tika atvērts Rīgā, Šarlotes ielā 1b. Mazajiem pacientiem ir paredzēta atsevišķa rinda. Šim nolūkam reģistratūras elektroniskajā terminālī jāreģistrējas, izmantojot īpašo taustiņu «Analīžu nodošana bērniem»; kad taustiņš nospiests, vecāki maksimāli īsā laikā tiek aicināti uz bērnu kabinetu.

Foto: Shutterstock

Šīs telpas dizainā izmantoti pasaku varoņu attēli, bet iepretim procedūru krēslam ir ekrāns, kurā skatāmas animācijas filmas.Medicīnas māsas ir sagatavojušās darbam ar bērniem –ir uzmanīgas, draudzīgas un asinis analīzēm gan no pirksta, gan vēnas ņem ātri un nesāpīgi, pēc tam injekcijas vietai uzliekot košu, krāsainu plāksteri. Galvenais akcents – pēc procedūras mazajam pacientam tiek izsniegts krāsains diploms «Par drosmi», ar kuru var lepoties ģimenes un draugu lokā.

Stella Lapiņa, SIA «Centrālā laboratorija» valdes priekšsēdētāja: «Centrālā laboratorija»jau tradicionāli ir ģimenes vajadzības atbalstoša veselības aprūpes iestāde. Bērni vecumā līdz 12 gadiem veido krietnu daļu no «Centrālās laboratorijas» pacientu loka. Divu gadu laikā šādus specializētus kabinetus plānojam atvērt vairākās filiālēs gan Rīgā, gan citās Latvijas pilsētās.

Nepazīstamas telpas, svešinieki, medicīnas personāls baltos halātos, neparasti instrumenti un sāpes – tas bērnam vienmēr ir stress.
Saistītie raksti

No laboratorijas personāla un vecāku noskaņojuma lielā mērā ir atkarīgs, kā bērns reaģēs uz medicīniskajām manipulācijām. Ļoti svarīga ir pirmā pieredze un medicīnas māsas spēja sadarboties ar mazajiem pacientiem. Ceram, ka ar bērnu kabinetu ieviešanu mums izdosies palīdzēt ģimenēm ar bērniem vieglāk pārvarēt ar manipulācijām saistīto stresu un arī veicināt bērniem izpratni par veselības aprūpes iestādi kādažkārt ļoti nepieciešamu drošu vidi.»

Ieteikumi vecākiem pirms došanās uz laboratoriju:
• Noskaidrot, vai medicīnas personālam ir pieredze darbā ar bērniem.
• Paskaidrot bērnam, kas un kā notiks.
• Paskaidrot, kāpēc dažkārt injekcijas un analīzes ir ļoti nepieciešamas.
• Neveicināt stresa atmosfēru.
• Iedot bērnam padzerties ūdeni, lai vēnas būtu redzamākas.
• Paņemt līdzi bērna mīļāko rotaļlietu,sagatavot balvu.
• Censties izvairīties no situācijas, kad bērns redz citus raudam pēc manipulācijas.
• Pieradinot apmeklēt medicīnas iestādi, kopā ar bērnu «spēlēt ārstos», rotaļu veidā veicot iespējamās manipulācijas.

LA.lv