Veselam
Ārstēšana

Cīņā ar vēzi efektīvāka personalizēta medicīna0


Kampaņu “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” jau devīto gadu organizē Latvijas Basketbola savienība un Latvijas sieviešu volontieru biedrība “VITA”.
Kampaņu “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” jau devīto gadu organizē Latvijas Basketbola savienība un Latvijas sieviešu volontieru biedrība “VITA”.
Foto: publicitātes

Mirstība no onkoloģiskām saslimšanām joprojām ir otrs izplatītākais nāves cēlonis aiz sirds un asinsvadu slimībām. Ar to terapiju, kas ir bijusi līdz šim, nepietiek, tāpēc 21. gadsimts iezīmē jaunu sākumu – personalizētu ārstēšanu onkoloģijā. Personalizētai terapijai ir vesela virkne ieguvēju, tajā skaitā valsts, kas lieki netērē naudu par medikamentiem, kas pacientiem neder, norāda onkoloģe ķīmijterapeite prof. Gunta Purkalne.

Katru gadu krūts vēzis tiek diagnosticēts vairāk nekā tūkstotim sieviešu, un katrs gadījums ir citādāks.

Lai noteiktu piemērotas terapijas veidu, tiek veikts gēnu tests, kas dod iespēju noteikt piemērotāko ārstēšanas metodi. “Personalizētās terapijas mērķis ir pacientei saņemt to, kas viņai strādā un ir vajadzīgs. Lai nesaņemtu terapiju, kas ir toksiska un nedos nekādu ieguvumu,” uzsver onkoloģe ķīmijterapeite asoc. prof. Alinta Hegmane.

onkoloģe ķīmijterapeite asoc. prof. Alinta Hegmane
Foto: publicitātes

“Krūts un olnīcu vēža gēnu analīze ir ieteicama visām sievietēm, kas saslimušas ar krūts vai olnīcu vēzi agrīnā vecumā (pirms 50 gadu vecuma) un kurām slimība skar abas krūtis. Ir gadījumi, kad arī veselām sievietēm ir ieteicams noteikt mutācijas krūts vēža gēnos, taču šādi gadījumi un nepieciešamība jāvērtē ārstam”, skaidro Gen Era DNS testēšanas laboratorijas valdes priekšsēdētāja un ģenētiķe dr. med. Liene Ņikitina- Zaķe.

Saistītie raksti

Personalizēta medicīna tika atklāta jau pagājušā gadsimta beigās, taču tās popularitāte ir augusi tieši pēdējo gadu laikā, mediķiem meklējot jaunas un efektīvākās metodes pacientu ārstēšanā. Personalizēta medicīna sniedz pacientam efektīvāko iespējamo ārstēšanu, ņemot vērā katra pacienta slimības vēsturi, fizioloģisko stāvokli un konkrētā audzēja molekulāro dabu.

“Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu” kampaņas laikā 7. jūnijā Arēnā Rīga tiks atzīmēta Rozā lentītes diena, kurā gaidāmas dažādas aktivitātes – Street food festivāls, skaistuma darbnīcas, stafetes, dažādas balvas un ikgadējā rozā lentītes sieviešu basketbola spēle, – ar mērķi aktualizēt krūts vēža agrīnu diagnostiku un ārstēšanu.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
“Vaivaros” notiks sporta spēles cilvēkiem ar kustību traucējumiem
9 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Plāno uzlabot zāļu fizisko pieejamību pacientiem
11 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Kāpēc saldējuma vietā izvēlēties sorbertu?
11 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JR
Juka Rislaki
Latvijā
Latviešu vīri un kuģi Somijas krastos
2 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ekonomika
LA.LV testē motociklus: Ar “Royal Enfield Continental GT 650” aizbraukt uz Liepāju padzert kafiju
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Juhansone varētu kļūt par EK ģenerālsekretāra pienākumu izpildītāju
49 minūtes
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Irāna sagrābusi britu tankkuģi
14 minūtes
LA
LA.LV
Sports
Latvijas Futbola federācija rasisma lietā tiek sveikā vien ar izbīli
3 stundas