Veselam
Ārstēšana

Elektroniskā zāļu izrakstīšana buksē. Atklājam nepilnības0

Foto – Shutterstock

Vairāk traucē, nekā palīdz

Nacionālais veselības dienests (NVD) jau izveidojis infografiku, kurā pacientiem izskaidrotas elektroniskās receptes priekšrocības. Tas patiešām izskatās ļoti vienkārši – ģimenes ārsts izraksta recepti un ievada to e-veselības sistēmā, bet pacients aptiekā uzrāda personu apliecinošu dokumentu vai nosauc receptes numuru un saņem zāles. Ja aizmirsies, kādas zāles dakteris izrakstījis, autorizējoties savas receptes var aplūkot portālā eveseliba.gov.lv, kurā krāsies arī cita medicīniskā informācija par pacientu. Tomēr pāreja uz e-receptēm atlikta vēl uz deviņiem mēnešiem, jo pagaidām tā nevis atvieglo ārstu un pacientu ikdienu, bet tieši otrādi – apgrūtina.

“Man nav vaļas tik daudz laika veltīt datoram, jo pirmajā vietā ir pacienti,” saka Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska. Viņa neizrakstīs elektroniskās receptes tikmēr, kamēr e-veselības sistēma netiks sakārtota. Ģimenes ārste elektroniskajā vidē strādā jau septiņus gadus, un līdz šim darbs ar lokālajām datorprogrammām, piemēram, informatīvo uzskaites programmu ārstiem “Medius”, nav sagādājis lielas problēmas.

“NVD e-veselības sistēmā recepti nemaz nevar normāli izdrukāt, jo zāļu ķīmiskie nosaukumi nav savienoti ar oriģinālajiem, nav izveidots vienots medikamentu reģistrs, nemaz nerunājot par palīgierīcēm. Ja pacientam pēc insulta vajag autiņbiksītes, recepte jāraksta ar roku, jo elektroniskajā vidē to šobrīd nevar izdarīt. Jaunajā sistēmā ģimenes ārsts nevar izrak­stīt bezrecepšu medikamentus pacientiem, kuriem tos apmaksā veselības apdrošināšanas polise. Arī aptiekas nav gatavas pārejai uz elektroniskajām receptēm. Turklāt e-veselības sistēma ik pa brīdim mēdz “uzkārties”. Atvērta ilgāk par dažām minūtēm, tā drošības apsvērumu dēļ pati no sevis atkal aizveras, bet daudzās lauku ārstu praksēs internets mēdz bremzēt,” viņa sūrojas. Problēmas var rasties arī pacientiem, mēģinot autorizēties jaunajā e-veselības sistēmā caur savu internetbanku vai izmantojot e-parakstu.

Lai gan darbam e-veselības vidē apmācīti jau ap 3500 ģimenes ārstu un farmaceitu, līdz nākamā gada 1. septembrim pieslēgšanās jaunajai sistēmai ir brīvprātīga, tādēļ pacienti joprojām saņems arī ierastās papīra receptes. Veselības ministrija (VM) uzskata, ka ar deviņiem mēnešiem pietiks, lai ģimenes ārsti spētu iepazīt e-veselības projektu, bet pati VM pa to laiku novērsīs pamanītās nepilnības.

Tik labi nevedas arī ar darbnespējas lapu izrakstīšanu e-veselības sistēmā, piemēram, nav skaidrības, vai ģimenes ārsts tās var izrakstīt grūtniecēm, kurām paredzēts pirmsdzemdību un pēcdzemdību atvaļinājums. “Līdz galam nav atrisināts jautājums par ­diagnožu rakstīšanu. Varbūt pacients nevēlas, lai elektroniskajā darbnespējas lapā tiek minēts, ka viņš slimo ar C hepatītu vai šizofrēniju. Tā ir sensitīva informācija un darbnespējas lapā to nevajadzētu norādīt,” domā ģimenes ārste, piebilstot, ka 19. decembrī VM notiks sanāk­sme, kurā pārrunās pacientu datu drošību e-veselības sistēmā.

