Veselam
Ārstēšana

Izgriezies īkšķis un plata pēda. Vai palīdzēs tikai operācija?0

Foto: Charmoment/SHUTTERSTOCK

“Labās kājas īkšķis izgriezies, pie pamatnes izveidojies neglīts bumbulis, kurš reizēm kļūst sarkans un sāp tā, ka pat čības nevar uzvilkt. Arī pati pēda kļuvusi platāka, tāpēc vecie apavi vairs neder, spiež. Vai tiešām var palīdzēt tikai operācija?” jautā lasītāja Māra no Saldus.

Daudziem pusmūžā saistaudi – saites, cīpslas un muskuļi, kas satur pēdas kaulus un locītavas, – kļūst vājāki, zaudē elastīgumu. Ja kāda no saitēm atslābst, citas velk pēdas kaulus uz savu pusi.

Viens no galvenajiem pēdas deformācijas iemesliem ir iedzimtība.

Ja vecākiem un vecvecākiem bijusi pēdas deformācija, ļoti liela varbūtība, ka šāda problēma būs arī bērniem. Deformācijas rašanos rosina arī palielināts ķermeņa svars, dažādas pēdas traumas, kā arī pārāk liela slodze kājām un nepiemērotu – pārāk šauru – apavu valkāšana.

“Visbiežākā pēdas deformācija, kas sāk veidoties jau 30–40 gadu vecumā un sievietēm biežāk nekā vīriešiem, ir greizais īkšķis jeb Hallux valgus. Pirmā pleznas kaula galviņa, kas atrodas pēdas iekšmalā, sāk izgriezties, un uz tā pakāpeniski sāk veidoties izaugums,” stāsta traumatologs-ortopēds Valdis Gončars.

Shutterstock ilustrācija

Ja pēda šajā vietā tiek saspiesta šauros apavos, reaģējot uz spiedienu, kauls sāk būvēt jaunu kaulu slāni. Jo ilgāk un stiprāk to spiedīs, jo lielāks izaugs bumbulis. Ja tur radīsies mīksto audu iekaisums, katrs niecīgākais pieskāriens sagādās stipras sāpes. Sevišķi uzmanīgiem jābūt cukura diabēta pacientiem, kuriem pēdās var būt jušanas traucējumi.

Ārsts iesaka negaidīt, kad viens vai abi kāju īkšķi kļūs pavisam greizi.

Pamanot, ka lielais pirksts sāk liekties uz ārpusi, bet pleznas kaula galviņa uz iekšpusi, vajag darīt visu, lai novērstu tālāku deformāciju. “Pirmkārt, jāizvēlas apavi, kas nespiež pēdas priekšējo daļu, kuriem ir samērā stingra zole un trīs četrus centimetrus augsts papēdis.

Turklāt apaviem jābūt ar stingru kapi, kas fiksē pēdu papēža rajonā,” iesaka ārsts. Apavi nedrīkst būt ar pilnīgi līdzenu zoli, jo šādu apavu valkāšana palielina visu pēdas kaulu kustīgumu un rosina mazo locītavu skrimšļu nodilšanu (osteoartrozi). Vajadzētu ikdienas apavos ievietot ortopēdiskās zolītes, kas no iekšpuses pareizi balstīs abas pēdas velves.

Foto: Shutterstock

Regulāri vingrinājumi kāju pēdām nostiprinās to apakšējās daļas muskulatūru. Ļoti labs vingrojums ir sīku priekšmetu, piemēram, zīmuļu vai čiekuru, satveršana ar kāju pirkstiem. Vakaros ieteicama 15–20 minūšu ilga pēdu masāža, un šim nolūkam var izmantot speciālu masāžas ierīci vai vienkārši reljefu plastmasas pudeli, kas piepildīta ar siltu ūdeni.

Ja greizajam īkšķim pievienojas arī otrā pirksta deformācija, kurš tiek savilkts un pēc formas sāk atgādināt āmuriņu, pēdas deformācija jau ir tik liela, ka jāsāk domāt par operāciju. Tās laikā iespējams ne tikai noņemt vai nokalt lieko kaula uzslāņojumu, bet arī iztaisnot saliekto otro pirkstu un izlabot pārējo pēdas daļu, kas deformācijas dēļ izpletusies.

“Pareizi veidotā pēdā visiem pleznas kauliem jābūt noteiktā leņķī attiecībā citam pret citu.
Saistītie raksti

Ja tā nav, reizēm jāveic arī citu pleznas kaulu osteotomija jeb šķelšana, lai saliktu tos pareizi un nodrošinātu to, ka staigājot uz kādu no šo kaulu galviņām negulst pārāk liela slodze un tā nesāktu sāpēt,” norāda Valdis Gončars.

Operācijas laikā pēdas kauli tiek nostiprināti ar dažādiem fiksatoriem, piemēram, speciālām skrūvītēm, kuras pēc tam ieaug kaulos. Jārēķinās ar to, ka pēc operācijas aptuveni divus mēnešus vajadzēs pavadīt mājās un atturēties no staigāšanas.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Neļaut emocijām kontrolēt šķīvja saturu
9 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Piecas biežāk pieļautās kļūdas lūpu kopšanai rudenī
11 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Bērnam paaugstināta temperatūra. Pazemināt vai tomēr ne?
12 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Ekonomika
Minimālās pensijas nepieaugs tik strauji, kā cerēts 1
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Sals līdz -7 grādiem: laika prognoze piektdienai
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Šokējošs skats Rīgas ielās: policija izplata lūgumu sabiedrībai 1
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Zolitūdē piemin lielveikala sabrukšanas sesto gadadienu
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Garkalnes novadā šovakar nāvējoši sabraukta gājēja
45 minūtes