Veselam
Ārstēšana

Iekaisīgu zarnu slimību dēļ var iestāties pat invaliditāte. Uzzini vairāk un atbalsti!0

Foto – Shutterstock

Lai veidotu sabiedrības izpratni par iekaisīgām zarnu slimībām un pievērstu uzmanību šo slimību pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai, svētdien, 19. maijā, plkst. 21.00 violetā krāsā tiks izgaismota Latvijas Universitātes galvenā ēka Raiņa bulvārī 19, informē pasākuma rīkotāji.

19. maijā pasaulē atzīmē Iekaisīgu zarnu slimību dienu ( IBD day ). Jau vairākus gadus šajā dienā Eiropas Krona un čūlainā kolīta biedrību asociācija kopā ar Eiropas valstu biedrībām katra valstī violetā krāsā izgaismo kādu sabiedriski nozīmīgu objektu.

Šīs akcijas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību un vairot izpratni par iekaisīgām zarnu slimībām, kā arī skaidrot nepieciešamību uzlabot šo slimību pacientu dzīves kvalitāti. Akcijas vadmotīvs ir “Padari neredzamo redzamu!” www.worldibdday.org .

“Iekaisīgas zarnu slimības, no kurām izplatītākās ir Krona slimība un čūlainais kolīts, ir autoimūnas slimības. Tas nozīmē, ka cilvēks saslimst, jo viņa imūnsistēma kļūdaini vēršas pati pret savu organismu, tā audiem un šūnām, un izraisa iekaisumu, kas progresē. Bieži vien ārēji šo slimību izpausmes nav redzamas. Iekaisīgu zarnu slimību pacientu dzīves kvalitāte būtiski pasliktinās, ja netiek saņemta savlaicīga un efektīva ārstēšana, tiek zaudētas darbaspējas, iestājas invaliditāte. Saslimšana ar autoimūnajām slimībām pieaug gan Latvijā, gan visā pasaulē, tāpēc ir ļoti svarīgi sabiedrībai skaidrot šo slimību graujošo ietekmi uz pacientu veselību un dzīves kvalitāti, kā arī veidot izpratni par savlaicīgas ārstēšanas nepieciešamību,” uzsver Latvijas Krona un kolīta slimnieku biedrības valdes loceklis Zigurds Prūsis.

Sabiedriski nozīmīga ēka iekaisīgu zarnu slimību pacientu atbalstam Latvijā tiks izgaismota pirmo reizi.

“Vēlamies pateikties Latvijas Universitātei par iesaistīšanos šajā globālajā akcijā un izrādīto atbalstu. Šis ir simbolisks solis, tomēr jāuzsver, ka Latvijas Universitāte sniedz arī praktisku ieguldījumu, gan gatavojot jaunos speciālistus Medicīnas fakultātē, gan veicot pētniecības darbu,” norāda Zigurds Prūsis.

Saistītie raksti

Viņš skaidro, ka pēdējos gados, pateicoties pacientu neatlaidībai un Veselības ministrijas izpratnei, ir panākti uzlabojumi iekaisīgu zarnu slimību pacientu ārstēšanā, palielinājusies mūsdienīgu un efektīvu medikamentu pieejamība.

Tas ļauj pacientiem ne vien uzlabot veselības stāvokli, bet arī atgriezties pilnvērtīgā ģimenes un darba dzīvē. Ārstēšanas kvalitātes uzlabošana tomēr ir jāturpina, piemēram, aizvien būtiska problēma ir rindas uz izmeklējumiem, ilgais gaidīšanas laiks.

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Cik gudrs ceļotājs Tu esi?
21 stundas
LE
LETA
Veselam
Ar jauno gadu būtiskas izmaiņas līdzmaksājumos pie ģimenes ārsta un speciālistiem 1
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Vai tavs priekšstats par iepriekšējo dzīvi ir patiess?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
“Skonto” stadiona mīklainais pircējs – Krievijas uzņēmējs no ietekmīgas ģimenes, vēsta raidījums
7 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Latviešu valoda zinātnē nosargāta? 3
10 stundas
LE
LETA
Kultūra
Vīrietis apēd 100 000 eiro vērtu mākslas darbu 1
10 stundas
LE
LETA
Dabā
Meklēt cimdus vai gumijas zābakus? Pirmdienas laika prognoze
14 stundas
Uldis Šmits
Pasaulē
Uldis Šmits: Bez naivuma
3 dienas