Veselam
Dzīvesveids

Augi pirtī glābj no fiziskām kaitēm un prāta mošķiem. Iesaka fitoterapeits un pirtniece0

Foto – Matīss Markovskis

Bērzu slotiņa – gan pēršanai, gan tējai

 

Foto – Matīss Markovskis

Kādus augus var izmantot pirtī, lai pastiprinātu pirts pozitīvo efektu un dziedinātu gan fizisko ķermeni, gan prātu un emocionālo pasauli?

Atbild fitoterapeits, akupunktūras ārsts Artūrs Tereško:

Artūrs Tereško, fitoterapeits. “Kā labāk dzīvot”. Rīga, Doma laukums 8, Latvijas Radio 1. 29/12/2010 foto: Dainis Bušmanis/Latvijas Avīze
Foto – Dainis Bušmanis

“Jau pirms iešanas pirtī jāiedzer šķidrums, lai būtu, ko svīst. Šim nolūkam var izmantot ne tikai ūdeni, bet arī zāļu tējas. Ņemot vērā, ka karstuma ietekmē kūtri darbojas nieres un aknas, tējas pagatavošanai ieteicams izvēlēties kosu un bērzu lapas, kas veicina šo orgānu darbību.

Bērzs arī ļoti ieteicams pirtsslotiņām. Vienu slotiņu var iemērkt traukā ar karstu ūdeni. Pirts jauki smaržos, un ievilksies laba tēja, ko padzerties pēršanās starplaikos. Bērza lapas satur fenola savienojumus, fitoncīdus, kas dezinficē gaisu, betulīnu, kas iznīcina vīrusus, baktērijas un sēnītes. Betulīns arī stimulē un atjauno aknu darbību.

Recepte tējai, kas palīdz pārciest karsēšanos

Foto – LETA

Atpūtas brīžos starp karsēšanos un pēršanos ieteicams lietot manis gatavoto Pirts veselības tēju. Tās sastāvā ir meža avenes lapiņas, ugunspuķe, pūķgalve, liepziedi, asinszāle un piparmētra. Šī tēja organismā atjauno normālu šķidruma līmeni, uzlabo nieru, aknu un zarnu trakta darbību, līdz ar to palīdz labāk pārciest karsēšanos pirtī. Daļai ļaužu pirtī vidējā karstumā ir grūti dabūt ārā sviedrus. Bet sviedri, manuprāt, ir pozitīvākais pirts radītais efekts. Ja pirms karsēšanās iemalko šo tēju, sviedri drīz vien sāk tecēt.

Tēja satraukuma mazināšanai un uzlējumam, ko turēt uz akmeņiem

Foto – LETA

Laba pirts iedarbojas nomierinoši. Lai relaksējošo, satraukumu mazinošo iedarbību pastiprinātu, var izmantot egļu, priežu vai kadiķu skuju uzlējumu. Priedes, egles vai kadiķa zaru vai skujas ieliek traukā, aplej ar karstu ūdeni, notur aptuveni stundu. Šo tēju ņem līdzi uz pirti. Uzlējumu var ieliet metāla traukā un novietot uz krāsns akmeņiem. Traukam karstot, iztvaikos terpentīns un citas ēteriskas vielas, un pirtī izplatīsies lieliska smarža. Ja ar karstā ūdenī izmērcētu skujkoka zaru aprasināsiet lāvu un pirts sienas, pārņems sajūta, ka atrodaties priežu vai egļu mežā. Turklāt šī smarža iedarbojas ļoti nomierinoši.

Lavandu slotiņas – tonizējošas

Foto-Shutterstock

Lai gūtu tonizējošu efektu, var izmantot lavandu, ko audzē arī Latvijā. Lavandas slotiņu aplej ar karstu ūdeni, patur iemērktu aptuveni 10 minūtes. Rīkojas gluži tāpat kā ar skujkoku zariem – ar izmērcētajiem ziedu saišķīšiem aprasina pirts sienas un lāvu. Lavandām piemīt izteikta dezinficējoša iedarbība.

