Veselam
Dzīvesveids

Kā ausis sargāt, ja peldi baseinā0


ATTĒLAM IR ILUSTRATĪVA NOZĪME
ATTĒLAM IR ILUSTRATĪVA NOZĪME
Foto – Shutterstock

Lasītājs jautā: “Vasarā cītīgi peldos jūrā, bet rudenī atsāku iet uz baseinu. Taču ik gadu viena un tā pati vaina – ausis iekaist, sāp. Peldoties jūrā man tā nekad nav. Varbūt pēc baseina vajag kārtīgāk izslaucīt ausis?”

Atbild ausu, kakla un deguna ārsts profesors Jānis Sokolovs.

Ārējā auss ejā ir savs skābuma jeb pH līmenis. Baseinā ūdens tiek hlorēts, un tas var radīt izmaiņas. Ārējā auss ejā sāk rasties citādi mikrobi, kas ir daudz niknāki un sliktāki organismam, rodas iekaisums. Tas ir ļoti nepatīkams, ar lielām sāpēm, nelāgām sajūtām. Auss sāpes ir stiprākas par zobu sāpēm, to saka visi, kam bijusi tā nelaime abas salīdzināt.

Ja ausis ir jutīgas, ja šāda vaina atkārtojas, ieteicams pirms peldes baseinā iepilināt ausīs kaut ko mazliet skābenu, piemēram, ļoti vieglu etiķūdeni, tas palīdzēs visu neitralizēt.

Ausis pēc peldes nav jātīra nemaz! Pat jāslauka nav, liekais pats iztecēs. Taču daudzi aizrautīgi tīra ārējo auss eju, urbina to. Tas visiem patīk, tāpat kā izbakstīt zobstarpas pēc ēšanas. Joprojām tiek ražoti – un lietoti! – tīrāmie vates kociņi, pret ko cīnās visas pasaules ausu, kakla un deguna ārsti.

Tīrot ausis, sakasot tās, plaisā āda. Rodas mikroplaisas, caur kurām tiek iekšā mikrobi. Arī auss sērs tiek nevis iztīrīts, bet pastumts tālāk, sadzīts dziļāk.

Ja arvien biežāk ausis niez vai kņud, neraugoties uz to, ka tās cītīgi tīrāt jeb urķējat, labāk konsultēties ar ārstu, lai kaiti var laikus sākt ārstēt.

LA.lv