Veselam
Uzturs

Bailēs no marihuānas, latviešiem aizliegs dzert arī kaņepju tēju?2

Foto no Vēveru ģimenes krājuma

Vēloties apkarot apreibinošās marihuānas audzētājus, Eiropas Komisija (EK) draud Latvijas iedzīvotājiem atņemt iespēju dzert kaņepju tēju, vēsta rīta raidījums “900 sekundes”.

EK, veidojot jaunu pārtikas produktu sarakstu, vēlas kaņepju tēju iekļaut tā sauktajā stingrajā sarakstā. Tas apdraud Latvijai raksturīgā produkta – kaņepju tējas – brīvu izplatību.

Kaņepju augos izmantojams ir viss – auga kāts šķiedrai, sēkliņas eļļai un kaņepju sviestam un arī lapas, tās Latvijā jau daudzus gadus izmanto kaņepju tējā.

Uldis Šauers ir viens no lielākajiem kaņepju audzētājiem Latvijā. Viņa uzņēmums tirgu kaņepju sēklas, kaņepju eļļu un arī kaņepju lapu tēju.

“Tas patēriņš pieaug, un domāju, ka vēl pieaugs, kaņepju labās īpašības novērtē arvien vairāk cilvēku,” norāda Uldis Šauers.

Taču EK jaunais pārtikas saraksts apdraud kaņepju audzētāju uzņēmējdarbību. Vēloties ierobežot apreibinošo kaņepju audzēšanu, EK nolemts ierobežot visas kaņepju auga daļas, kas nav tradicionāli izmantotas kopš seniem laikiem.

Tieši kaņepju augu lapas un ziedkopas, EK speciālistu skatījumā, ir iekļaujamas jaunās pārtikas sarakstā, jo lapas un ziedi satur visvairāk apreibinošo vielu. Tas nozīmē, ka kaņepju lapas un ziedkopu izmantošana tiks pakļauta īpašai kontrolei.

“Eiropas topošajos aktos būtu, ka var izmantot tikai sēklai un šķiedrām. Nav aprunāts par tēju, bet es domāju izdosies pierādīt, ka tēja ir tradicionāls un sens produkts,” saka Šauers.

Saistītie raksti

Viņš piebilst, ka, pakļaujot kaņepju lapu un ziedkopu tirdzniecību īpašai kontrolei, kas paredzētu arī licences iegādi, visvairāk ciestu mazie kaņepju audzētāji, kur tēju realizācija sniedz būtisku ienākumu daļu.

“Kaņepes Latvijā ir audzētas jau simtiem gadu, un kaņepju lapas, ziedkopas ir izmantotas tējai veselības uzlabošanai,” Latvijas Industriālo kaņepju asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntis Vilnītis norāda, ka viņi ir izsūtījuši vēstuli atbildīgajām institūcijām Latvijā un arī EK, kur aprakstīta kaņepju vēsture Latvijā un arī mūsdienu situācija. Kaņepju audzētāji Latvijā vēlas gūt Latvijas ierēdņu atbalstu, kas viņus varētu atbalstīt.

LA.lv