Ideja jau nav slikta

Izmantojot e-veselības sistēmu, medicīniskie dokumenti vairs nebūs jāraksta ar roku un kaut kur jānogādā, jo ģimenes ār­stam, ārstējošajam vai neatliekamās medicīniskās palīdzības ārstam visa informācija par pacientu būs pieejama vienuviet. Šobrīd iedzīvotāji, autorizējoties e-veselības portālā, var redzēt, kas ir viņu ģimenes ārsts, kā arī norādīt savu kontaktinformāciju un kontaktpersonu saziņai. No 1. decembra tajā var aplūkot savu darbnespējas lapu, bet no 2017. gada 1. septembra – visas valsts kompensējamo medikamentu receptes. Ar laiku sistēmā nonāks visi nosūtījumi ambulatoro un stacionāro pakalpojuma saņemšanai, pārskati par ambulatoro izmeklēšanu un ārstēšanu, izraksti par pacienta ārstēšanos slimnīcā, radioloģisko un citu izmeklējumu apraksti, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta izsaukuma kartes informācija un citi dati.

NVD Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga teic, ka sistēmai ir virkne priekšrocību. “Elektroniskajās darbnespējas lapās daļa informācijas no citiem valsts reģistriem jau parādās automātiski, ģimenes ārstam pašam to vairs nevajag ievadīt. Standarta gadījumā to var aizpildīt desmit sekundēs, ievērojami ietaupot laiku. Tas pats attiecas arī uz receptēm,” viņa saka. E-eceptē norādīta tā pati informācija, kas papīra formāta receptē, papildus iespējams ierakstīt arī zāļu saņēmēju. Tiklīdz recepte izrakstīta, tā uzreiz nonāk e-veselības sistēmā, kur tā pieejama farmaceitam. Piemēram, ja zāles vajadzīgas steidzami, sasirgušā tuvinieks var doties uz aptieku un, nosaucot receptes identifikācijas numuru un pacienta vārdu, kā arī uzrādot personu apliecinošus dokumentus, var zāles saņemt. Pašam pacientam, lai tiktu pie zālēm, pietiek tikai nosaukt savu vārdu un uzvārdu vai receptes numuru. Farmaceitam nav jāburto ārsta rokraksts, bet pacientam – jāuztraucas par mājās aizmirstu vai nozaudētu zāļu recepti, jo tā droši noglabāta e-veselības sistēmā. Savukārt ārsts, izrakstot zāles, var sekot līdzi, vai pacients tās tiešām arī iegādājas un kādus medikamentus izrakstījuši citi speciālisti.

Pacienta medicīniskos datus redz visi ārsti, kuriem ir piekļuve e-veselības sistēmai, bet sadaļā “Audita pieraksti” pacients varēs noskaidrot, kas viņa datus skatījies. Arī vecāki varēs apskatīties savu nepilngadīgo bērnu medicīniskos datus. Taču pacientam ir tiesības liegt piekļuvi saviem medicīniskajiem datiem. Tādā gadījumā gan jārēķinās, ka tiem nevarēs piekļūt, piemēram, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi.

Kā izmantot e-darbnespējas lapu un e-recepti

* Ārsts var atvērt un noslēgt darbnespējas lapu e-veselības sistēmā. Noslēgtā e-darbnespējas lapa nav jānogādā darba devējam, jo informācija pieejama Valsts ieņēmumu dienesta EDS sistēmā. Arī iesniegumu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai par slimības vai cita pabalsta piešķiršanu var sagatavot elektroniski portālā Latvija.lv un turpat saņemt arī lēmumu.

* Ja zāles aptiekā iegādājas pacients pats, jāuzrāda personu apliecinošs dokuments vai jānosauc e-receptes identifikācijas numurs. Ja pacienta vietā medikamentus iegādājas cita persona, piemēram, kāds radinieks, jānosauc e-receptes identifikācijas numurs un tās personas vārds un uzvārds, kurai recepte izrakstīta, kā arī jāuzrāda personu apliecinošs dokuments. Informāciju par sev izrakstītajām zālēm var aplūkot portālā eveseliba.gov.lv.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Psiholoģes ieteikumi, kā palīdzēt bērnam uzsākt bērnudārza un skolas gaitas
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
9 ģeniālas idejas, ko pagatavot no arbūza
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Seko šiem ieteikumiem un nekad vairs neuztraucies par matu veselību
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
12 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
6 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
6 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas anticiklona centrs. Jaunākā laika prognoze svētdienai
8 stundas