Veselam
Dzīvesveids

D vitamīns – imunitātes sargs1

Foto – Shutterstock

Pēdējo desmit gadu laikā tiek padziļināti pētīta D vitamīna nozīme mūsu imūnsistēmas nostiprināšanā. Šis vitamīns veidojas ādā saules gaismas ietekmē, nelielu daļu nepieciešamās dienas devas varam uzņemt arī ar uzturu. Par nepietiekamu D vitamīna līmeni organismā var liecināt nogurums, muskuļu vājums, nespēks, biežas saaukstēšanās, kā arī kaulu un zobu stāvokļa pasliktināšanās. Pietiekams D vitamīna līmenis asinīs ir no 30 ng/ml līdz 70 ng/ml.

Lai uzņemtu organismam nepieciešamo D vitamīna devu, saulē būtu jāatrodas 10 līdz 15 minūtes dienā, pakļaujot UV stariem 30 līdz 40 procentus ādas virsmas. Otrs D vitamīna avots ir treknas zivis, olas, garneles. Tiesa, ar uzturu mēs uzņemam tikai aptuveni 10 procentus nepieciešamā D vitamīna daudzuma.

Pētījumi liecina, ka 85 procentiem Latvijas iedzīvotāju D vitamīna līmenis ir nepietiekams gan ziemā, gan vasarā. Ziemā cilvēki mazāk uzturas ārā un arī saule spīd retāk un vājāk, bet vasarā, lai pasargātu ādu no saules staru kaitīgās ietekmes, lieto aizsargkrēmus.

Izvēloties aizsardzības faktoru, augstāku par SPF8, tiek gandrīz pilnībā bloķēta D vitamīna sintēze organismā. Arī vecāka gadagājuma un tumšādainiem cilvēkiem parasti ir pamazināta D vitamīna sintēzes spēja, tāpēc viņiem ir tendence uz šī vitamīna nepietiekamību.

Saistītie raksti

D vitamīns aktīvi iedarbojas uz visiem cilvēka organisma audiem, piesaistoties pie D vitamīna receptoriem, piemēram, galvas smadzenēs, krūts dziedzera audos un limfmezglos. Tas ir nepieciešams kaulu veselībai, nervu sistēmai, kā arī vielmaiņas un imunitātes nodrošināšanai. Normāla imūnsistēmas darbība spēj efektīvi cīnīties pret iekaisuma procesiem organismā. D vitamīns piedalās arī šūnu veidošanās procesos, veicina kalcija un fosfora uzsūkšanos. Īpaši svarīgs tas ir maziem bērniem augšanas periodā.

Tādēļ ir jārūpējas gan par to, lai ik dienu kādu laiku mēs pavadītu ārā, gan par to, lai mūsu uzturs būtu pilnvērtīgs un sabalansēts. Ziemas periodā, kad to nodrošināt ir grūtāk, jo produkti nesatur nepieciešamās minerālvielas un vitamīnus, varam D vitamīnu uzņemt arī papildus, iepriekš vaicājot padomu ārstam vai farmaceitam. D vitamīna ikdienas devai ir būtiska loma mūsu veselības stiprināšanā. Šis “saules vitamīns” ir pieejams aptiekās bez receptes gan pilienu un kapsulu, gan tablešu formā. Taču pirms tam noteikti būtu jāveic asinsanalīze, lai noteiktu piemērotāko dienas devu.

LA.lv
LE
LETA
Veselam
Rīgas dome lems par pabalsta piešķiršanu Stradiņu slimnīcā dzimušajiem trīnīšiem
4 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: vai alksti gūt jaunus iespaidus?
20 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Eņģelītis ar radziņiem? Sievietes – sociopātes 6 sliktās rakstura iezīmes
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Kam ticēt – realitātei vai solījumiem? Ekskluzīva saruna ar “PNB Bankas” vienu no īpašniekiem, miljardieri Rodžeru Tamrazu
Ekskluzīvi 15 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Latvijā
FOTO, VIDEO: Jaunpilieši nevēlas palikt nomalē 1
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
VK sagatvojusi atzinumu par LU rektora vēlēšanām
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Traģiskas ziņas no Vidzemes: dzīvojamās mājas ugunsgrēkā bojā gājis nepilngadīgais
3 stundas
MA
Māris Antonevičs
Pasaulē
Māris Antonevičs: Krievi vairs negrib Štirlicu
5 stundas