Veselam
Uzturs

“Zaudēsi svaru 7 dienās!” Eksperimentējam ar dr. Ellari padomiem5

Foto – Shutterstock

Sola mīnus 7 kilogramus

Ne vienam vien prātā ielavās doma – tā gribētos būt tievākam, slaidākam, skaistākam. Taču atliek vien nopūsties, jo ir skaidrs, kas tas prasīs ilgu laiku un piepūli. Taču piepeši datora monitorā acu priekšā izlec baneris, reklāma, kas apsola: “Zaudēsi svaru 7 dienās!” Roka tā vien stiepjas ieklikšķināt vilinošajā lauciņā…

Internetā aizvien izplatītāki kļūst aicinājumi notievēt. Vieni piedāvā iegādāties kārtējo brīnumlīdzekli, citi sola liekos kilogramus izgaisināt ar superdiētas starpniecību. Kurš gan negrib tikt vaļā no netīkamās riepas?!

Nolemju veikt eksperimentu – iegādāties internetā piedāvājumu par svara zaudēšanu. Tiek solīts, ka svars samazināsies septiņās dienās bez sportiskām aktivitātēm, badošanās vai medikamentiem, izmantojot manu “dabisko notievēšanas potenciālu un pilnvērtīgu, veselīgu uzturu”.

Tomēr gribas zināt, ko šāda diēta ietvers. Tas neesot iespējams, iekams nav samaksāts. Tas tādēļ, ka programma esot dziļi individuāla, to nedrīkstot nodot citām personām.

Aizpildu anketu un saņemu elektronisku apsolījumu, ka septiņās dienās tikšu vaļā no četriem kilogramiem. Ko vairs domāt! Maksāju!

Nākamajā rītā pienāk dr. Viljama Ellari vēstule un programma pirmajai dienai. Tās saturs pārsteidz un liek šaubīties. Nolemju konsultēties ar uztura speciālisti, vai šāds uztura režīms nevar nodarīt ko sliktu veselībai.

Kur tu mizo kartupeļus?

“Esmu šokā par tādu diētu!” tas ir pirmais, ko saka uztura speciāliste Jeļena Zuboviča, iepazīstoties ar visu septiņu dienu programmu.

Vispirms Jeļena pēta, ko dakteris gribējis uzzināt, pirms veidojis individuālo diētu. Anketā jānorāda vecums, augums un svars, jāatbild uz jautājumiem. Piemēram, vai patīk auksts vai karsts laiks, vai smēķēju, lietoju hormonālo kontracepciju, cik bieži man pūšas vēders. Ir arī citi dīvaini jautājumi. Nez ko varētu noteikt pēc tā, vai mizoju kartupeļus pie izlietnes vai gružu kastē?! Jā, tieši tā jautā! Varbūt atbilde kaut ko liecinās par manu humora izjūtu?

Bet ko varētu paust tas, cik bieži ir žagas, – reizi nedēļā vai retāk?! Un ko es vēlētos vairāk – ģimeni un bērnus, kas mani mīl, vai draugus, kas rūpējas…

“Kā no visa tā noteikt, kādēļ radies liekais svars? Nav vaicāts par to, ko ēd, par katru produktu grupu, kustību ieradumiem. Tikai tā var izveidot ēdienkarti, kas maksimāli atbilst cilvēka vajadzībām. Turklāt nav prasīts par veselības stāvokli, vienīgi – par alerģiju pret pienu. Varbūt ir gremošanas sistēmas saslimšanas, piemēram, gastrīts vai kuņģa čūla. Jo diēta var saasināt šīs kaites,” uzsver Jeļena Zuboviča.

Robi un pārpilnība

Speciāliste uzskata, ka piedāvātā diēta nav pilnvērtīga, jo pilnībā izslēgtas dažas produktu grupas.

