Veselam
Bērni

VIDEO: Mierpilnākam gaidību un dzemdību laikam palīdz dūlas0

Foto – pexels.com

Gaidību laikā, kad gan mammai, gan abiem vecākiem mēdz būt daudz dažādu satraukumu un jautājumu, emocionālo atbalstu var saņemt no dūlām. Tās ir speciāli mācījušās sievietes (Latvijā pilna dūlu programma ilgst trīs gadus), kas var sniegt emocionālo, informatīvo un fizisko atbalstu grūtniecības, dzemdību un pēcdzemdību laikā.

Latvijas Dūlu apvienība dibināta pirms astoņiem gadiem, un šobrīd tajā apvienojušās jau ap 80 dūlu, stāsta raidījumā “900 sekundes”.

“Dūla sievieti atbalsta arī jebkurās viņas dzīves krīzes situācijās. Zaudējot bērniņu, piedzīvojot smagas dzemdības, traumatiskas, šis emocionālais palīgs sievietei ir ļoti, ļoti nepieciešamas, īpaši mūsdienās,” stāsta Latvijas Dūlu apvienības vadītāja Inga Babure.

Latvijas Dūlu apvienība dibināta pirms astoņiem gadiem, toreiz dalībnieču skaits bijis vien desmit, tagad tas jau ir audzis līdz 80 dūlām. 30 no viņām ir sertificētas, pārējās vēl ir apmācībā. Šī kustība Latvijā ir relatīvi jauna un gūst arvien lielāku popularitāti.

Pērn dūlas sniegušas atbalstu 583 dažādos dūlas atbalsta posmos – gaidībās, dzemdībās, pēcdzemdību periodā, sērās par zaudētu mazuli.

Vēl pērnā gadā dūlas novadījušas teju tūkstoti dažāda veida lekciju un izglītojošu pasākumu.

Salīdzinājumam 2015. gadā atbalsts tikai dzemdībās sniegts 175 gadījumos.

“Dūla dzemdības nepieņem, viņa ir kopā ar mammu, viņu atbalsta viņu emocionāli, stiprina, ka dzemdētājā to var izdarīt, bet radības dūla nepieņem. Mūsu darbu strikti reglamentē mūsu darba un ētikas kodekss, kas neļauj rīkoties medicīnas ietvaros, jo dūla nesniedz medicīnisko atbalstu,” skaidro Latvijas Dūlu apvienības vadītāja Inga Babure.

Arī vecmāte Inese Kampuse norāda, ka svarīga ir šī robeža starp medicīnisko un emocionālo atbalstu, un, ja topošā mamma ir izvēlējusies, ka dzemdībās piedalās dūla, būtisks ir tieši šis kopdarbs un sadarbība: “Kopdarbība jebkurā situācijā, kur es redzu dūlu, kas iedrošina, pastāv blakus, palīdz ieņemt pozas, iesaka, paskaidro – to, ko vecmāte vai ginekologs stāsta sievietei saprotamākā valodā.”

Stacionāros speciālisti nu jau zina, kas ir dūlas – nav vairs jāskaidro, kas tā ir par atbalsta personu.

Pašlaik dūlām gan ir sadarbība ar lielākajiem Latvijas dzemdību stacionāriem, tomēr Latvija un Čehija vien ir divas valstis Eiropas Savienībā, kur par dalību dzemdībās, dūlām ir jāmaksā.

LA.lv
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Veselam
“Uztraucos, ka meitai patīk ēst slepus un daudz!” Psiholoģe iesaka, kā palīdzēt
16 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Gudri “knifi”, kā pasargāt acis, strādājot pie datora
16 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
VIDEO. Kāpēc veselīgi ēst ķirbi?
16 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Vērienīga meklēšanas operācija Madonas pusē: par dubultslepkavību aizturēts bruņots noziedznieks
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Sports
VIDEO: Rīgas “Dinamo” piedzīvo sagrāvi Čerepovecā
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Koalīcija konceptuāli atbalsta pilnīgu pāreju uz mācībām valsts valodā
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Uz Rīgas apvedceļa notikusi smaga avārija
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Mīklainos apstākļos šorīt pazudis bijušais Igaunijas “Danske Bank” vadītājs
2 stundas