Veselam
Bērni

Kā bērna veselībai palīdz homeopātija 16

Ilustratīvs attēls. Foto – Shutterstock

Konsultē EDGARS MEDNIS, pediatrs un homeopāts

Homeopātijā izmanto augu, dzīvnieku un minerālu līdzekļus. Ja piemērotākais no tiem lielā devā cilvēkam izraisītu simptomus, par kuriem sasirgušajam jau ir sūdzības, mazās devās tas palīdz ārstēt šīs konkrētās neveselīguma pazīmes. Homeopātijā preparātus gatavo, ar spirta palīdzību iegūstot esenci, ko daudzkārt atšķaida, iepriekšējo šķaidījumu pie-vienojot jaunai spirta pilienu devai. Ar atšķaidīšanu un kratīšanu, homeopātijā sauktu par potencēšanu, iegūst tā dēvēto potenci, ko uz preparāta apzīmē ar ciparu. Jo vājākas koncentrācijas atšķaidījums, jo līdzeklis ir iedarbīgāks; maigāks kairinājums vēl labāk ierosina dzīvības procesus (pretēji alopātiskās jeb klasiskās medicīnas pieejai, kur preparāts parasti ir iedarbīgāks, ja tajā ir vairāk aktīvās vielas).

Atšķaidījumu katram pacientam piemeklē individuāli. No atšķaidītā un potencētā līdzekļa tālāk gatavo vai nu pilienus, kurus lietojot pievieno ūdenim noteiktā devā, vai arī cukura graudiņus, kas piesūcināti ar šādi iegūtajām zālēm.

Latvijā par homeopātiem var strādāt tikai ārsti.

Ar homeopātiju var ārstēt:

 gan akūtas, gan hroniskas saslimšanas;

 nervu sistēmas traucējumus;

 ādas un alerģiskas slimības;

 dažādas bērnu saslimšanas, sākot no saaukstēšanās vīrusinfekcijas līdz hiperaktivitātei un uzmanības traucējumiem;

 sirds un asinsrites sistēmas darbības traucējumus un daudzas citas slimības.

Zāles izvēlas individuāli Homeopātija ir maiga ārstniecības metode, kuru var izmantot jebkurā vecumā, arī zīdaiņiem. Par to dzirdētas gan labas atsauksmes, gan skeptiskas piezīmes. Labās – bieži vien par to, ka beidzot atrasts dabisks ārstniecības veids un iespēja iztikt bez spēcīgiem medikamentiem. Savukārt skeptiskas attieksmes pamatā bieži vien ir tas, ka homeopātiskajos preparātos ķīmiski nav iespējams vairs konstatēt zāļu aktīvās vielas esamību. Āgenskalna klīnikas homeopāts Edgars Mednis: “Mana pārliecība – ja atrasts atbilstošākais preparāts, ar to var iztikt 95% gadījumu dažādu, gan akūtu, gan hronisku, slimību gadījumā – vienu preparātu lieto gan caur-ejas, gan galvassāpju, gan iesnu ārstēšanā. Atšķirība var būt vien medikamenta devā, potencē un lietošanas biežumā.”

Varētu domāt: aizej vienreiz pie homeopāta, atrodi piemērotāko preparātu – un viss? No vienas puses, tā var būt, bet var gadīties, ka izvēlētā preparāta lietošana jākoriģē vai tas jāmaina uz citu.

Homeopāti skaidro, kā noris bērna attīstība un slimība, kā to var ietekmēt, tāpēc bieži vien šīs tikšanās palīdz vecākiem nomierināties. Tas ir svarīgi, lai viņu bažas un satraukums netraucētu atvasei atveseļoties. Piemēram, zīdainīti ļoti izteikti ietekmē mammas emocionālais stāvoklis, un nereti iedrošinājums nepieciešams un homeopātiskie preparāti jālieto mammai – mainoties viņas emocionālajam stāvoklim, uzlabojas arī mazuļa pašsajūta. Vizīte pie sava homeopāta ir vajadzīga tad, ja jāizvērtē slimības gaita, izmaiņas tajā.Homeopātijā ir dažādas skolas, klasiskajā katram pacientam pamatā izmanto vienu preparātu, taču ir citas skolas, kuru speciālisti iesaka lietot virkni līdzekļu noteiktā biežumā, pilienu vai graudiņu daudzumā – tas prasa īpaši rūpīgu attieksmi.

Dažkārt uzskata, ka homeopātijas iedarbība ir lēna. Akūtas slimības gadījumā, ja bērns ir dzīvīgs un labi atbild uz preparātu, rezultātam, kaut kādām pārmaiņām, ir jābūt tūlīt, dažu stundu laikā.

Ja tā nenotiek, jāsazinās un jākonsultējas ar homeopātu, jo, iespējams, nepieciešamas kādas korekcijas terapijā, jāprecizē preparāta izvēle. Ja bērns sirdzis jau ilgāku laiku, ja slimība ir hroniska un lietoti spēcīgas iedarbības medikamenti, viņā ir mazāk dzīvības spēka un reakcija uz homeopātisko ārstēšanu, tās rezultāts būs lēnāk sasniedzams.

