Veselam
Ārstēšana

Pēc iespējas ātrāk sākt ārstēšanu! Kas darāms, ja atklāts galvas smadzeņu audzējs0

Foto: Triff/Shutterstock

No visiem galvas smadzeņu audzējiem aptuveni trešā daļa ir ļaundabīgi. Ik gadu Latvijā šāda diagnoze tiek noteikta vidēji 200 dažāda vecuma cilvēkiem. Pats galvenais ir pēc iespējas agrāk sākt ārstēšanu, jo ļaundabīgie audzēji diemžēl progresē ļoti strauji.

Ne tikai galvassāpes

Zināmi vairāk nekā 130 dažādi galvas smadzeņu audzēji, no kuriem 32% ir ļaundabīgi. Tie var būt gan primāri – jau sākotnēji attīstījušies galvas smadzenēs, gan metastātiski jeb citu lokalizāciju audzēju meta­stāzes smadzenēs. Visbiežāk sastopamais smadzeņu audzējs pieaugušajiem ir meningioma (36,4% no visiem primārajiem smadzeņu audzējiem) un glioma (80% no ļaundabīgajiem galvas audzējiem).

Atkarībā no audzēja atrašanās vietas smadzenēs un izmēra tas var izraisīt gan reiboņus, gan sliktu dūšu un vemšanu, gan jušanas traucējumus kādā ķermeņa pusē un locekļu vājumu, gan krampjus.

“Nesen veiktajā pētījumā pacienti uzskaitīja galvas smadzeņu audzēja simptomus, kurus viņi sākumā nebija uztvēruši nopietni. Tās bija ne tikai galvassāpes, bet arī problēmas ar atmiņu, nosliece uz līdzsvara zudumu, neveiklība, dzirdes un redzes pasliktināšanās, miegainība, runas traucējumi. Audzējs arī var atstāt paliekošu ietekmi uz fiziskajām, kognitīvajām un psiholoģiskajām funkcijām, to var uzskatīt vienlaikus gan par neiroloģisku, gan onkoloģisku slimību,” norāda Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centra neiroķirurgs Vladislavs Buriks un piebilst – parādoties šādiem simptomiem, bez kavēšanās vajag vērsties pie ģimenes ārsta un neirologa, lai veiktu izmeklējumus, kuri ļauj slimību dia­gnosticēt agrīnā stadijā.

“Ar mūsdienīgām izmeklēšanas metodēm, piemēram, datortomogrāfiju un magnētisko rezonansi, iespējams atklāt pat pāris milimetru lielus veidojumus. Diemžēl ne vienmēr var noteikt, vai tie ir labdabīgi vai ļaundabīgi. Tādos gadījumos papildus jāveic biopsija, magnētiskās rezonanses spektroskopija vai pozitronu emisijas tomogrāfija (PET/C).” Diemžēl ļaundabīgie galvas smadzeņu audzēji parasti ir ļoti agresīvi un attīstās strauji, tāpēc ārstēšana jāuzsāk pēc iespējas agrāk.

“Galvenais ir nebaidīties izvaicāt ārstu par visām iespējamām diagnostikas un ārstēšanas metodēm. Zināmi daudzi gadījumi, kad šķietami bezcerīgās situācijās iespējams rast labu risinājumu,” uzsver neiroķirurgs.

Audzējs jāizņem pilnībā

Tradicionālās galvas smadzeņu audzēju ārstēšanas metodes ir ķirurģiska audzēja izņemšana, staru terapija, ķīmijterapija un radioķirurģija. Lielāko daļu labdabīgo galvas smadzeņu audzēju, piemēram, meningiomu, neirinomu, hipofīzes adenomu, ārstē ķirurģiski. Smadzeņu audzēju izņemšanā liela nozīme ir precizitātei, operācijas laikā tiek izmantotas modernās tehnoloģijas: neironavigācijas iekārtas, mikroskopi, kā arī ierīces, kas uzrauga pacienta ķermeņa kustības, lai samazinātu citu neiroloģisku bojājumu risku.