Sinepju uzlējums – nervu sistēmai un ja esi saaukstējies

Brūnās sinepju sēkliņas
Foto – Aija Geida

Pirtī noderīgas ir arī sinepes – vienalga, sēklas vai gatava sinepju masa, ko var iegādāties pārtikas veikalos. Sinepes satur eļļu ar izteikti sīvu garšu, ēteriskās eļļas – tās ieelpojot, tiek stimulēta centrālā nervu sistēma. Sinepes ir ļoti noderīgas saaukstēšanās gadījumā. Vienkāršākais veids, kā pagatavot sinepju uzlējumu, – vienu ēdamkaroti sinepju izmaisa karstā ūdenī un trauku novieto pirtī. Tiesa, sinepju uzlējumu nevajag gatavot pārāk stipru, citādi cirtīsies acīs.

Ja ir bronhiālā astma vai horniski obstruktīva plaušu slimība…

Lielais mārsils
Foto – Shutterstock

Līdzīgi pirtī var izmantot raudeni un mārsilu. Mārsils pozitīvi ietekmē elpceļus. Īpaši noderīgs šis augs ir, ja pirtsmīlis sirgst ar bronhiālo astmu vai hronisku obstruktīvu plaušu slimību. Mārsila pušķīti aplej ar karstu ūdeni, aptuveni 10 minūtes notur. Pēc tam izņem no ūdens, mērenā temperatūrā apguļas uz lāvas, mārsila pušķīti uzliek uz sejas un elpo. Būs ļoti laba inhalācija – gan patīkama pēc smaržas, gan nomierinoša. Turklāt timols, ko satur mārsils, paplašina elpceļus un aktivizē skropstiņu epitēliju, līdz ar to veicina atklepošanu.

Kad palīgā nāk augi “ārzemnieki”

Foto- stock.hxcng

Pirtī, protams, var izmantot ne tikai vietējos augus. Ja slimo ar adenovīrusu infekciju, gripu, ir saaukstēšanās un noķertas iesnas, aptiekā var iegādāties eikalipta lapiņas. Ievīstiet tās marlītē, kādu laiku paturiet karstā ūdenī un līdzīgi kā mārsilu, guļot uz lāvas, uzlieciet uz sejas un brīdi kārtīgi paelpojiet. Jāpatur gan prātā, ka saaukstēšanās, gripas vai citas vīrusu infekcijas gadījumā pirtī var iet tikai tikmēr, kamēr slimība vēl nav noformējusies, – ir sajūta, ka esat apslimis, bet ne kārtīgi slims. Ja temperatūra jau paaugstinājusies un slimība rit pilnā sparā, karsēties pirtī vai iet karstā dušā nedrīkst. Pirts var palīdzēt ātrāk atveseļoties arī slimības beigu posmā, kad lielā slimošana jau aiz muguras. Šajā gadījumā mērena karsēšanās palīdz ātrāk izvadīt šlakvielas.

Vasarā: pļauto zāli – uz lāvas!

Foto – Fotolia

Vasarā var sapļaut zāli ar visām puķēm un noklāt pirts lāvu. Pēršanās šādā pirtī sniegs lielu emocionālu un fizisku gandarījumu. Lāvu var noklāt arī ar mežā salasītām ozolpapardēm vai dīķmalā augošām kalmēm. Tās sniegs atvieglojumu gadījumos, ja sāp locītavas. Ķermeni var norīvēt ar to slotiņu, ar kuru esat pēries. Ķermeni un matus vajag noskalot ar ūdeni, kurā mērcējušies ārstniecības augi, skujkoku zari vai pirtsslotiņa.

Pēc pēršanās āda ir jutīga un ļoti labi uzsūc visu labo, ko tai sniedz. Ēteriskās eļļas no augiem iekļūst pat asinsritē. Īpaši labi pēc pirts iedarbojas aromterapija, tāpēc ādu var ieziest, piemēram, ar atšķaidītu bergamotes eļļu. Tā nomierina centrālo nervu sistēmu, darbojas kā antidepresants un garantē saldu miegu.

Vieglu garu! – novēliet tiem, kas dodas uz pirti, bet, pārnākot mājās, neaizmirstiet pateikt: paldies par pirtiņu!

Pirtniece Anita Ozoliņa: māli tīra ķermeni, dūņas izvelk vecas kaites

“Neatņemama pirts sastāvdaļa, kā zināms, ir slotas. Tās var likt zem galvas, zem kājām, ar tām var vēdināt. Taču es vienlaikus ar pirtsslotām plaši izmantoju smalcinātu ārstniecības augu maisījumus, kurus klāju uz cilvēka ķermeņa un tad vēroju, kā tie iedarbojas. Paralēli lieku lietā mālus un dūņas. Māli ļoti labi tīra ķermeni, dūņas no dziļumiem izvelk vecas kaites un citas problēmas, kuras pēc tam ar augiem var aizslaucīt prom,” stāsta pirtniece Anita Ozoliņa.