Kompleksie homeopātiskie preparāti, kas lietojami noteiktu slimību gadījumā, atrodami daudzu aptieku plauktos. Taču jāpatur prātā, ka šie kompleksie preparāti nav individuāli piemeklēti, tie satur dažādus homeopātiskos līdzekļus. Daļai pacientu un daļā situāciju tie palīdz – tātad to sastāvā ir komponenti, kas konkrētajam cilvēkam der. Parasti šie preparāti ir zemu potencēti un var būt iedarbīgi akūtās situācijas, kaut ne vienmēr. Hronisku slimību gadījumā tie diez vai palīdzēs. Ar augsti potencētiem preparātiem ir jābūt uzmanīgiem un tie jālieto tikai pēc homeopāta ieteikuma, citādi slimība var saasināties vai rasties jauni simptomi.

Dažkārt vecāki, lasot par dažādiem homeopātiskajiem līdzekļiem, preparātus bērna ārstēšanai izvēlas paši. Gadās, ka izvēle ir precīza, taču citkārt tā izdarīta tikai pēc fiziskām pazīmēm. “Piemēram, homeopātijā ir preparāts Belladonna, kas piemērots cilvēkiem, kuri paaugstinātas temperatūras gadījumā sakarst, svīst, ir uzbudināti, piesarkušiem vaigiem; viņiem šis preparāts palīdzēs pazemināt temperatūru. Bet ir citi, kam šo preparātu nevar dot, jo Belladonna noteiktā potencē simptomus vēl vairāk pastiprinās,” skaidro homeopāts Edgars Mednis.

Homeopāta pārsteidzošie jautājumi

Pirmoreiz dodoties pie homeopāta un neko daudz nezinot par to, kā šīs specialitātes ārsts strādā, jautājumi, ko viņš uzdod, var likties pārsteidzoši. “Vai bērnam patīk kārtība un sistematizācija, piemēram, līdzīgo mantu salikšana vienkopus? Vai viņš ir emocionāls – skaļi smejas vai kaujas, kož, kā tieši bērns raud? Ja vecāki apgalvo, ka bērns ir raudulīgs, svarīgi ir – kā viņš raud? Ar asarām vai kliedzot? Kliegšana ir nevis raudulība, bet gan agresija, tāpēc šādas nianses ir ļoti svarīgi noskaidrot, lai izvēlētos piemērotu preparātu,” jautājumu loku ieskicē ārsts. Vizīte pie homeopāta vecākiem palīdz iepazīt bērnu.

Kā preparātu piemeklēt zīdainim? Arī maza bērniņa reakcijas un uzvedības izpausmes ir dažādas. Pieredzējis homeopāts no tām prot daudz ko nolasīt – kā bērns reaģē uz apskati, kā – uz mammu. Protams, zīdainītim ir cieša saikne ar mammu un ļoti ietekmē viņas izpausmes.

Kad biežāk meklē homeopātu

Tipisks homeopāta pacients (vai bērna gadījumā – pacienta vecāki) ir tāds, kurš vēlas ārstēties ar dabiskām metodēm, domā par savu dzīvesveidu un pamazām ir gatavs uzņemties vairāk atbildības par savu veselību. Pie homeopāta var doties jebkādas slimības gadījumā, tomēr biežāk palīdzību meklē, ja ir astma, ādas problēmas un vakcinācijas komplikācijas. Alerģijas un astmas homeopātiskā ārstēšanā tiek izmantota nevis slimības izpausmju nomākšana, bet gan organisma reģeneratīvo procesu aktivēšana, lai organisms pats spētu sakārtoties. “Savas karjeras sākumā biju iecirkņa pediatrs un sapratu, ka jo īpaši alerģijas un ilgstoša klepus gadījumā klasiskajā medicīnā ir tikai iespēja ar medikamentiem slimību nomākt. Tā nonācu līdz homeopātijai, kas spēj palīdzēt plašāk,” atceras homeopāts.

Tomēr dzirdēti arī stāsti par to, ka homeopātija tomēr nav līdzējusi. Homeopāts spriež, ka tam varētu būt vairāki iemesli. “Vecāki, kas ar sasirgušu bērnu vēršas pie homeopāta, pārsvarā ir ieinteresēti, motivēti, vēlas sadarboties, domāt līdzi. Pirmā vizīte pie manis ilgst pusotru stundu – tikai izzinot anamnēzi; bērna fiziska apskate un izklausīšana aizņem tikai kādas piecas minūtes. Šīs tikšanās laikā ir jāatrod atbilstošs preparāts ar šim pacientam nepieciešamo potenci, jānosaka tā deva un lietošanas biežums. Ja kaite ir hroniska, homeopātiskais preparāts jālieto nedēļu, pēc tam ar e-pasta starpniecību jāinformē, kas bērna pašsajūtā mainījies un, ņemot vērā izmaiņas, iespējams, jāveic kādas korekcijas. Reizēm ir tā, ka preparāts nedēļu strādā, vērojams uzlabojums, bet tad nāk it kā kritiens atpakaļ. Tas nozīmē, ka pienācis brīdis mainīt medikamenta devu, lietošanas biežumu vai potenci.

Taču, ja pacients (vai viņa vecāki) nesadarbojas, nesazinās ar ārstu, var šķist, ka terapija nelīdz, sirdzēja stāvoklis neuzlabojas. Lai gan, sīkāk pārrunājot, izrādās: sākumā izmaiņas bijušas, bet vēlāk atjaunojies sākotnējais stāvoklis. Ja īstajā brīdī koriģētu ārstēšanu, rezultāts būtu cits. Akūtas saslimšanas gadījumā izmaiņām būtu jāparādās pirmās, otrās dienas laikā,” min Edgars Mednis.

 

Raksts no tematiskā izdevuma “Bērns – vesels un drošībā”

LA.lv