Veselam
Ārstēšana

Austrumu slimnīcā ārstu komanda veic sarežģītu operāciju 0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Pagājušajā nedēļā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionārā “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” veikta īpaši sarežģīta operācija, kuras laikā vīrietim veiksmīgi izoperēts ļaundabīgs plaušu audzējs, informēja slimnīcas pārstāve Aija Lietiņa.

Sarežģīto operāciju, kas ilga četras stundas, veica torakālais ķirurgs Ints Siliņš sadarbībā ar asinsvadu ķirurgu Vitāliju Zvirgzdiņu, asistējot torakālajiem ķirurgiem Mārim Apšvalkam un Rihardam Mikilpam-Mikgelbam. Par anestēziju gādāja anesteziologs Aleksejs Bogdanovs un anestēzijas māsas Ilga Priekule un Marika Dežurova, bet operācijā instrumentēja operāciju māsa Sanita Riekstiņa. Operācijas un anestēzijas veiksmīgai norisei palīdzēja arī bronhologs Pēteris Juris Lejnieks.

53 gadus vecais zemnieks no Dagdas novada vairākus mēnešus savam ģimenes ārstam bija sūdzējies par klepu un elpas trūkumu, līdz tika nosūtīts uz padziļinātām pārbaudēm reģionālajā slimnīcā, kur viņam tika konstatēts plaušu vēzis. Reģionālās slimnīcas ārsti vērsās pēc palīdzības pie Tuberkulozes un plaušu slimību centra speciālistiem, kuri gadu gaitā uzkrājuši lielu pieredzi plaušu vēža ķirurģiskā ārstēšanā.

Tā kā audzējs atradās labās plaušas centrā un bija skāris arī galveno bronhu līdz pat tā sākumam trahejā jeb elpvadā, lai audzēju pilnībā izoperētu, vienīgā iespēja bija veikt visas audzēja skartās plaušas izņemšanu kopā ar elpvada sazarošanās vietu abos galvenajos bronhos. Lai pacients varētu elpot, veselā plauša pēc tam bija jāsavieno ar elpvadu, un šādos gadījumos parasti ķirurģiska ārstēšana vairs nav iespējama. Tomēr pacienta salīdzinoši labais vispārējais stāvoklis un tas, ka audzējs vēl nebija paguvis izplatīties pa limfmezgliem, speciālistiem ļāva izšķirties par šādas sarežģītas operācijas veikšanu. Tās veiksmīgai norisei tika pieaicināts arī asinsvadu ķirurgs.

Operācijas laikā vairākkārt bija jāmaina pacienta elpināšanas veids, kādu laiku skābekļa piegādi organismam nodrošinot caur operācijas brūci. Lai pēc audzēja skartās plaušas izņemšanas noslēgtu asinsvadus, bija nepieciešams atvērt sirds somiņu jeb ārējo saistaudu apvalku. Tā kā audzējs bija ieaudzis arī augšējā dobajā vēnā, bija nepieciešama tā skartā posma izņemšana un aizvietošana ar asinsvada protēzi. Lai veiktu dzīvībai svarīgā asinsvada protezēšanu, mediķu komandai bija jārīkojas ļoti precīzi un ātri, jo augšējā dobā vēna nodrošina asiņu atplūdi no galvas un ķermeņa augšdaļas, un ilgstoša tās slēgšana var beigties ar neatgriezeniskiem smadzeņu bojājumiem.

Kā norāda pacienta ārsts un operējošais ķirurgs Ints Siliņš, šī operācija bija liels izaicinājums un reizē sniedza arī lielu gandarījumu: “Par tās veiksmīgu norisi noteikti jāpateicas visai komandai un īpaši jāizceļ veiksmīgā sadarbība ar asinsvadu ķirurgu Zvirgzdiņu.”

Patlaban pacients jūtas apmierinoši. No reanimācijas vīrietis jau pārvests uz parasto palātu un sācis staigāt.

LA.lv