Veselam
Ārstēšana

Atzīmējot Startptautisko neiroendokrīno audzēju dienu, dibināts Latvijas Zebru klubs0

Publicitātes foto

10. novembrī Latvijā pirmo reizi tika atzīmēta Starptautiskā neiroendokrīno audzēju diena. Tās ietvaros uzsākta jauna tradīcija – dibināts Latvijas Zebru klubs, jo starptautiski pieņemts un visā pasaulē pazīstams retās slimības simbols ir zebra. Latvijas Zebru klubs būs visiem interesentiem atvērts un pulcinās kā speciālistus, tā pacientus un sabiedrības pārstāvjus. Līdzīgi Zebru klubi darbojas visā pasaulē, veiksmīgi un atraktīvi piesaistot gan sabiedrības uzmanību, gan iesaistot ārstus profesionāļus.

Latvijas Zebru klubs tiek dibināts, lai pievērstu sabiedrības uzmanību neiroendokrīno audzēju tēmai un liktu aizdomāties, izglītotu un iepazīstinātu ar neiroendokrīno audzēju specifiku diagnostikas un ārstēšanas ziņā, piedāvātu veiksmīgas pieredzes stāstus, iedvesmotu un rosinātu uzdrīkstēties uz šķietami zināmām lietām paskatīties no citas puses, atbildētu uz jautājumiem.

Publicitātes foto

Neiroendokrīnie audzējie ir reta un specifiska saslimšana
(NET – no angļu valodas – neuroendocrine tumors)
Neiroendokrīnie audzēji ir reta saslimšana, tie rodas no neiroendokrīnās sistēmas šūnām, kas izdala dažādus hormonus, tādējādi regulējot procesus cilvēka organismā. Neiroendokrīnus audzējus var sastapt jebkur organismā, bet visbiežāk tie lokalizējas gremošanas sistēmā, plaušās, virsnierēs. Ilgu laiku neiroendokrīnus audzējus uzskatīja par lēni progresējošiem, labdabīgiem audzējiem, bet šodien ir skaidrs, ka tā nav, šie neiroendokrīno šūnu veidojumi mēdz būt ļaundabīgi un veido metastāzes. Agrāk šos audzējus sauca par karcinoīdiem, šobrīd pēc Pasaules Veselības organizācijas ieteikuma – par neiroendokrīnajiem tumoriem. Tiem ir specifiska ārstēšana, kas atšķiras no parasta ļaundabīga audzēja terapijas.

Saistītie raksti

Zebru kluba dibināšanas pasākumā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas galvenais speciālists internajā medicīnā prof. Aivars Lejnieks norāda: “Neiroendokrīni audzēji ir aptuveni 2% no kopējā ārstēto audzēju skaita. Ārsti studiju laikā mācās koncentrēties uz visbiežākajām patoloģijām – ja dzirdat pakavu dipoņu, domājiet par zirgiem, nevis zebrām,– tomēr ir jāatceras par reto slimību iespējamību. Devīze “domā zebra!” – tā ir laba filosofiska pieeja medicīniskajā diagnostikā.”

Latvijas Zebru kluba dibināšanas pasākums notika Rīgas Zooloģiskajā dārzā ar mērķi pievērst plašāku sabiedrības uzmanību NET izplatībai, atpazīšanai un savlaicīgai ārstēšanai, izmantojot starptautiski atpazīstamo neiroendokrīno audzēju zebras simboliku un saistot to ar Rīgas Zooloģiskajā dārzā mītošajām zebrām. Lai veiksmīgāk uzrunātu sabiedrību un līdz ar to neiroendokrīnie audzēji caur to simbolu – zebru – iespiestos kā ārstu, tā sabiedrības atmiņā, pasākumā ar stāstījumu par zebrām piedalījās plaši pazīstamais zoologs Ingmārs Līdaka: “Zebru raksturs ir neprognozējams – no miermīlīga dzīvnieka zebra vienā mirklī var pārvērsties trakojošā zvērā. Ja cilvēku identifikācijai mēs lietojam pirkstu nospiedumus, tad zebras svītrojums ir analogs pirkstu nospiedumiem, nav divu vienādu zebru.” Klātesošie ārsti šajā stāstījumā saskatīja līdzības ar neiroendokrīno audzēju dabu.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Psiholoģes ieteikumi, kā palīdzēt bērnam uzsākt bērnudārza un skolas gaitas
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
9 ģeniālas idejas, ko pagatavot no arbūza
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Seko šiem ieteikumiem un nekad vairs neuztraucies par matu veselību
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas anticiklona centrs. Jaunākā laika prognoze svētdienai
4 stundas