Veselam
Dzīvesveids

Gaitas ātrums atkarīgs no smadzeņu darbības0

Foto: Pixabay.com

Zinātnieki atraduši saikni starp depresiju un senioru gaitas ātrumu, rakstījis Amerikāņu geriatru savienības žurnāls. Speciālisti secinājuši, ka izmaiņas tajā, cik ātri cilvēks staigā – sāk darīt to lēnāk vai ātrāk – , var būt smadzeņu veselības rādītājs.

Zinātnieki novēroja 3600 cilvēkus vecumā no 50 gadiem un vecākus, kuriem anamnēzē nav psihisku saslimšanu. Brīvprātīgie dalībnieki nēsāja speciālus gaitas mērītājus, kas noteica, cik ātri viņi iet.

Ar brīvprātīgajiem veica eksperimentus. Pamatā viņi pastaigājās pa speciālu kompjuterizētu paklājiņu. Tās bija dažāda veida pastaigas – ierastā gaitā vai ar kāda uzdevuma izpildi, piemēram, vienlaikus nesot ūdens glāzi vai lasot grāmatu.

Pētnieki secināja, ka gaitas ātrums atkarīgs no smadzeņu veselību un gaitas palēnināšanās var norādīt uz nelabvēlīgiem procesiem centrālajā nervu sistēmā.

Saistītie raksti

“Gaitas paātrināšanās vai palēnināšanās saistīta ar zemākiem smadzeņu veselības rādītājiem. Tas palielina savukārt demences rašanās risku. Savukārt depresija padzīvojuša vecuma cilvēkiem saistīta ar risku nokrist dēļ gaitas traucējumiem,” konstatēja speciālisti.

Pēc ekspertu domām, ap 2050. gadu būs divreiz vairāk sešdesmitgadnieku nekā šobrīd.

Savukārt citā pētījumā secināts, ka ātra gaita palielina iespējamību būt ilgdzīvotājam, jo optimāli noslogo sirds asinsvadu sistēmu.

 

LA.lv