“Audzējs ir jāizgriež pilnībā. Taču atkarībā no atrašanās vietas tas iespējams tikai 20–80% gadījumu. Vairāk nekā pusei daļēji izoperētu audzēju ir tendence atgriezties. Tādēļ bieži vien nepieciešama atkārtota ķirurģiska iejaukšanās, dažreiz arī apstarošana,” atklāj Vladislavs Buriks.

Ar radioķirurģijas starpniecību iespējams apturēt galvas smadzeņu audzēja augšanu un samazināt tā izmērus, neatverot galvaskausu. To izmanto, ārstējot nelielus labdabīgus audzējus, audzēja metastāzes, pārpalikumus pēc operācijas vai recidīvus, vai veidojumus, kuri nav aizsniedzami ar ierastām ķirurģijas metodēm. Radioķirurģijā tiek izmantoti arī tā sauktie kibernaži (Gamma­Knife un CyberKnife) vai īpaši lineārie paātrinātāji.

Šo iekārtu darbības princips ir diezgan līdzīgs – tie nosūta koncentrētus starus uz slimības perēkli ar precizitāti līdz pat milimetram, taču to iespējas ir atšķirīgas. Piemēram, staru terapijā visbiežāk izmanto lineāros paātrinātājus, vienu no kibernažiem izmanto nelielu jaunveidojumu, bet otru – sarežģītu lokalizāciju audzēju ārstēšanā, īpaši, ja tie atrodas blakus svarīgām galvas smadzeņu struktūrām, piemēram, redzes vai galvaskausa nerviem, smadzeņu stumbram.

“Labdabīga veidojumu ārstēšanas pro­gnoze ir pozitīva, ja pastāv iespēja to pilnībā izņemt, veicot operāciju vai radioķirurģisku ārstēšanu. Ja labdabīgais veidojums atrodas vietā, kur tā ķirurģiska izņemšana var būt dzīvībai bīstama, labu rezultātu var panākt ar radioķirurģiju. Ļaundabīgie galvas audzēji parasti ir ļoti agresīvi, tāpēc nepieciešama kompleksa ārstēšanas taktika, kura ietver gan ķirurģiju, gan staru un ķīmijterapiju,” teic ārsts.

Pēc galvas smadzeņu audzēju operācijām nepieciešama arī rehabilitācija, lai novērstu fiziskos vai kognitīvos traucējumus un mazinātu, invaliditātes un darbspēju ierobežojumu mazināšana, ar neiroloģisko disfunkciju saistīto traucējumu vadīšana, palīgierīču pielāgošana.

Piemēram, Nacionālajā rehabilitācijas centrā Vaivari darbojas programma pacientiem pēc galvas smadzeņu labdabīgu un ļaundabīgu audzēju operācijas. Kā liecina Nacionālā veselības dienesta gaidīšanas rindu statistika, atkarībā no programmas uz rehabilitāciju stacionārā jāgaida no četrām līdz 24 nedēļām.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Kendama, velosipēds vai batuts – kas rada biežākās traumas mūsu bērniem?
17 stundas
IA
Ieva Apiņa
Veselam
Latvānis dabas takās un degšķidrums uz oglēm! Kā palīdzēt, ja piknikā gūts apdegums?
18 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
“Izārstēšu vēzi ar vienu rokas pieskārienu!” Kā atpazīt viltus dziednieku?
19 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
FOTO: Baltijas ceļa 30. gadadienai veltītais atceres pasākums pie Brīvības pieminekļa
6 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš un Pļaviņš/Točs Jūrmalas posmā sasniedz astotdaļfinālu
6 stundas
LE
LETA
Pasaulē
FOTO: Viļņā “Baltijas ceļa” gadadienā sadodas rokās vairāk nekā 12 000 cilvēku
5 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Sekojot Baltijas valstu paraugam, tūkstošiem “Honkongas ceļa” dalībnieku apliecina savu vienotību
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: Lucavsalā notiek grupas “Skyforger” metāloperas “Kurbads. Ķēves dēls” atjaunotais uzvedums
5 stundas