Veselam
Ārstēšana

Jānis Āboliņš: Seniori ātro kredītu gūstā visbiežāk nonāk veselības sarežģījumu dēļ0


Jānis Āboliņš
Jānis Āboliņš
Foto – LETA

Jānis Āboliņš, Latvijas Kredītņēmēju asociācijas valdes loceklis

Nav noslēpums – seniori un pensionāri ir sabiedrības godprātīgākā daļa, kas ārkārtīgi atbildīgi attiecas pret jebkuru saistību izpildi.

Kārtējais rēķins par mājokli vai siltumu, nekustamā īpašuma nodokļa aprēķins vai maksājums par iepriekš neplānotu, taču vitāli svarīgu – bieži vien medicīniska rakstura – pakalpojumu ir pirmais, kam viņi atlicinās naudu.

Par spīti tam, arī seniori nokļūst bezizejas situācijās, kad vienīgais glābiņš ir lombards vai ātrais kredīts.

Tas augsto procentu un necaurspīdīgo noteikumu dēļ bieži vien uzliek vēl lielāku finansiālo slogu un cilvēku iedzen īstās sprukās. Iepazīstoties ar “Mēness aptiekas” piedāvājumu, kas senioriem ļauj iegādāties visus ārsta izrakstītos medikamentus, maksājot par tiem pa daļām, bez jebkāda papildu uzcenojuma vai procentiem, es ticu, ka vismaz tās problēmas, kuras seniorus mēdz piemeklēt, saņemot ārsta recepti ar daudziem medikamentiem, kas jāiegādājas uzreiz, būs atrisinātas.

2008. gada jūlijā Latvijā tika sākts pirmais fiziskas personas maksātnespējas process. Vairāk nekā desmit gadu laikā daudz darīts, lai fiziskās personas maksātnespējas process kļūtu pieejamāks un finansiālās grūtībās nonākušiem cilvēkiem labvēlīgāks.

Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Īpaši būtiski tas bija krīzes gados, bet ir aktuāli aizvien, kad ar privātpersonas maksātnespējas procesu savu finanšu stāvokli vēlas sakārtot tūkstošiem cilvēku Latvijā. Kopumā šajos gados privātpersonas maksātnespējas procesu jau pabeiguši vai turpina īstenot vairāk nekā 10 000 cilvēku.

Lielākoties tie ir iedzīvotāji spēka gados, kas pirms krīzes bija pārāk optimistiski par savu finanšu stabilitāti un tās izaugsmi nākotnē. Viņi viegli bija ļāvušies kredītiestāžu dāsnajām reklāmām, uzņemoties saistības, kas kļuva neiespējamas brīdī, kad līdz ar krīzi bija pazaudēts darbs, ienākumi strauji kritās, bet bezdarbs palielinājās.

Smagākajam posmam esam pāri, un redzu, ka daudziem finanšu situācija uzlabojas. Diemžēl – ne visiem. Turklāt finanšu grūtībās nonāk arī cilvēki, kas ir apzinīgi un godprātīgi, taču viena negaidīta dzīves pagrieziena dēļ pirmo glābiņu nereti meklē lombardā vai pie ātro kredītu izsniedzējiem.

Te īpaši vēlos izcelt vecāka gadagājuma cilvēkus – seniorus, kuriem pēc 50–55 gadu sasniegšanas negaidītus tēriņus pēkšņi radījuši veselības sarežģījumi.

Iepriekš pārāk bieži saskārāmies ar gadījumiem, kad senioram steidzami bija nepieciešama operācija, kurai jānodrošina arī pensionāra makam salīdzinoši augsts līdzmaksājums. Turklāt pēc operācijas tika nozīmēta kompleksa medikamentozā terapija, kas arī nebija lēta.

Saliekot kopā visus šos neplānotos izdevumus, summas, kas uzreiz jāatrod,sanāca ievērojama. Zinu daudzus gadījumus, kad, pirmoreiz nonākot šādā situācijā, seniors lika lietā visus savus ietaupījumus, ko pārsteidzošā kārtā viņš prot veidot, arī ar pieticīgiem ienākumiem.

Taču, ja akūtās situācijas atkārtojās, palīdzība tika meklēta lombardā. Pēdējos gados par aizvien nopietnāku problēmu kļuva tā saucamie ātro kredītu izsniedzēji, kas reklamēja pat īpašas aizdevumu programmas senioriem, solot viegli pieejamus, ātrus un lētus aizdevumus.

Jo augstāks seniora aprūpes līmenis, jo lielāks sniegtās palīdzības apjoms.
Foto: Halfpoint/SHUTTERSTOCK

Diemžēl daudzi cilvēki cienījamā vecumā šiem solījumiem noticēja un tikai vēlāk atklāja, ka reklāmā daudz noklusēts, ka patiesībā tā saucamais bezprocentu aizdevums nemaz nav bezprocentu, turklāt, ja sanāk kāds kavēts maksājums, aizdevums ir patiesi dārgs.