* Nav graudaugu, tikai pirmajā dienā divi kartupeļi, ko var nosacīti pieskaitīt graudaugu grupai, jo satur nedaudz cietes. Taču graudaugi ir ļoti vajadzīgi veselībai, lai saņemtu šķiedrvielas, ogļhidrātus, B grupas vitamīnus un minerālvielas. Citādi trūks enerģijas, māks nogurums un slikts noskaņojums.

Šķiedrvielas var saņemt arī ar dārzeņiem, to netrūkst šajā diētā. Tomēr, ja apēstu kaut vai nedaudz miežu, justu paēdis krietni labāk nekā no četriem gurķiem.

* Visās dienās trūkst taukvielu, kas vajadzīgas gan matu, gan ādas veselībai, gan imunitātei un hormonālai sistēmai, nodrošina arī taukos šķīstošo vitamīnu uzsūkšanos. Vienīgi piektajā dienā nez kādēļ iekļauti gan Indijas rieksti, gan avokado, kam ir augsts taukvielu saturs, tādēļ krietni pārsniegta taukvielu dienas deva.

* Ir dienas, kad ogļhidrātu procentuāli ir vairāk, nekā vajadzīgs, un ir tādas, kad to ir par maz. Ja ogļhidrātu trūkst, var rasties nogurums, slikts garastāvoklis, galvassāpes, kārojas apēst ko saldu.

* Olbaltumvielu procentuāli ir vairāk, nekā vajag. Tomēr, ja rēķina pēc gramiem, ir dienas, kad to nepietiek. Maz gaļas, zivs, pākšaugu. Samazinot svaru, vēlams pat nedaudz palielināt olbaltumvielu daudzumu (maksimāli līdz 25% no dienas uztura).

* Maz ir produktu, kas dod sāta sajūtu. Daudz dažādu sulu, kas – tieši pretēji – pastiprina izsalkumu.

* Septītā diena ir īsta badošanās – ne augļu, ne piena produktu!

Haoss ēdienkartē

“Maz uztura, no kā var paēst, visu laiku ir tukšs kuņģis, jo dārzeņi ātri tiek sagremoti. Tādas drīkstētu būt atslodzes dienas, nevis ēšanas sistēma nedēļas garumā. Tik strauji samazināt kalorijas nedrīkst! Ievērojot šādu diētu, būtu jāatrodas ārsta uzraudzībā. Strauji badojoties, var paasināties hroniskās gremošanas kaites,” uzsver uztura speciāliste.

Ieturot diētu svara samazināšanai, sievietei nepieciešamas 1000–1200 kilokalorijas, vīrietis var uzņemt nedaudz vairāk. Šajā diētā gandrīz visās dienās ir mazāk par 600 kcal, vienā pat – 328. Vien piektajā dienā ir 924 kilokalorijas. Vai šādi var notievēt? Iespējams, tas notiks. Bet kas būs pēc tam? Ekstrēma diēta jebkuru var iedzīt depresijā, turklāt badošanās pēc laika var atspēlēties. Strauji tievējot, organisms iemācās iztikt ar mazāk enerģijas, nekā ierasts. Ja krasi samazina uzņemto kaloriju daudzumu, palēninās vielmaiņa, un organisms sāk darboties uzkrāšanas režīmā, turklāt to turpina arī pēc diētas pārtraukšanas. Tā spēlēties ar vielmaiņu nav labi! Izjauktajai vielmaiņas darbībai ir grūti atjaunoties, tādēļ svars atgriežas daudz agrāk. To dēvē par jo-jo efektu.

Nav labi nedēļas laikā atbrīvoties no pieciem vai pat astoņiem kilogramiem. Normāli būtu – vien puskilograms vai kilograms nedēļā.

“Diēta ir sastādīta haotiski. Piepeši pāris dienu nav dārzeņu un augļu. Kāpēc tā? Tad atkal nav piena produktu, bet citā dienā to par daudz, līdz pat sešām porcijām. Samazinot svaru, dienā ieteicamas divas trīs porcijas piena produktu. Porcija ir, piemēram, glāze piena vai skābpiena dzēriena, viena vai divas šķēles siera vai 100 gramu biezpiena,” skaidro Jeļena Zuboviča.

