Veselam
Ārstēšana

Četras trešdienas bezmaksas plaušu mērījumi0

Foto – LETA

Četras trešdienas P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā bez maksas varēs veikt plaušu funkcionālo izmeklēšanu jeb spirometriju pieaugušajiem. Šis izmeklējums bez maksas paredzēts 23. un 30. oktobrī, 6. un 13. novembrī Ambulatoro pakalpojumu centra (poliklīnika, 38. korpuss) 34. kabinetā laikā no plkst. 9 līdz 11.

Lai veiktu izmeklējumu, ģimenes ārsta nosūtījums nav nepieciešams, taču iepriekš jāpiesakās pa tālruni 67069597 darba dienās no plkst. 9 līdz 15. Vienlaikus speciālisti paskaidros, kas jāievēro pirms izmeklējuma.

Bezmaksas izmeklējumu skaits ir ierobežots, tāpēc pierakstītajiem pacientiem savlaicīgi jāpaziņo, ja kāda iemesla dēļ nevar ierasties, lai šo iespēju piedāvātu citam.

Spirometrija īpaši ieteicama smēķētājiem vai bijušajiem smēķētājiem, kā arī tad, ja ir parādījušās iepriekš nepieredzētas elpošanas grūtības, sportojot vai fiziski strādājot, un gadījumos, ja ir sajūta, ka trūkst elpas un gaisa, ja ir ilgstošs klepus un ja ir bijušas plaušu slimības.

Spirometrija ir īpaši nozīmīga hroniskas obstruktīvas plaušu slimības jeb HOPS un bronhiālās astmas diagnostikā. HOPS ir ceturtais biežākais nāves cēlonis pasaulē, Eiropā to neatklāj 50 % gadījumu, savukārt Latvijā pat 80 – 85 %.

Spirometrija ir plaši pieejama plaušu funkcionālās diagnostikas metode. Tā ir nesāpīga, vienkārša, neinvazīva izmeklēšana. Pacientam ir tikai spēcīgi jāiepūš īpašā aparātā – spirogrāfā. Uzreiz pēc pārbaudes kļūst skaidrs, cik daudz un cik ātri var ieelpot un izelpot, kāds ir plaušu bioloģiskais vecums, kāds ir elpošanas orgānu funkcionālais stāvoklis. Viena testa veikšanai ir nepieciešamas aptuveni 15 minūtes.

Atkarībā no izmeklējuma rezultātiem speciālists sniegs īsas rekomendācijas par nepieciešamo profilaksi vai ārstēšanu.

LA.lv