Pirms Anita kādu augu maisījumu piedāvā apmeklētājiem, izmēģina pati un vismaz trīs reizes sagaida vienu un to pašu rezultātu. Zināšanas smeļas arī literatūrā par fitoterapiju, piemēram, Volfa Dītera Štorla grāmatā Kosmoss dārzā plaši aprakstīta augu ietekme uz cilvēka emocionālo pasauli.

Augu maisījums veselības un psiholoģisko problēmu risināšanai

Vērmeles
Vērmeles

Maisījumu, ko uz ādas liek pirmo un kas der pilnīgi visiem pirts apmeklētājiem, Anita gatavo no žāvētām apses, bērzu un oša lapām, nātrēm, raudenes, vībotnēm, vērmelēm, ābeļziediem, jasmīniem un pelašķiem, pievienojot pārtikas sodu. Ar šo maisījumu varot notīrīt auras kultūrslāni. Uzklātu uz ķermeņa, to tur 20 minūtes. Šajā laikā ķermenis sāk atpazīt to, kas tam uzlikts, palaiž prom nevajadzīgo virsējo slāni un sagatavo augsni nākamajam maisījumam, stāsta Anita. Sarunu ceļā ar pirts apmeklētāju pirtniece cenšas noskaidrot, ar kādu mērķi viņš ieradies pirtī, kādas savas problēmas grib risināt: vai vēlas uzlabot veselību vai risināt samilzušas psiholoģiskās problēmas. Atkarībā no tā gatavo nākamo augu maisījumu. Pirms to uzklāj, ķermeni nosmērē ar medu. Kad organisma virsējais slānis attīrīts, ne vienmēr vajadzīgs daudzu augu maisījums. Atkarībā no mērķa, ko vēlas sasniegt, uz ķermeņa var klāt vienu augu vai divu augu maisījumu.

Uzkrājusi pieredzi, Anita sapratusi, ka augi maisījumu gatavošanai nav jāmeklē kaut kur tālumā, bet savas pirts tuvumā. Rūpīgi izpētījusi, kas aug vietējās pļavās, mežā, grāvjos. Savāktos augus žāvē pirtiņas otrajā stāvā, saknes – uz lāvas.

Kumelīte – garastāvokļa uzlabošanai

Kumelītes. Foto – Shutterstock

Viens no Anitas iecienītākajiem augiem ir kumelīte. Izžāvēta, sakapāta un uzklāta uz ķermeņa, tā ne tikai iedarbojas dziednieciski. Kumelītes smarža rada prieku, iekšēju mieru un uzlabo garastāvokli. Bet, ja cilvēks ir iekšēji mierīgs, viņš uz savām problēmām spēj paskatīties no malas, kā arī viņu ir vieglāk atbrīvot no citām kaitēm un psiholoģiskām problēmām, uzsver pirtniece.

Kas palīdz bailēm ieskatīties acīs

Foto-LETA

Anitas iecienīts augs ir arī kalmes. Grāmatās par fitoterapiju aprakstīts, ka kalmju tēja palīdz tikt galā ar bailēm. Šo kalmju iedarbību Anita izmanto pirtī. Ja cilvēkam ir bail un grūti koncentrēties, kalmes samazina negatīvos efektus, vairo drosmi, palīdz ieskatīties savās bailēs un saprast, ka, visticamāk, tām nav reāla pamata. Savukārt ievu ziedi palīdz piedot. Iespējams, cilvēks no kaut kā baidās, jo kādam kaut ko nav piedevis vai tur sevī lielu aizvainojumu. Šīs problēmas var atrisināt ar piedošanu.

Mērķtiecībai, gremošanas sistēmai…

Kadiķis.
Foto – LETA

Ļoti bagātīgs iedarbības ziņā ir sakapātu kadiķa skuju, medus un smiltsērkšķu maisījums. Kadiķis veicina mērķtiecību, palīdz spert izšķirīgo soli, kā arī spēcīgi attīra organismu. Literatūrā par augu iedarbību uz cilvēka ķermeni minēts, ka pieneņu saknes palīdz gremošanas traucējumu gadījumos. Ja cilvēks netiek galā ar kādām savas dzīves problēmām, ļaudis mēdz vaicāt: “Ko tu nevari sagremot?” Tā ir vārdu spēle ar dziļu jēgu, teic Anita. Uzklājot pieneņu saknes uz ķermeņa, visbiežāk – uz pleciem, kur mēdzam sakraut dzīves smagumu, šis augs atbrīvo galvu no smagajām domām, līdz ar to skatījums uz pasauli kļūst vieglāks un atbrīvotāks, sakārtojas arī gremošanas sistēma, stāsta pirtniece.