Maģiskais greipfrūts

Diētā ieteikts ēst daudz seleriju un greipfrūtu. Droši vien tāpēc, ka daudzi dzirdējuši – tie samazina svaru.

Jeļena uzskata, ka diētā ir pārāk daudz skāba. Tas pats greipfrūts, citrusaugļi, tomāti, paniņas. “Ja nav gastrīta un paaugstinātas skābes kuņģī, tad tā var parādīties. Badošanās rezultātā var veidoties žultsakmeņi vai arī sākt kustēties, ja bijuši jau iepriekš.”

Dīvains šķiet ieteikums no rīta mesties ledusaukstā dušā. Vajag taču pakāpeniski, sākot ar kāju pirkstiem, vēlāk pāriet uz visu ķermeni.

Nezināmu iemeslu dēļ nav atļauti garšaugi, zaļumi, ieteikti vienīgi citronpipari.

Ir daudz nesaprotamu padomu. 60 minūtes pēc pamošanās izdzer ūdeni… Divas stundas pirms miega neko nedzer… 25 minūtes paturi pie spranda dvielī ietītu ledu… (Te nu gan būtu ko teikt ārstam!)

“Iesaka 25 minūtes pirms launaga apēst svaigu tomātu. Kāda tam jēga? Mazāk notiesās launagā? Bet launagā ir tikai greipfrūts un krūze zaļās tējas!

Lūk, vēl šāds ieteikums: stundu pēc pusdienām 10 minūtes pastāvēt kājās un veikt lēnas, dziļas ieelpas un izelpas… Vai tāpēc, ka tā ir jau septītā diena, izbadējies tik ļoti, ka neko citu nespēj?! Jo vairāk mistikas, jo cilvēkam šķiet – palīdzēs labāk,” uzskata uztura speciāliste.

Lai arī teikts, ka šajā programmā jau reģistrējušies 86 000 (!) cilvēku Skandināvijā un Baltijas valstīs, lai arī piesaukts Zviedrijas veselības institūts, nevajadzētu ticēt, ka veselīgi notievēt iespējams tik vienkārši.

“Ja arī pastāv tāds dakteris Ellari, viņš nav nekāds labais speciālists,” piebilst Jeļena Zuboviča.

Savulaik, vēl studiju gados, Jeļena meklējusi darbu. Atradusi kompānijā, kas piedāvā virtuālus padomus svara samazināšanai. Diemžēl tur nav bijis ne diētas speciālistu, kur nu vēl ārstu, padomi tapuši no zila gaisa. Internetā gan bijušas labas atsauksmes par šo piedāvājumu, taču tās rakstījuši paši darbinieki.

Jeļena iesaka būt gudrākiem un neiekrist uz šādiem piedāvājumiem. Labāk konsultēties ar īstu uztura speciālistu. Ja nav iespējas to darīt klātienē, var sazināties elektroniski. Saņemt uztura ieteikumus par to, ko ēst, no kā atteikties un kā sakārtot savu dienas ritmu – patiešām individuālus padomus, kas ir atbilstoši veselības stāvoklim.

Mūsu attiecības kļūst nebeidzamas

Izdomāju vēlreiz aizpildīt anketu, bet nu jau ar citu vārdu un atšķirīgiem parametriem. Tajā brīdī, kad jāieskaita nauda, apstājos un izeju no sistēmas.

Drīz sāku saņemt vēstules. Dažā ar nopietna un barga daktera toni, citā skan demokrātisks draudzīgums, vēl kādā čomiskas draudzenes aicinājums. Vēstījums gan viens: reģistrējies taču beidzot, samaksā!

* “Anna, patiesībā no visiem cilvēkiem, kas reģistrējās aizvakar, Tev ir lielākais potenciāls zaudēt svaru, tāpēc es ļoti gribu palīdzēt tev iegūt skaistu augumu. Saņemies, tās ir tikai 7 dienas!”

