Veselam
Dzīvesveids

Spontānie aborti, vēzis, diabēts u.c. problēmas – vainojams arī bisfenols, kas ir pārtikas iepakojumos0

Foto – LETA

Portālā “manabalss.lv” tiek vākti paraksti par bisfenola A (BPA) aizliegšanu pārtikas iepakojumos, aģentūru LETA informēja kustības “Par veselīgu Latviju” pārstāvji.

Portālā parakstīšanās iniciatīvu pieteicis Konstantīns Rozins.

Organizācijas pārstāvji vaicā, kādēļ vēža un diabēta pacientu skaits pēdējo 15 gadu laikā ir dubultojies, un norāda, ka mēs cīnāmies ar slimību sekām ne tik daudz ar cēloņiem – slimībām cenšamies likvidēt simptomus, bet pārāk maz aizdomājamies, kas ir šo slimību cēloņi. “Mūsu veselības cēlonis primāri ir meklējams veselīgā dzīvesveidā. Viens no lielākajiem slimību cēloņiem ir toksiskās vielas, kuras mēs ik dienas uzņemam kopā ar pārtiku,” pauž kustības dalībnieki.

Bisfenols A spēj atdarināt cilvēka dabisko hormonu estrogēnu un, nonākot organismā, tas iejaucas hormonālajā sistēmā, izraisot diabētu, krūts un prostatas vēzi un citas slimības. ASV Slimību kontroles un novēršanas centrs savā pētījumā šo vielu atradis 93% no 2517 urīnparaugiem, kurus nodeva gan pieaugušie, gan bērni.

“It īpaši kaitīga šī viela ir bērniem, jo iejaucas hormonālajā sistēmā tās aktīvās attīstības posmā. 2015.gadā arī tika veikts pētījums Japānā, kas pierādīja, ka augstākam bisfenola A daudzumam organismā ir saistība ar atkārtotiem spontānajiem abortiem. Šis pētījums tika sākts, pamatojoties uz agrāk veiktiem pētījumiem ASV, kas paredzēja, ka BPA pelēm izraisa tā saucamo mejotisko aneiploīdiju, kas ir vistipiskākais spontāno abortu izraisītājs,” norāda priekšlikuma autori.

Pagaidām ASV un Eiropā bisfenols A ir aizliegts bērnu pudelīšu izgatavošanā, taču Francijā kopš 2015.gada bisfenols A ir aizliegts visu pārtikas produktu iepakojumos. “Par veselīgu Latviju” gan piebilst, ka “lielražotāju lobijs ir tik spēcīgs, ka medijiem ir noteikts par šo klusēt”.

Latvijā ir jāizvērtē konservi, jāizpēta plastmasas marķējums, kas redzams iepakojuma apakšā. Nepieciešams izvairīties no savienojumiem “PC”, “PVC”, “PC-7”, kā arī obligāti jānomazgā rokas pēc veikalu čeku aiztikšanas, jo arī to pārklājumā tiek izmantots bisfenols A. Jāizvairās no plastmasas karsēšanas, tostarp mikroviļņu krāsnīs, un plastmasu nedrīkst atstāt tiešos saules staros, jo minētā viela visvairāk izdalās tieši siltumā.

LA.lv