Prom no juceklīgām domām ar pīlādžiem

Foto – Valdis Semjonovs

Pasakās un teikās minēts, ka raganas jādur ar pīlādža mietu. Kas ir raganas? Cilvēka domu radīti tēli. Līdz ar to var teikt, ka ar pīlādzi cilvēku var tīrīt no viņa sadomātiem domu ķēmiem, teic Anita.

“Cilvēki savā prātā mēdz nepārtraukti malt dažādas domas. Tik ilgi maļ, kamēr no šīm domām izveidojas kaut kas tāds, no kā paši sāk baidīties. Pīlādzis palīdz atbrīvoties no šīm juceklīgajām domām,” stāsta pirtniece.

Nātres, lai atgrieztos realitātē, biškrēsliņš – drošībai

Foto – Shutterstock

Kas notiek, ja cilvēks, kurš plivinās savā iedomu pasaulē, uzkāpj uz nātres? Tūdaļ atgriežas realitātē. Tas nozīmē, ka nātre, kas, kā zināms satur daudz dzelzs, tiem, kas plivinās pa gaisu, palīdz labāk noturēties pie zemes.

Par biškrēsliņu grāmatās teikts, ka tas izdzen zarnu tārpus, tātad tas arī spēj cilvēka auru atbrīvot no svešiem parazītiem – liekām programmām, kas pieķērušās, svešām domām. Biškrēsliņš labi palīdz arī pret nedrošību, skaudību, greizsirdību un citiem domu parazītiem, kas piesūkušies cilvēkam.

Kastanis palīdz saprast nosprostojumus dzīves ceļā

Lielajā kastanī iepotēts un labi aug gan rozā kastanis no Sansusī pils parka Vācijā, gan dzeltenais no Vāgnera dārza Tukumā.
Foto – Inita Šteinberga

“Baha ziedu teorijā teikts, ka kastaņu ziedi tīra prātu. Šo ideju izmantoju arī savā pirtī un esmu pārliecinājusies, ka tā darbojas. Savukārt kastaņu ziedu tēja šķidrina asinis. Kas ir asinis? Cilvēka dzīvības plūsma. Asinsvados reizēm veidojas trombi, ko var dēvēt par blokiem, kas radušies dzīvības plūsmas ceļā. Tātad kastanis var palīdzēt ieraudzīt un saprast dzīvības ceļā radušos nosprostojumus. Tīrot prātu, atbrīvojamies arī no pārspīlētām rūpēm un atbildības nastas. Varbūt, ka tieši tie veido šos blokus dzīvības plūsmas ceļā. Kad prāts attīrīts, cilvēks uz daudzām lietām paskatās citādi un spēj iet tālāk,” stāsta pirtniece.

Samtenes emocionālajai veselībai

Grāmatā par šamaniskajām praksēm stāstīts par samteņu pozitīvo iedarbību uz cilvēka emocionālo veselību. Jau senos laikos tās lietoja, lai nostiprinātu dvēseles veselumu un nomierinātu dvēseli. Izkaltētas un sasmalcinātas arī Anita tās ar šādu nolūku lieto pirtī. Pirtniece Anita Ozoliņa savā pirtī apmeklētājiem piedāvā vairākus desmitus augu, bez aprakstītajiem vēl arī vīgriezes, plūškoku, pelašķus, citronmelisu, apsi, dižzirdzeni, vilkābeli, īzopu, brūnvālīti, cigoriņa saknes, tīruma kosu, sēklložņu un citus.

 

Raksts no žurnāla “36,6 °C” tematiskā izdevuma “Pirts ceļvedis”

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Psiholoģes ieteikumi, kā palīdzēt bērnam uzsākt bērnudārza un skolas gaitas
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
9 ģeniālas idejas, ko pagatavot no arbūza
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Seko šiem ieteikumiem un nekad vairs neuztraucies par matu veselību
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas anticiklona centrs. Jaunākā laika prognoze svētdienai
4 stundas