Veselam
Ārstēšana

“Daudzi nemaz nezina, ka ir inficēti un izplata to tālāk.” Aicina veikt bezmakas HIV testu0

FOTO: Reuters/LETA/Scanpix

Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā 23.novembrī no plkst.12 līdz 16 būs iekārtots HIV testpunkts, kurā bez maksas varēs veikt HIV testu, aģentūrai LETA pavēstīja Baltijas HIV asociācijas valdes priekšsēdētāja Inga Upmace.

Novembra otrajā pusē, tieši pirms Pasaules AIDS dienas, ko atzīmē 1.decembrī, vairāk nekā 30 Eiropas valstīs norisinās ikgadējā Eiropas HIV testēšanās nedēļa, kuras mērķis ir palielināt sabiedrības informētību par to, cik svarīgi ir savlaicīgi un regulāri veikt HIV testu.

Latvijā HIV testēšanas aktivitātes šogad notiek no 19.novembra un turpināsies līdz 30.novembrim kampaņas “HIV. Bīstami ir nezināt” laikā.

Kā pastāstīja Upmace, Latvijā daļa sabiedrības joprojām dzīvo maldīgos priekšstatos, ka HIV izplatās tikai specifiskās, ierobežotās sabiedrības grupās, tomēr jau otro desmitgadi HIV ir pārkāpis šo grupu robežas un var apdraudēt ikvienu sabiedrības locekli.

Viņa norādīja, ka kopējais HIV reģistrēto gadījumu skaits tuvojas 8000. Lielākā daļa pacientu HIV iegūst seksuālu kontaktu laikā, tie ir vidēja vecuma cilvēki ar labu izglītību, darbu un sociālo statusu. Tādēļ Testēšanas nedēļas laikā ikviens tiek aicināts uzzināt savu HIV statusu.

LA.LV Aptauja

Vai esi kādreiz veicis HIV testu?

  • Jā, pavisam nesen
  • Jā, bet pirms vairākiem gadiem
  • Nē, bet plānoju to izdarīt
  • Nē, esmu drošs par sevi

“HIV jomā efektīvākā profilakse infekcijas ierobežošanai ir ārstēšana – HIV pozitīvs cilvēks, kas lieto zāles atbilstoši ārsta ieteikumiem, neturpinās inficēt citus.

Taču, lai ārstētos, ir jāzina savs HIV statuss, un HIV tests ir vienīgais veids, kā to noskaidrot,” pavēstīja Upmace.

Tāpat viņa norādīja, ka Latvijā pārāk maz cilvēku veic HIV testu – ceturtā daļa nezina, ka viņi ir inficēti ar HIV, un turpina izplatīt infekciju.

“Arī ārstējas mazāk nekā puse no cilvēkiem, kas zina, ka viņiem ir HIV. Pārējie diemžēl turpina izplatīt infekciju. Tādēļ ikkatrs HIV tests, ikkatrs konstatētais gadījums un ikkatrs pacients, kas ārstējas, pasargā citus no inficēšanās,” akcentēja Upmace.

Saistītie raksti

2018.gada laikā Latvijā apstiprināti 326 jauni HIV gadījumi, un Latvija jauno HIV gadījumu skaita ziņā, attiecinot pret iedzīvotāju skaitu, ieņem pirmo vietu Eiropas Savienības valstu starpā.

Šobrīd Latvijā dzīvo ap 6000 cilvēku ar HIV, taču starptautiskā projekta “HERMETIC” pētījums, ko Latvijā veica Rīgas Stradiņa universitāte, liecina, ka patiesais inficēto skaits Latvijā ir par 1800 cilvēkiem lielāks. Tātad savu HIV statusu nezina ceturtā daļa no HIV inficētajiem.

LA.lv
SK
Skaties.lv
Veselam
Iedzīvotāji sniedz viedokli, kur meklēt papildu 60 miljonus mediķu algām 1
13 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Vai ar tavu vairogdziedzeri viss kārtībā?
14 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Ieva Cipruse: “Tas ir normāli, ka apgarota mātišķā mīlestība neatnāk uzreiz!”
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Rūjienā Pūci uz tikšanos par reformu sagaida ar lauksaimniecības tehnikas rindām
15 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Kariņš secinājis, ka pēdējā laika notikumi liek apšaubīt Rīgas domes rīcībspēju
2 stundas
MM
Mečislavs Maculēvičs
Ekonomika
Mečislavs Maculēvičs: Darba tirgus potenciāls – darbinieki 50+
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO. Policijas reidā atklāj ar cik drausmīgi nodilušām riepām brauc kurzemnieki 1
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija nav līdz galam apstiprinājusi NATO aizsardzības plānus Baltijas valstīm un Polijai
1 stunda