Veselam
Bērni

Frāzes, ko vecmātēm vajadzētu aizstāt ar citām0

Foto-LETA/AFP

Šīs ir frāzes, ko vecmātes varētu aizstāt ar citām, jo tās var satraukt vai aizvainot topošās mammas. Piemēram, kā jūs domājat, ko sieviete jūt, ja viņu dzemdībās nosauc par “labu meiteni”, vai pasaka, ka ir “liels bērns”? – raksta Coventrytelegraph.net.

Svarīgi, lai izvēlētie vārdi paustu respektu un nebiedētu.

Iespējams, kāds tajā var saskatīt pārāk lielu politkorektumu, taču patiesībā tā ir domāšanas un attieksmes maiņa medicīnas aprūpē.

Vārdi, no kuriem izvairīties

Tā vietā, lai teiktu sievietei dzemdību laikā “laba meitene”, vecmātes var sacīt, piemēram, “tu visu dari ļoti labi”.

Satraucošo vārdu “liels bērns” vietā var teikt “veselīgs mazulis”.

Sievieti var emocionāli aizskart arī tas, ja vecmātes un ārsti līdzās par viņu runā formā “viņa” vai runā ar klātesošajiem tā, it kā viņas telpā nebūtu un viņu iesaistīt sarunā nevarētu.

Vadlīnijas, kā cieņpilni izturēties pret grūtniecēm un jaunajām mammām, iesaka respektēt viņu kā individualitāti nevis uztvert kā “vienkārši “konteineru” bērnam un “mehānismu”, kas palīdz piedzimt bērnam”.

Tāpat iesaka nelietot frāzes, kas var raisīt trauksmi, dramatizēt vai būt vardarbīgas.

Iesaka arī runāt vecākiem saprotamā valodā, nevis izmantot medicīnisku terminoloģiju.

Ieteikumus pagājušajā gadā publicēja “British Medical Journal”. Tos aprakstīja trīs autori – profesors Andrejs Vīks, kurš strādā “International Maternal Health Care”, Natālija Mobsa, medicīnas studente no Liverpūles un Katerina Viliamsa, kas pārstāv “National Maternity Voices”.

Daži piemēri, kādas frāzes ar kādiem vārdiem ieteikts aizstāt

Pirmās šajos piemēros minētas frāzes, kuras iesaka nelietot, otrās – ko teikt to vietā.

Frāzes, kas var radīt trauksmi vai dramatizēt situāciju

(labāk nelietot) “Augļa distress” – (labāk lietot) “izmaiņas bērna sirdsdarbībā”.

“Liels bērns” – “veselīgs mazulis”.

Frāzes, kas izrāda respektu pret sievieti kā pieaugušu cilvēku

“Mana sieviete” (par sievieti, ko aprūpē) –  “sieviete, ko es aprūpēju” (vai – kurai pieņemu dzemdības).

“Meitenes” (uzrunājot kolēģes) – “Vecmātes”.

“Laba meitene” (sievietei dzemdību laikā) – “Tu dari savu darbu labi/Tev viss labi sanāk”.

Frāzes, kas respektē sievietes individualitāti tā vietā, lai viņu uztvertu kā mehānismu, kas palīdz nākt pasaulē bērnam

“Pirmdzemdētāja 12. palātā” – labāk nosaukt sievietes vārdu vai teikt “Sieviete 12. palātā”.

“Iešu viņai likt parakstīties” – “Iešu viņai jautāt, vai viņu tas apmierina un lūgšu parakstīt piekrišanas dokumentu/ diskutēšu ar viņu par informētu lēmumu”.

“Viņai ir 7 cm” – “(nosauc sievietes vārdu) ir 7 cm dzemdes kakla atvērums”.

“Viņa…” (runājot par dzemdētāju līdzās) – izsakiet dzemdētājas vārdu un vispār apsveriet labi, vai viņas klātbūtnē ar citiem jārunā par viņu.

Frāzes, ar kurām respektē sievietes autonomiju un izvēles brīvību

“Jums vajadzīgs/jātaisa ķeizargrieziens (vai jebkura cita manipulācija)” vai “jums nav atļauts” – “Es jums rekomendētu/ieteiktu ķeizargrieziena operāciju, jo… (miniet ieguvumus, riskus, alteranatīvas jebkurai rekomendācijai).

Ieteikumu autori raksta, ka aprūpei jāatbilst sabiedrības normām un ekspektācijām.

Sievietei jājūtas iesaistītai norisēs un drošai, ka viņa drīkst pieņemt lēmumus.

Dzemdību atbalstītājiem vairs nav jāieņem loma, it kā dzemdības piederētu viņiem, bet gan jābūt koordinatoram un atbalstītājiem tajās.

Sievietes stiprināšana

Autori min, ka ir ļoti svarīgi izrādīt pret topošajiem vecākiem respektu, palīdzēt sievietei notiekošo saprast un dot iespēju ietekmēt aprūpi.

Veiksmīga komunikācija dzemdībās ir kritiski svarīga gaidību aprūpē, bet dziļi vēsturiski iesakņojusies pieeja atspoguļo arī iesīkstējušu domāšanu.

Vēl dažas ierosmes

Saistītie raksti

Latviešu dūla Līga Vasara-Brakmane vēl papildina ieteikumus aprūpes personāla izvēlētajiem vārdiem: “Ja bērniņš guļ ar dupsīti uz leju, reizēm to sauc par “tūpļa guļu”. Varbūt labāk to aizstāt ar sinonīmu “iegurņa priekšguļa”, vai sievietei skaidrojot, “bērns guļ ar dupsīti pa priekšu”. Vārds “tūplis” tomēr sadzīviskajā runā nav cieņpilns,” skaidro dūla. Kāda sieviete stāstīja, ka par viņu teikta frāze: “Mums tur viens tūplītis…”.

Dažkārt sievietes prieku par tuvojošām dzemdībām mazina aprūpes personāla teiktās – “tās jau ir viltus dzemdības” vai “viltus kontrakcijas”. Labāk teikt “treniņkontrakcijas” vai “iesildīšanās”, “šī izskatās pēc iesildīšanās”. Jo “viltus” apzīmē kaut ko neīstu, savukārt treniņkontrakcijām ir sava jēga un sieviete tās var sajust kā ļoti reālas.

LA.lv