Veselam
Ārstēšana

Mildronāts ir dopings… Vai kaitēju veselībai, ja to lietoju?3

Foto – Shutterstock

Lai stiprinātu sirdi, pēc slimošanas ārsts man izrakstīja Mildronātu, bet tagad klausos, ka tas ir dopings un tiek aizliegts. Vai es nenodarīšu skādi savai veselībai, lietojot šīs zāles? JĀNIS VALKĀ

 

Legālas zāles

Ar kardioprotektora Mildronāta vārdu Latvijas aptiekās pieejami četri ārstnieciskie preparāti, un tikai viens no tiem – kapsulas ar viszemāko aktīvās vielas meldonija koncentrāciju – ir bezrecepšu zāles. Pārējos var iegādāties vienīgi pret ārsta izsniegtu recepti.

Pasaules antidopinga aģentūra uzskata, ka sportisti šo preparātu lieto, lai uzlabotu savus sniegumus. Preparāta izstrādātājs, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Ivars Kalviņš noraida šos apgalvojumus un skaidro, ka pazeminātu darbaspēju, fiziskas un psihoemocionālas pārslodzes gadījumā meldonijs aizkavē pienskābes veidošanos, palīdz novērst tās izraisītās negatīvās sekas, jo pārmērīgs pienskābes daudzums dažkārt pat bīstami ietekmē cilvēka veselību un var izraisīt sirdstrieku. Tāpēc Mildronātu lieto fiziskās slodzes laikā, lai atjaunotu skābekļa piegādes un patēriņa līdzsvaru šūnās, aktivizētu vielmaiņas procesus! Preparātu izmanto kombinētajā terapijā sirds un asinsvadu sistēmas slimību un išēmisku smadzeņu asinsrites traucējumu ārstēšanai. Tas nebūt neizraisa muskuļu masas pieaugumu un nepalielina vesela organisma spējas, taču jebkuru medikamentu visdrošāk lietot saskaņā ar ārsta norādījumiem un nepārsniedzot noteiktās devas.

Efektīvai enerģijas tērēšanai

Meldonijs ir katrā organisma šūnā sastopamas vielas – gamma butirobetaīna – struktūranalogs. Tas pozitīvi ietekmē organisma enerģētisko vielmaiņu, kā arī nedaudz aktivizē centrālo nervu sistēmu.

Paaugstinātas slodzes apstākļos organismā ātri iestājas spēku izsīkums, bet Mildronāta lietošanas laikā organisms pierod izturēt slodzi, jo meldonijs kavē tauku dedzināšanu, lai ražotu enerģiju, līdz ar to ļauj ekonomiskāk izmantot skābekli, ātri atjaunot enerģētiskās rezerves un sagatavoties jaunām slodzēm. Uzņemoties gamma butirobetaīna funkcijas, preparāta aktīvā viela paātrina nervu impulsu pārnesi organismā, līdz ar to ātrākas kļūst arī visas atbildes reakcijas un uzlabojas organisma vispārējā vielmaiņa. Tāpēc, lietojot Mildronātu, jūtams tonizējošs efekts – uzlabojas atmiņa, paātrinās domāšana, pieaug kustību veiklība, palielinās organisma pretošanās spējas nelabvēlīgiem apstākļiem.

Sportisti to ir gadiem lietojuši, lai izvairītos no sirds muskuļa audu bojājumiem, ko izraisa fiziska pārslodze. Ikviens cilvēks zina, ka pēc šādas pārslodzes nākamajā dienā smeldz muskuļi. Tā notiek tāpēc, ka šūnām pietrūcis skābekļa, bet nācies ražot enerģiju. Trūkstot skābeklim, organisms pārslēdzas uz glikozes izmantošanu, taču rodas pienskābe un līdz ar to sāpes muskuļos. Savukārt meldonijs neļauj organismam pārslēgties uz sāpīgo procesu, un sportistam, kurš lieto Mildronātu, ir iespēja gūt labākus rezultātus nekā tam, kuram viss sāp, taču preparāts nepalīdz ne uzlēkt augstāk, ne pacelt smagāku svaru.

 

Nepietiek pierādījumu

Lai runātu par kāda preparāta efektu sporta medicīnā, tas jāpierāda dubultaklā pētījumā. Tas nozīmē, ka ne sportisti, ne ārsti nezina, kurš dalībnieks saņem īsto preparātu, kurš – placebo. Turklāt pētījuma dalībniekiem jābūt nejauši atlasītiem atlētiem. Tikai tad, ja iegūtie rezultāti apstiprina, ka zāles palīdz uzlabot sportistu sniegumu, ir pamats tās uzskatīt par dopingu. Mildronāts šādā veidā nav izpētīts. Tiek pieļauts, ka meldonijs dopinga sarakstā nonācis, pamatojoties uz sportistu subjektīvajām izjūtām, ka pēc tā lietošanas uzlabojas pašsajūta.

Saistītie raksti

Ražotājuzņēmuma “Grindeks” nostāja paliek nemainīga – meldonijs nav dopings, bet efektīvas un klīniskajā praksē plaši izplatītas zāles, un Mildronāts ir pētījumos pārbaudīts medikaments, kas, tāpat kā jebkuras zāles, ir drošs, ja to lieto atbilstīgi ārsta norādījumam.

Valsts sporta medicīnas centra Antidopinga nodaļas vadītājs Gatis Berķis stāsta, ka meldonija pēdas organismā paliek 1–2 mēnešus. Tāpēc, neraugoties uz “Grindeks” centieniem attaisnot sava farmakoloģiskā produkta labo slavu, droši vien tuvākajā laikā līdz ar šo nosaukumu un vēl ne viena vien sportista vārdu tiks pieminēts dopings. Tikmēr tenisistes Marijas Šarapovas pieķeršana radījusi tik lielu pasaules mediju interesi, ka Mildronāts pat var lepoties par netiešo reklāmu.

LA.lv