Veselam
Ārstēšana

Čakša: Ražotāji apsolījuši no septembra sākt samazināt dārgu kompensējamo medikamentu cenu0


Anda Čakša
Anda Čakša
Foto – Karīna Miezāja

No 1.septembra ražotājiem par 20% jāsamazina cena kompensējamajiem medikamentiem, kas ir dārgāki par valsts kompensējamajām zālēm, paredz Veselības ministrijas izstrādātie grozījumi ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtībā.

Grozījumu mērķis ir uzlabot zāļu pieejamību, iekļaujot jaunas diagnozes un palielinot kompensācijas apmēru esošajām, kā arī samazinot pacientu līdzmaksājumu (cenu koridors A saraksta zālēm). Tāpat mērķis ir paātrināt jaunu, tostarp lētāku zāļu ienākšanu kompensējamo zāļu sarakstā, ļaujot savlaicīgi pielīdzināt esošo zāļu cenas.

Kā žurnālistiem šodien pastāstīja veselības ministre Anda Čakša, plānots ieviest pieļaujamo cenu “koridoru” jeb noteikt pieļaujamās cenas apmēru zālēm ar identisku ārstniecisko vielu.

Zāļu ražotājiem jau no šī gada 1.septembra par 20% jāsamazina cena tiem kompensējamajiem medikamentiem, kas ir dārgāki par valsts kompensējamajiem medikamentiem. Cenas samazināšana paredzēta arī nākamgad, to pazeminot vēl par 20%. Vienlaikus kompensējamo medikamentu saraksts papildināts ar virkni medikamentu, kas ir plaši lietoti hronisku slimību ārstēšanai.

Čakša uzsvēra, ka ražotājiem samazinātā cena jāiesniedz līdz 1.septembrim. Cenu samazinājumam jābūt virs references medikamenta cenas. Ministre atzina, ka diskusijas ar zāļu ražotājiem bijušas smagas, tāpēc, neskatoties uz krietni agresīvāku sākotnējo piedāvājumu, medikamentu cenas tiks samazinātas pakāpeniski.

Tā kā pacientu līdzmaksājums zālēm, kuras jau kompensē valsts, ik gadu ir ļoti liels, pērn sasniedzot 25 miljonus eiro, šādas pārmaiņas radīšot ieguvumus aptuveni 250 000-300 000 pacientu, kas ikdienā lieto medikamentus, piemēram, kardiovaskulārai sistēmai paredzētas zāles.

Vienlaikus no 50% līdz 100% cels kompensācijas apmēru vairākām diagnozēm paredzētiem medikamentiem.

Čakša pastāstīja, ka sarunas ar ražotājiem par cenu samazināšanu kompensējamajiem medikamentiem norit jau gandrīz divus gadus.

“Esam strādājuši ļoti ilgstoši. Pirmais piedāvājums bija daudz drastiskāks. Skatāmies uz galveno ieguvumu pacientam. Galvenais motivators samazināt zāļu cenu, visticamāk, ir tāds, ka blakus esošas valstis to ir spējušas izdarīt,” teica Čakša, norādot, ka viņai nav bažu par to, ka ražotāji varētu nepildīt šo vienošanos.

“Ražotāji ir apliecinājuši gatavību samazināt cenu,” uzsvēra Čakša.

Nākamajam gadam Veselības ministrija kompensējamajām zālēm prasīs aptuveni 20 miljonus eiro.

Minētos grozījumus šodien izskata Ministru kabinets.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Psiholoģes ieteikumi, kā palīdzēt bērnam uzsākt bērnudārza un skolas gaitas
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
9 ģeniālas idejas, ko pagatavot no arbūza
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Seko šiem ieteikumiem un nekad vairs neuztraucies par matu veselību
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
13 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
7 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
7 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas anticiklona centrs. Jaunākā laika prognoze svētdienai
10 stundas