* “Čau, Anna! Es reģistrējos notievēšanas kursā vienā dienā ar Tevi. Nu, pie tā Ellari no kādas Zviedrijas iestādes. Klau, bet kur Tu pazudi? Aizlaidies vēl pirms sākuma. Man pa nedēļu izdevās nomest 5 kg, tas ir vnk super! Ellari visām prasīja, kur Tu esi palikusi, ka Tev esot baigi labie testa rezultāti un tu varētu pat vairāk nekā 5 kilo nomest.”

* “Anna, Tu daudz ko esi palaidusi garām, bet neuztraucies. Tavā tievēšanas grupā īpaši izcēlās Ance Sakalovska no Madonas un Liene Lībeka no Bauskas. Ance 7 dienu laikā atbrīvojās no 8 kg. Man iešāvās prātā salīdzināt Tavus un Ances testa rezultātus. Tas ir pārsteidzoši – Tev visa fizioloģija un ieradumi ir ļoti līdzīgi, arī Tu pa nedēļu vari zaudēt 8 kg. Izpildi testu vēlreiz un reģistrējies. Anna, mans pienākums kā ārstam ir palīdzēt Tev samazināt lieko svaru! Dr. Viljams Ellari.”

Tā tas turpinās vēl šobaltdien. Ik pa brīdim saņemu kādu izdevīgu piedāvājumu, kas ļautu cīnīties ar lieko svaru. Pagaidām turos!

P.S. Gatavojot šo rakstu, vērīgāk ieskatījos Nordenhealth.com portāla lappusēs. Tas dakteris Viljams Ellari taču maina izskatu kā hameleons! Kādā bildē viņš ir jauns, melniem matiem, citā galīgi nosirmojis un vēl apaudzis ar bārdu, arī sejas vaibsti mainījušies! Varbūt pastāv īpaša Ellari mediķu ģimenīte, un visi tās vīrieši ir svara mazināšanas speciālisti?!

Uzmanīgi!

Ja tomēr izlemj veikt reģistrāciju šādā vai līdzīgā interneta piedāvājumā, jābūt vērīgam. Neuzmanība var dārgi maksāt.

Piedāvājumā bija teikts – šobrīd ir atlaide, jāmaksā tikai 9,36 eiro par individuālu diētu. Sapriecājos. Bet, kārtojot maksājumu internetā, nez kādēļ nepaskatījos, kāda summa ielec internetbankas lodziņā. Kad to apstiprināju, no mana konta noskaitīja 49,99 eiro! Šoks un izmisums!

Ko darīt? Sameklēju piedāvātāju e-pasta adresi, lūdzu atpakaļ naudu. Protams, nedaudz arī piedraudēju… Saņēmu atvainošanos par kļūmi, ka “nejauši nonācāt lapā bez atlaides”. Gods godam – naudu saņēmu atpakaļ tajā pašā dienā.

 

Saistītie raksti

36,6 konsultante JEĻENA ZUBOVIČA, uztura speciāliste Āgenskalna privātklīnikā un Rīgas veselības centrā Pļavnieki

LA.lv
LE
LETA
Veselam
FOTO: Izremontē slimnīcas nodaļu Strenčos
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Zobārstniecībā metāla zobi jau ir vēsture, tagad modē citas lietas! Lietuvas eksperta viedoklis
17 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Pirmo reizi Latvijā uz forumu pulcēsies vēža pacienti 1
17 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Latvijā
Kuldīgas novada peldbaseins – par daudz izšķērdīgs. Pašvaldības dzīvo pāri saviem līdzekļiem? 1
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Konkursā uz FKTK padomes priekšsēdētāja amatu izvēlēta “Citadeles” valdes locekle Purgaile
14 minūtes
LE
LETA
Dabā
Nākamās nedēļas sākumā gaisa temperatūra noslīdēs vēl zemāk: pirmās prognozes
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Negaidīts atklājums, kā mazināt globālās sasilšanas problēmu
54 minūtes
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Žanna Dubska: “Ja spāres vecumā turpini būt tārpiņš, kaut kas nav pārvarēts”
Intervija 1 stunda