Veselam
Ārstēšana

HIV Latvijā 2019: kādas būs mūsu prioritātes?0

Foto: Shutterstock

Ja ir jānosauc šā gada galvenais izaicinājums HIV infekcijas izplatības samazināšanas jomā, tad tas ir – ārstēt! – tā, gadu sākot, ziņot Baltijas HIV asociācija. Ārstēt arvien vairāk HIV pacientu, jo specifiskā ārstēšana ir HIV infekcijas efektīvākā profilakse.

Ārstēts HIV pacients, ja viņš lieto zāles atbilstoši ārsta norādījumiem, infekciju tālāk neizplata. Savukārt neārstēts pacients var inficēt līdz pat 12 citiem cilvēkiem gadā.

No 2018. gada oktobra Latvijā beidzot ir atcelti HIV ārstēšanas ierobežojumi. Latvija bija palikusi pēdējā valsts Eiropas Savienībā (ES), kas nenodrošināja tūlītēju terapiju pēc HIV atklāšanas. Šis un vēl vairāki aspekti Latviju ir noveduši līdz kaunpilnajai pirmajai vietai ES pēc jauno HIV gadījumu skaita pret iedzīvotāju skaitu.

2018. gadā Latvijā dzīvoja vairāk nekā 5,5 tūkstoši cilvēku, kam bija diagnosticēts HIV.

Taču ārstējas no tiem vien aptuveni 40% pacientu – tas nozīmē, ka aptuveni 3300 cilvēkiem Latvijā ir diagnosticēts HIV/AIDS, taču viņi neārstējas un var infekciju izplatīt tālāk. Tādēļ gan individuālā, gan sabiedrības līmenī nav šogad svarīgāka uzdevuma kā būtiski palielināt ārstēto pacietu skaitu un ārstēto pacientu proporciju no zināmo cilvēku ar HIV skaita.

Aktuālais šogad

Latvijā ir vairākas labas idejas, kas palīdzētu ārstēšanu nodrošināt lielākam skaitam cilvēku, kas dzīvo ar HIV. Piemēram:

“Zaļais koridors” – iespēja cilvēkam, kam kādā no Latvijas 20 HIV profilakses punktiem, kur iedzīvotājus bez maksas konsultē un veic HIV eksprestestus, ir konstatēts pozitīvs HIV rezultāts, nekavējoties saņemt pierakstu pie ārsta, doties uz Latvijas Infektoloģijas centru un sākt ārstēšanos.

HIV inficēto atbalsta personas – lai palīdzētu HIV inficētajam, jo īpaši no riska uzvedības grupām (intravenozo narkotiku lietotāji, seksuālo pakalpojumu sniedzēji), nokļūt pie ārsta ārstēšanas uzsākšanai un/vai turpināšanai.

Ģimenes ārstu iesaiste – pašlaik ģimenes ārsti maz piedāvā pacientiem veikt HIV diagnostiku, un ir izslēgti no HIV pacientu aprūpes, ja vien pacients pats neiesaista savu ārstu šajā procesā. Un tomēr tieši ģimenes ārsti ir tie, kas biežāk un pirmie sastop savus pacientus, viņiem būtu jāatpazīst HIV pazīmes un jāmudina cilvēki uz HIV testu veikšanu, kā arī ārstēšanu, ja infekcijas slimība ir jau atklāta.

Saistītie raksti

Profilakse un testēšana – turpināt aktīvu HIV profilakses un testpunktu darbību, jo Latvijā ir 1800 personas, kas ir inficētas ar HIV, bet to vēl nezina (tā liecina starptautiskā projekta HERMETIC pētījums, ko Latvijā veica RSU).

HIV vēl neatkāpjas

Kaut arī mūsdienās HIV infekcija vairs nav nāvējoša slimība, tā aizvien mums ir līdzās un attiecas uz ikvienu no mums. Diemžēl daļa no sabiedrības joprojām dzīvo maldīgos priekšstatos, ka HIV izplatās tikai specifiskās, ierobežotās sabiedrības grupās un uz viņiem neattiecas. Realitātē HIV jau sen ir pārkāpis šo grupu robežas un var apdraudēt ikvienu sabiedrības locekli.

LA.lv
KB
Kristīna Blaua
Veselam
Slavens psiholoģisks tests: Izvēlies figūru un noskaidro piemērotāko profesiju 1
2 dienas
VE
Veselam.lv
Veselam
FOTO. Atzīmējot dienesta desmitgadi, godina NMPD darbiniekus
2 dienas
KD
Krista Dzidzēviča
Veselam
Arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām nepieciešama tuvība. Kā runāt par seksualitāti? 1
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Dabā
Pirmdien daudzviet valstī spēcīgi līs un dārdēs pērkons
3 minūtes
VK
Vita Krauja
Kultūra
Teātris ir gaistošs mirklis. Saruna ar aktrisi Elīnu Hanzenu
Intervija 4 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Koncertzāle “Latvija”: jauna ērģeļmūzikas citadele vai Ventspils karaļvalsts greznumlieta?
18 minūtes
DT
Dace Terzena
Latvijā
Dace Terzena: Pēc labākās apziņas
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
222 Apes novada iedzīvotāji vēlas apvienoties ar Alūksnes novadu
2 stundas