Latvijas Kredītņēmēju asociācija vairāku gadu garumā aktīvi ir iestājusies par kredītņēmēju interesēm. Ar plašsaziņas līdzekļu atbalstu cilvēkiem esam skaidrojuši bīstamos momentus dažādu aizdevēju solījumos, savukārt ar aktīvu darbu dažādās Saeimas komisijās, kas izstrādā grozījumus vai papildinājumus likumos un noteikumos, vienmēr esam cīnījušies par iedzīvotāju interesēm.

Daudz arī esam panākuši, nodrošinot iespēju būtiskās grūtībās nonākušajiem sakārtot savu finanšu situāciju ar maksātnespējas procesu, kas gadu laikā kļuvis krietni pieejamāks. Tomēr vēl aizvien redzam, ka, panākot iedzīvotājiem labvēlīgus risinājumus vienā jomā, kreditētāji, jo īpaši nebanku sektora pārstāvji, atrod jaunus veidus, kā piesaistīt sev klientus un gūt no viņiem maksimālu peļņu.

Pirmajā brīdī ne bez bažām uzlūkojām informāciju par “Mēness aptiekas” jauno pakalpojumu, kas senioriem sniedz iespēju par medikamentiem maksāt pa daļām.

Taču, izpētot pakalpojumu, atzīstam: “Mēness aptieka” senioriem patiesi piedāvā risinājumu brīdī, kad veselība pēkšņi pasliktinājusies un ārsts receptē izrakstījis daudzus jaunus medikamentus, bet līdzekļu visiem uzreiz nepietiek.

Latvijas lauku ģimenes ārstu asociācijas paustajam viedoklim, ka “Mēness aptiekas” pakalpojums tiešā veidā atrisina valsts izveidoto problēmu, kas radās līdz ar aizliegumu kompensējamos medikamentus izpirkt pakāpeniski, pa daļām, varam vien piebilst, ka daudzus seniorus tas var paglābt no dārgā ātrā kredīta ņemšanas.

Ticam farmaceitu aptaujas datiem, ka ievērojamai senioru daļai ir finansiāli neiespējami vienā reizē izpirkt visu recepti ar daudziem medikamentiem, kas izrakstīti lietošanai trīs mēnešu periodā. Ticam, ka seniori šādā situācijā var patvaļīgi koriģēt ārsta norādījumus – iegādāties tikai daļu no medikamentiem un samazināt ārsta norādītās devas, kas veselību tikai pasliktina.

No sava darba redzam, ka reizēs, kad cilvēks tomēr vēlas iegādāties visas ārsta nozīmētās zāles, bet īsti nevar to atļauties, viņš aizvien ņem ātro kredītu, ko nākamo mēnešu laikā pakāpeniski atdod. Diemžēl šādā gadījumā aizdevējam ir jāatdod būtiski vairāk naudas nekā paņemts. Esam pārliecinājušies, ka “Mēness aptieka” ne vien sola, bet senioriem patiesi arī piedāvā iespēju saņemt visas ārsta izrakstītās zāles uzreiz un norēķināties par tām pa daļām, papildus neko nemaksājot. Pakalpojumam nav nekādas noformēšanas maksas, nav nekādu procentu, komisijas vai citu uzcenojumu.

Saistītie raksti
Medikamentu iegāde, maksājot pa daļām, “Mēness aptiekai” nedod nekādu papildu peļņu.

Mēs to drīzāk sauktu par sociālu programmu, nevis biznesu. Novērtējam to, ka vismaz medikamentu pieejamības ziņā šobrīd Latvijas senioriem ir rasts ļoti labs papildu risinājums.Varam vien aicināt, lai līdzīgas sociālas programmas rada arī citi uzņēmēji.Latvijā ir populāri projekti, kuros tiek atbalstīti bērni un ģimenes ar bērniem. Kredītņēmēju asociācija ir pārliecināta, ka sabiedrības atbildība ir palīdzēt arī senioriem, jo īpaši – vientuļajiem.

LA.lv
LE
LETA
Veselam
Ultravioletā starojuma intensitāte lēnām sarūk; saules peldes varēs baudīt arī nākamnedēļ
22 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Cik bieži jāmēra acu spiediens?
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Cik labi tu proti ”lasīt” cilvēkus?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZE
Zane Eniņa
Latvijā
Meklēsim “Latvijas lepnumu” kopā!
3 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sākumā gaidāms sauss un saulains, tad laiks pamainīsies. Prognoze jaunajai nedēļai
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Par kukuļdošanu Jūrmalas mēra vēlēšanās notiesātais Milušs no Latvijas esot aizmucis kravas auto slēpnī
13 stundas
Raivis Šveicars
Ekonomika
“Rimi” var skenēt preces iepirkšanās laikā. Kā tas darbojas?
3 stundas
LE
LETA
Sports
Samoilovs uzvaras svin bez šampanieša – šobrīd nedrīkst
2 stundas