Veselam
Ārstēšana

Operācija, kas apsteidz insultu. Bet kā pamanīt brīdinošos simptomus?0

Foto – Shutterstock

Daudzos gadījumos insulta profilakses nolūkā jāveic operācija, iepriekš izdarot visus nepieciešamos izmeklējumus un analīzes.

Aterosklerozes gadījumā miega artērijās, tāpat kā pārējos asinsvados, izgul­snējas lipīdi, kas izraisa to sašaurināšanos un pat nosprostojumu. Diemžēl daudzi par šo problēmu uzzina tikai tad, kad smadzenēs jau noticis insults, ko medicīnā sauc par katastrofu.

“Uz asinsvadu negludās virsmas var veidoties trombi, kuri dažkārt ar asinsplūsmu nokļūst smadzenēs, izraisot īslaicīgus smadzeņu asinsapgādes traucējumus,” stāsta P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas asinsvadu ķirurgs Kaspars Ķīsis. Aterosklerotiskajai plātnītei plīstot un asinsvadam nosprostojoties, viena smadzeņu puslode paliek bez asinsapgādes, tāpēc notiek smadzeņu infarkts, ko tautā dēvē par insultu. 20 – 25% gadījumu tā iemesls ir sašaurinājumi miega artērijās.

 

Simptomus nedrīkst ignorēt

“Ja miega artērija sašaurināta labajā pusē, īslaicīgi kustību traucējumi, kas ilgst vairākas minūtes, radīsies kreisajā rokā, un otrādi. Tad pacients nevar noturēt krūzīti vai veikt citas vienkāršas darbības. Iespējams neskaidras izcelsmes samaņas zudums. Bieži ir redzes traucējumi bojātās artērijas pusē – acij priekšā nokrīt tāds kā aizkars,” raksturo Kaspars Ķīsis.

Kritiska artērijas sašaurinājuma gadījumā šādas, mediķu valodā runājot, tranzitori išēmiskas lēkmes var būt vienu vai pat vairākas reizes dienā. Gan pēc lēkmes, gan insulta obligāti jāpārbauda miega artērijas un nepieciešamības gadījumā jākonsultējas ar asinsvadu ķirurgu. Vispirms veic ultrasonogrāfiju, bet pēc tam atkarībā no tajā atklātā datortomogrāfijas angiogrāfiju vai magnētiskās rezonanses angiogrāfiju. Kā stāsta dakteris Ķīsis, tikai uz ultrasonogrāfiju vien nevar paļauties, jo tā ir subjektīva metode, piemēram, gadās, ka tās slēdzienā norādīts, ka miega artērija sašaurinājusies par 60 – 70%, taču tālākos izmeklējumos izrādās, ka ne vairāk kā par 20 – 30% vai arī otrādi.

Ja noticis insults un atklātas izmaiņas miega artērijās, lai izlemtu, cik steidzami nepieciešama operācija, izvērtē smadzeņu bojājuma pakāpi un pacienta vispārējo veselības stāvokli. Vairākās valstīs pēc tādiem notikumiem pieņemts to veikt divu nedēļu laikā, jo šajā periodā pastāv lielāks atkārtotu lēkmju vai insulta risks. Kā stāsta dakteris Ķīsis, Latvijā operāciju parasti iesaka izdarīt, ja sašaurinājums ir lielāks par 75%. Ja tas ir mazāks un neizraisa simptomus, jālieto zāles asiņu šķidrināšanai, lai kavētu trombu veidošanos uz aterosklerotiskās plātnes, kā arī medikamenti pret augstu holesterīna līmeni, lai plātni stabilizētu un kavētu aterosklerozes progresēšanu.

“Bieži gadās, ka pacients tiek ievietots slimnīcā ar asinsvadu bojājumu kājās, taču, atklājot sašaurinājumu miega artērijās, vispirms operējam to, jo, veicot kāju artēriju operāciju, miega artērijai trombozējoties, var rasties insults. Savukārt atrodot sašaurinājumu miega artērijās, noteikti jāpārbauda arī kāju artērijas,” norāda dakteris Ķīsis.

