Veselam
Bērni

Guļot kopā ar zīdaini, pieaug pēkšņās nāves sindroma risks. “Re:Check” noskaidro, vai ir pamats brīdinājumiem0

Foto: Shutterstock.com

“Bērnam jāguļ savā gultiņā vienam, nevis vecāku gultā vai dīvānā”, bērnu drošībai veltītā informatīvajā kampaņā norāda Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Šis apgalvojums izsaucis vairāku vecāku neapmierinātību sociālajā portālā “Facebook”, vēsta pētnieciskās žurnālistikas centrs “Re:Baltica”.

LA.LV Aptauja

Vai piekrīti, ka bērnam jāguļ savā gultiņā vienam, nevis vecāku gultā vai dīvānā?

  • Jā, nav nekādu šaubu par to
  • Drīzāk jā, bet ir reizes, kad bērnam jāļauj gulēt pie vecākiem
  • Nē, tomēr vecākiem jāpiedomā pie bērnu drošības
  • Man nav bērnu zīdaiņa vecumā
  • Nezinu, man nav bērnu vispār

Daži vecāki min, ka ar saviem bērniem vienmēr gulējuši kopā, bet citi norāda, ka pašā SPKC mājaslapā informācija par zīdaiņu pēkšņās nāves sindromu esot pretrunīga.

“Re:Check” noskaidroja – centra brīdinājumiem ir pamats, un, guļot kopā ar zīdaini, risks tiešām būtiski pieaug.

Par SPKC kampaņas satura atbilstību patiesībai rakstīt mudināja lasītāja Liene. Viņa uzsver, ka tēma jauniem vecākiem ir ļoti jūtīga, bet informācija dažādos avotos atšķiras.

Paša centra mājaslapā arī minēts – “viena daļa speciālistu norāda, ka bērnam nevajadzētu gulēt vienā gultā ar māmiņu, savukārt otri uzsver, ka ir labi, ja bērns arī naktī atrodas pavisam tuvu māmiņai”.

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Pediatrijas katedras docētāja Inga Ziemele gan norāda, ka šobrīd pētījumos riska faktori ir labi apzināti. Gulēšana kopā ar zīdaini tiešām ir viens no tiem. To apstiprina vairāki starptautisku pētījumu apkopojumi, uzsver Ziemele.

Vienā, piemēram, konstatēts, ka, guļot kopā, vidēji risks pieaug teju trīs reizes neatkarīgi no zīdaiņa vecuma. Jo vecāks bērns, jo vairāk risks samazinās. Piemēram, ja neviens no vecākiem nesmēķē un zīdainis nav sasniedzis trīs mēnešu vecumu, risks pieaug pat piecas reizes.

Vēl vienā pētījumu apkopojumā norādīts, ka, guļot ar nesmēķējošiem vecākiem, risks dubultojas, bet ar smēķējošiem – seškāršojas.

Jānorāda, ka SPKC rekomendācijas sakrīt, piemēram, ar tām, ko sniedz britu Nacionālais veselības dienests (NHS). Tāpat padomu gulēt vienā istabā, bet ne gultā, dod arī Pasaules Veselības organizācija.

Infografika: Re:Baltica

SPKC direktora vietnieks sabiedrības veselības profilakses jautājumos Dzintars Mozgis norāda, ka problēma ir neviennozīmīga, jo nav iespējams izpētīt, kāds tieši bijis iemesls zīdaiņa pēkšņās nāves sindromam.

Tomēr tāpat kā Ziemele viņš uzsver, ka riska faktori ir zināmi. Viens no sindroma skaidrojumiem ir tāds, ka bērns, guļot vecāku tuvumā, nonāk viņu ogļskābās gāzes mākonī. Zīdaiņa izelpa nav gana spēcīga, lai to aizpūstu prom un saņemtu jaunu skābekli.

Savukārt Ziemele norāda uz RSU studentes pētījumu – tajā konstatētska vecāki Latvijā bieži pārvērtē savas zināšanas šajā jomā.

Vecāki lielākoties uzskatot, ka par zīdaiņu pēkšņās nāves sindromu ir labi informēti, lai gan realitātē bieži nezina svarīgu informāciju, piemēram, ka zīdainis jāgulda uz muguras, nevis vēdera.

Tāpat viņa uzsver, ka vide, kurā guļ vecāki, nav piemērota zīdaiņiem. Piemēram, zīdaiņi nevar gulēt uz mīksta matrača. Sakaršanas risku rada arī mīksti spilveni un segas.

Ārste stāsta, ka bērnam būtu jāguļ gultiņā vienam uz muguras un uz cieta matrača, apsegtam ar vieglu sedziņu. Blakus nevajadzētu būt arī mīkstām mantiņām.

Saistītie raksti

Secinājums:
Slimību profilakses un kontroles centram ir taisnība, ka, guļot kopā ar zīdaini, zīdaiņu pēkšņās nāves sindroma risks pieaug.

Pētījumi rāda – ja bērns nav sasniedzis trīs mēnešu vecumu, tas ir pat piecreiz lielāks. Ar bērnu kopā negulēt rekomendē arī britu Nacionālais veselības dienests un Pasaules Veselības organizācija.

LA.lv
SK
Skaties.lv
Veselam
Iedzīvotāji sniedz viedokli, kur meklēt papildu 60 miljonus mediķu algām 1
14 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Vai ar tavu vairogdziedzeri viss kārtībā?
14 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Ieva Cipruse: “Tas ir normāli, ka apgarota mātišķā mīlestība neatnāk uzreiz!”
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Rūjienā Pūci uz tikšanos par reformu sagaida ar lauksaimniecības tehnikas rindām
20 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Kariņš secinājis, ka pēdējā laika notikumi liek apšaubīt Rīgas domes rīcībspēju
2 stundas
MM
Mečislavs Maculēvičs
Ekonomika
Mečislavs Maculēvičs: Darba tirgus potenciāls – darbinieki 50+
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO. Policijas reidā atklāj ar cik drausmīgi nodilušām riepām brauc kurzemnieki 1
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija nav līdz galam apstiprinājusi NATO aizsardzības plānus Baltijas valstīm un Polijai
1 stunda