Veselam
Ārstēšana

Risinājumi, ja cietis astes un krusta kauls0

Foto – Shutterstock

“Pakritu uz slidenām flīzēm un tik stipri sasitu dibenu, ka vairs nevaru apsēsties. Vai varu cerēt, ka sāpes drīzumā pāries?” Maija Tukumā

Atbild klīnikas “Orto” vertebrologs, mugurkaula ķirurgs Artis Gulbis: “Nokrītot ar dibenu uz cieta pamata, iespējams traumēt astes, krusta, iegurņa un sēžas kaulu, kā arī mugurkaula jostas daļas skriemeļus. Ja cietis astes kauls, tā skrimslis var iespiesties taisnajā zarnā un izraisīt mīksto audu iekaisumu. Ja sāpes pēc kritiena nav pārgājušas 3 – 5 dienu laikā, noteikti jāapmeklē ģimenes ārsts un jāveic rentgena izmeklējums.

Vissvarīgākais noteikums ir izvairīties no sēdēšanas. Ja tas nekādi nav iespējams, zem dibena paliek spilvenu vai piepūšamu riņķi ar tukšu vidu.

Astes kaulu var efektīvi ārstēt, pēc iespējas ātrāk sākot lietot pretsāpju un pretiekaisuma svecītes (ievadot taisnajā zarnā uz nakti), ko turpina 2 – 3 nedēļas. Nereti sāpes rimst piecu dienu laikā. Atsevišķos gadījumos svecītes izraisa caureju vai dedzinošu sajūtu. Tad tās var aizstāt ar injekcijām, ko izdara 1 – 2 reizes dienā. Ja sāpes 2 – 3 nedēļu laikā nav rimušas, jādodas pie mugurkaula speciālista un jāveic datortomogrāfija.

Traumēts astes kauls noteikti jāārstē, ja rodas sāpes sēžot, dzimumakta vai vēdera izejas laikā. Blokādes šā kaula apvidū mūsdienās vairs tikpat kā neveic, jo pētījumi liecina, ka 30% gadījumu pēc tām rodas infekcija, jo tuvu atrodas anālā atvere un taisnā zarna. Turklāt sievietēm tās var izraisīt ginekoloģisku iekaisumu, kas mēdz pārvērsties hroniskā saslimšanā.

Saistītie raksti
Ja traumētais kauls, lietojot medikamentus, 2 – 3 mēnešu laikā nav sadzijis un izraisa sāpes, neatliek nekas cits kā veikt operāciju.

To gan izdara reti, jo astes kauls ar īpašām saitēm satur taisno zarnu un mazā iegurņa orgānus. Pēc operācijas, ja jau izveidojies hronisks iekaisums un mainījusies mīksto audu anatomija, sāpes var arī saglabāties. Par krusta kaula lūzumu, kas ir vēl nopietnāka problēma, liecina sāpes staigājot. Šajā gadījumā svecītes nebūs efektīvas, nepieciešamas pretsāpju un pretiekaisuma medikamenta injekcijas. Cietušais drīkst pārvietoties tikai maziem solīšiem. Reizēm staigājot nepieciešams atbalsts spieķa vai ratiņu veidā, lai novērstu iegurņa pārslodzi. Nepieciešamības gadījumā krusta kaulu operē.”

LA.lv
KB
Kristīna Blaua
Veselam
Kā izaudzināt ģēniju, nevis kaprīzu “niķu podu”. Psihologu ieteikumi
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Saulesbrilles vasarā: “must have” kā pieaugušajiem, tā bērniem
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
“Vaivaros” notiks sporta spēles cilvēkiem ar kustību traucējumiem
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/AFP
Pasaulē
Tramps asiem vārdiem izsakās par britu tankkuģa sagrābšanu
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Svētdien termometra stabiņš pakāpsies līdz +29 grādiem
59 minūtes
LA
LA.LV
Sports
Krievijas hokeja zvaigzne Panarins skarbi par Krieviju un Putinu: Vladimir Vladimirovič, pārdod savas slidas
55 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Valsts policija meklē bezvēsts prombūtnē esošo Elizabeti Mileiko
1 minūte
LE
LETA
Kultūra
Kur notiks XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki?
44 minūtes