Veselam
Bērni

Jaunieši Igaunijā turpina saindēties, vecāko klašu skolēni kļuvuši par dīleriem0

Publicitātes foto

Zelējamās tabakas jeb tā dēvētā snusa izplatība Igaunijas skolēnu vidū draud kļūt nekontrolējama, brīdinājis Veselības departaments.

Kā pastāstījusi departamenta Saindēšanās informācijas centra vadītāja Mare Odere, pēdējā laikā aizvien biežāk tiek saņemti zvani no satrauktiem vecākiem, kuru bērni saindējušies ar zelējamo tabaku.

Pēc viņas teiktā, šovasar Igaunijā parādījies produkts, kas tiek reklamēts kā tradicionālā snusa nekaitīgāks variants, jo tabakas vietā satur ar nikotīnu piesūcinātu celulozi, taču šī produkta aktīvā viela uzskatāma par neirotropu indi un to var pārdozēt gan bērni, gan pieaugušie, turklāt tā var izraisīt gandrīz tikpat spēcīgu atkarību kā opioīdi.

Spriežot pēc informācijas, kas saņemta no skolotājiem, skolās pastāv pat otrējais zelējamās tabakas tirgus, proti, vecāko klašu skolēni pārdod mazākiem bērniem lietotu un izžāvētu snusu.

Vecāki ziņojuši arī par gadījumiem, kad vakarā, liekot mazu bērnu gulēt, viņam aiz vaiga atrod spilventiņu ar nikotīnu saturošu snusu.

Saistītie raksti

Veselības departaments aicinājis vecākus zelējamo tabaku mājās neturēt bērniem pieejamās vietās. Rodoties aizdomām, ka bērns lieto snusa spilventiņus vai jebkādus citus nikotīnu saturošus produktus, vecāki aicināti vērsties pēc konsultācijas pa Saindēšanās centra anonīmo diennakts tālruni, bet, ja bērns izskatās apreibis, miegains vai pat zaudējis samaņu un vecākiem ir aizdomas par saindēšanos ar nikotīnu, – zvanīt pa vienoto palīdzības dienestu tālruni.

Saindēšanos ar nikotīnu var izraisīt ne tikai zelējamā tabaka, bet arī šo vielu saturoša košļājamā gumija vai plāksteri, elektronisko cigarešu šķidrums vai pat parastas cigaretes košļāšana, norādījis departaments.

LA.lv