Veselam
Dzīvesveids

Iepazīstieties – baklažāns, kolrābis un fenhelis! Kas šajos dārzeņos labs?0

Foto – Shutterstock

Kolrābi dēvē par neparasto kāpostu

Šoreiz burkānam un kāpostam paslīdam garām. Piestājam pie plaukta, kur tumši zilganos sānus gozē baklažāns un kolrābis, bet līdzās dīvainis fenhelis kā saplacināts sīpols ar diļļu ūsām. Iepazīstam šo savdabīgo trijotni.

Kolrābis pēc uzturvērtības tas pielīdzināms ziedkāpostam, satur daudz C vitamīna un arī vielas, kam piemīt pretvēža īpašības. Nedaudz kraukšķīgs, ar maigu, saldenu garšu.Ja grasās likt salātos, kolrābi vēlams nomizot. Ja tas nav pāraudzis, var sagriezt šķēlītēs un grauzt tāpat.

Ja vēlas gatavot, der zināt, ka uzturvērtību tas vislabāk saglabā sautētā vai tvaicētā veidā. Labi sader ar zivi vai sautētiem dārzeņiem. Tā garšai piestāv majorāns un lociņi.

Baklažāns ir goda vietā itāļu virtuvē

Pie mums daudzi uz šo violeto brīnumu vēl skatās piesardzīgi. Tomēr baklažāns ir ļoti vērtīgs. To slavē kā produktu, kas paātrina vielmaiņu, cīnās ar holesterīnu.

Baklažāns sader ar ķiploka garšu, pētersīli un baziliku.

Agrāk uzskatīja, ka jānoņem rūgtenums, zilganā augļa šķēles iepriekš apsālot, bet tagad vairākums šķirņu izveidotas ar daudz maigāku garšu. Turklāt rūgtums ir vajadzīgs mūsu ēdienkartē, tas jāslavē līdzās saldai, skābai un citām garšām.

Ja baklažāna šķēles cep uz pannas, tās uzsūc netīkami daudz eļļas. Lai no tā pasargātos, var gatavot cepeškrāsnī, saliekot uz cepampapīra. Katrai var uzlikt, piemēram, tomāta un siera šķēli. Gareno skaistuli var pārgriezt uz pusēm, visu pārziest ar olīveļļu, pēc garšas uzkaisīt sāli un pusītes likt cepeškrāsnī. Pēc aptuveni 40 minūtēm iegūst krēmīgu gardumu, ko var baudīt ar visu mizu.

Fenhelis – veselīgs un spēcīgs

Vismazāk esmu gatavojusi fenheli, piesardzīgu dara saldenā garša un anīsam līdzīgā smarža. Taču izrādās – veselīgs dārzenis un spēcīgs garšaugs, var izmantot abējādi. Tas sader ar zivīm: sakne labi garšo zivju zupā, bet sēklas var uzkaisīt ceptai vai sautētai zivij.

Fenhelis satur daudz C vitamīna, pat vairāk nekā apelsīni, turklāt ir bagāts ar E vitamīnu, ēterisko eļļu un vērtīgām minerālvielām – magniju, kāliju un kalciju. Ne velti Vidusjūras zemēs to bieži liek galdā ar cerību dzīvot ilgu mūžu.

Fenhelim nevajag citas garšvielas, jo pašam ir gana izteikta garša. Izņēmums varētu būt citrons, ķiploks un muskatrieksts.

Saistītie raksti

Bumbuli vispirms rūpīgi nomazgā, jo starp lapām bieži vien ir smiltis. Ja gatavo salātus, fenheli ļoti plāni sagriež un apslaka ar citrona sulu.

Gardas ir cepeškrāsnī ceptas galviņas – pārgriež uz pusēm, ierīvē ar eļļu un sāli, cep aptuveni pusstundu 180 grādos.

Visus trīs svešiniekus nododam pavāres rokās. Top rudenīgi un svaigi salāti, kur vietu radis gan kolrābis, gan fenhelis. Vēl pasta ar baklažāniem itāļu gaumē un kalngals visam – šokolādes deserts ar karamelizēta fenheļa čipsiem!

 

 

LA.lv