Veselam
Bērni

FOTO: 40 gadi un 6 miljoni mazuļu – ārpusdzemdes apaugļošanas vēsture izstādē0

Foto – AFP/Scanpix/LETA

Luīze Brauna, kas piedzima pirms četrdesmit gadiem, 1978.gada 25.jūlijā, bija pirmais bērns, kas pasaulē nāca veiksmīgas ārpusdzemdes apaugļošanas (IVF) rezultātā. Tagad, pēc 40 gadiem, viņa pozē pie izstādes stendiem Londonā, kur apskatāmas tā laika relikvijas.

Izstāde ar nosaukumu “IVF: Pēc 6 miljoniem mazuļu” Londonas zinātnes muzejā tik atklāta šonedēļ un tā ir veltīta pirmreizējam pasākumam pirms četrdesmit gadiem, kad pasaulē nāca Luīze Brauna. Luīze – pasaules pirmais “mēģenes” bērns – pasaulē nāca Oldhamas vispārējā slimnīcā Londonā pēc tam, kad viņas vecāki Leslija un Džons bija kļuvuši par pirmajiem sekmīgajiem IVF pacientiem.

Luīzes dzimšana izraisīja pasaulē pretrunīgu reakciju, taču vienlaikus pavēra ceļu miljoniem mazuļu nākšanai pasaulē sekojošās desmitgadēs. Šīs metodes viens no atklājējiem un attīstītājiem Roberts Edvardss saņēma Nobela prēmiju fizioloģijā un medicīnā.

Izstādē Londonā apskatāmi priekšmeti, ko izmantoja apaugļošanas procedūras procesā, kā arī rokas saite, vārda zīmīte un citas lietas no Luīzes Braunas pasaulē nākšanas laika.
IVF (in vitro fertilisation) ir olšūnas ekstrakorporāla apaugļošana ar spermu notiek laboratorijas apstākļos, kam seko embriju ievietošana dzemdes dobumā (embrija transfērs) pēc 3-5 dienām.

LA.lv