Pēc operācijas drošāk

Foto – Shutterstock

Ja asinsvadu ķirurgs piedāvā operāciju, nebūtu prātīgi no tās atteikties. Iepriekš nepieciešams apzināt un ārstēt blakusslimības: arteriālo hipertensiju, cukura diabētu un koronāro sirds slimību.

Miega artērijas operācijas laikā izdara nelielu griezienu kaklā un iztīra asinsvadu. Lai gan slimnieki baidoties, dakteris Ķīsis mierina, ka operācija nav smaga. Parasti sāpes ir minimālas un pacienti jau otrajā trešajā dienā vēloties doties mājās. Iespējams virspusējo ādas jušanas nervu bojājums, tāpēc āda operētajā vietā var palikt nejutīga, taču pusgada laikā tas pāriet. Atkarībā no bojājuma izmēra saglabājas vidēji 5 – 7 centimetrus liela rēta, kas parasti labi sadzīst.

2 – 3% gadījumu operācijas laikā var notikt insults, taču šāda iespēja ir daudz mazāka, nekā dzīvojot ar kritiski sašaurinātu miega artēriju, kad 10 gadu laikā tas iespējams 10 – 15% pacientu. Slimnieks pēc operācijas tiek novērots intensīvās terapijas palātā un neiroloģisku komplikāciju gadījumā saņem operatīvu palīdzību. Tas ir daudz drošāk nekā, piemēram, ja insults notiek, mežā sēņojot.

Tā kā miega artērijas pēc operācijas 8 – 10% pacientu var aizaugt atkārtoti, pēc pusgada un vēlāk ik pēc gada jāveic ultrasonogrāfija. Ja atkal izveidojas sašaurinājums, izdara angioplastiju, miega artērijā ievietojot stentu. To veic arī gadījumos, kad ir smagas sirds vai citas blakusslimības, ticis apstarots audzējs kaklā vai arī asinsvads sašaurināts garā posmā un tehniski nav iespējams veikt operāciju.

“Pagaidām nav pierādījumu, ka stentēšanai, salīdzinot ar vaļēju operāciju, būtu daudz vairāk priekšrocību un tā pasargātu no atkārtotas sašaurinājuma veidošanās miega artērijās,” komentē Kaspars Ķīsis. Ne vienmēr arī stentu iespējams ievietot, it īpaši, ja asinsvads ir izlocīts. Turklāt pētījumi liecina, ka insulta risks stentēšanas gadījumā ir augstāks, nekā veicot vaļēju operāciju (ap 6%).

Saistītie raksti

Abos gadījumos līdz mūža galam jālieto zāles asiņu šķidrināšanai un holesterīna līmeņa samazināšanai. Rezultāti būs sliktāki, turpinot smēķēt, nenovēršot citus riska faktorus un nelietojot holesterīna līmeni samazinošas zāles.

Uzziņa

Sašaurinājumu veidošanos asinsvados, tostarp miega artērijās, veicina paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, cukura diabēts un smēķēšana.

Apmēram 8% cilvēku sašaurinājumi veidojas sirds, galvas, kāju un miega artērijās vienlaikus.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
ANO: mūs gaida bads, dabas katastrofas un masveida imigrācija 2
23 stundas
KD
Krista Dzidzēviča
Veselam
Zilo ekrānu “apburtajā lokā” jeb sociālie mediji ir solis tuvāk depresijai
23 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Vai mutiska piekrišana seksam “nokauj” romantiku?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Turīgas pašvaldības, bet netiek galā ar rindām uz bērnudārziem 2
8 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO, VIDEO: “Dinamo” cīnās, taču nespēj no sliedēm nolaist “Lokomotiv”
6 stundas
LE
LETA
Ekonomika
FKTK piemērojusi “PrivatBank” viena miljona eiro sodu
10 stundas
LE
LETA
Dabā
Ceturtdien naktī līdz pat -1 grādam
14 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Lūdzu, tur ir bērni!”Sniedz sīkākas ziņas par traģēdiju Pārdaugavā
7 stundas