Veselam
Bērni

VIDEO: Mierpilnākam gaidību un dzemdību laikam palīdz dūlas0

Foto – pexels.com

Gaidību laikā, kad gan mammai, gan abiem vecākiem mēdz būt daudz dažādu satraukumu un jautājumu, emocionālo atbalstu var saņemt no dūlām. Tās ir speciāli mācījušās sievietes (Latvijā pilna dūlu programma ilgst trīs gadus), kas var sniegt emocionālo, informatīvo un fizisko atbalstu grūtniecības, dzemdību un pēcdzemdību laikā.

Latvijas Dūlu apvienība dibināta pirms astoņiem gadiem, un šobrīd tajā apvienojušās jau ap 80 dūlu, stāsta raidījumā “900 sekundes”.

“Dūla sievieti atbalsta arī jebkurās viņas dzīves krīzes situācijās. Zaudējot bērniņu, piedzīvojot smagas dzemdības, traumatiskas, šis emocionālais palīgs sievietei ir ļoti, ļoti nepieciešamas, īpaši mūsdienās,” stāsta Latvijas Dūlu apvienības vadītāja Inga Babure.

Latvijas Dūlu apvienība dibināta pirms astoņiem gadiem, toreiz dalībnieču skaits bijis vien desmit, tagad tas jau ir audzis līdz 80 dūlām. 30 no viņām ir sertificētas, pārējās vēl ir apmācībā. Šī kustība Latvijā ir relatīvi jauna un gūst arvien lielāku popularitāti.

Pērn dūlas sniegušas atbalstu 583 dažādos dūlas atbalsta posmos – gaidībās, dzemdībās, pēcdzemdību periodā, sērās par zaudētu mazuli.

Vēl pērnā gadā dūlas novadījušas teju tūkstoti dažāda veida lekciju un izglītojošu pasākumu.

Salīdzinājumam 2015. gadā atbalsts tikai dzemdībās sniegts 175 gadījumos.

“Dūla dzemdības nepieņem, viņa ir kopā ar mammu, viņu atbalsta viņu emocionāli, stiprina, ka dzemdētājā to var izdarīt, bet radības dūla nepieņem. Mūsu darbu strikti reglamentē mūsu darba un ētikas kodekss, kas neļauj rīkoties medicīnas ietvaros, jo dūla nesniedz medicīnisko atbalstu,” skaidro Latvijas Dūlu apvienības vadītāja Inga Babure.

Arī vecmāte Inese Kampuse norāda, ka svarīga ir šī robeža starp medicīnisko un emocionālo atbalstu, un, ja topošā mamma ir izvēlējusies, ka dzemdībās piedalās dūla, būtisks ir tieši šis kopdarbs un sadarbība: “Kopdarbība jebkurā situācijā, kur es redzu dūlu, kas iedrošina, pastāv blakus, palīdz ieņemt pozas, iesaka, paskaidro – to, ko vecmāte vai ginekologs stāsta sievietei saprotamākā valodā.”

Stacionāros speciālisti nu jau zina, kas ir dūlas – nav vairs jāskaidro, kas tā ir par atbalsta personu.

Pašlaik dūlām gan ir sadarbība ar lielākajiem Latvijas dzemdību stacionāriem, tomēr Latvija un Čehija vien ir divas valstis Eiropas Savienībā, kur par dalību dzemdībās, dūlām ir jāmaksā.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Latviešu pētnieki pirmo reizi pasaulē atklāj, kā ilglaicīgi saglabāt veselību
2 stundas
KD
Krista Dzidzēviča
Veselam
“Sekss dienas gaišajā laikā ir vislabākais,” mīlnieki atklāj veselīgu attiecību noslēpumu
11 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
“Es internetā lasīju…” Pieredzes stāsti un frāzes, ko noteikti nevajadzētu teikt ārstam
18 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Mainīs nepatērētā ūdens sadalīšanu “uz galviņām”
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Porziņģis NBA atgriežas ar 23 punktiem un uzvaru pār Bertānu
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Ceturtdien daudzviet spīdēs saule
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
“Swedbank” klientu histērija: jaunākā informācija par situāciju Daugavpilī
28 minūtes
Mārtiņš Āboliņš
Ekonomika
Mārtiņš Āboliņš: Kļūdas budžeta ieņēmumu prognozē var būt sāpīgas
1 stunda