Veselam
Ārstēšana

Jauns analīžu tests, kas diagnosticē Alcheimera slimību jau pirms simptomu parādīšanās0

Foto – Edijs Pālens/LETA

Jauns asins analīžu tests ar 94% precizitāti var konstatēt Alcheimera slimību vēl pirms simptomu parādīšanās, ņemot vērā cilvēka vecumu un ģenētiskos riska faktorus, vēsta vietne huffingtonpost.co.uk, atsaucoties uz ekspertu pētījumu.

Zinātnieki no Vašingtonas Universitātes Sentluisā norāda, ka viņiem ir izdevies izmērīt Alcheimera olbaltumvielu amiloīdos beta līmeņus asinīs un izmantot šos datus, lai prognozētu, vai tās ir uzkrājušās smadzenēs.

Aptuveni 20 gadus pirms cilvēkiem rodas atmiņas zudums un Alcheimera slimībai raksturīgais apjukums, smadzenēs sāk veidoties kaitīgi olbaltumvielu uzkrājumi, teikts pētījumā.

Rezultāti, kas publicēti medicīnas žurnālā “Neurology”, ir būtisks solis pretī asins analīzei, kas ļauj diagnosticēt slimību vēl pirms simptomu parādīšanās.

Pētījumā piedalījās 158 cilvēki, kas vecāki par 50 gadiem. Visi dalībnieki, izņemot 10, bija bez kognitīviem traucējumiem, un katrs nodeva vismaz vienu asins paraugu un viņa smadzenēm tika veikta viena pozitronu emisijas tomogrāfija (PET).

Foto-LETA/AFP

Cenšoties uzlabot testa precizitāti, pētnieki iekļāva vairākus galvenos Alcheimera slimības riska faktorus. Vecums ir lielākais zināmais riska faktors; pēc 65 gadu sasniegšanas slimības attīstības iespēja divkāršojas katrus piecus gadus.

Pētnieki cer, ka šī asins analīze pēc pāris gadiem būs pieejama ārstu kabinetos.

Pēc viņu paustā, ieguvumi no tā būs daudz lielāki, ja tiks veiktas procedūras, lai apturētu slimības procesu un novērstu demenci.

Neirologu vidū valda arvien lielāka vienprātība, ka Alcheimera ārstēšanai jāsāk pēc iespējas agrāk, ideālā gadījumā – pirms rodas kādi kognitīvi simptomi.

Saistītie raksti

Ja slimība ir attīstījusies, cilvēka smadzenes jau var būt tik nopietni bojātas, ka, iespējams, nekāda terapija vairs nevar palīdzēt. Alcheimera slimība ir progresējoša centrālās nervu sistēmas deģeneratīva slimība, kuras raksturīgās iezīmes ir prāta spēju pasliktināšanās, atmiņas traucējumi un izmaiņas uzvedībā.

Slimība ir nosaukta vācu psihiatra Aloisa Alcheimera vārdā, kurš 1901. gadā pirmoreiz to aprakstīja. Slimība skar cilvēkus neatkarīgi no tautības un sociālekonomiskā stāvokļa. Tā galvenokārt tiek diagnosticēta cilvēkiem, kuri ir sasnieguši 65 gadu vecumu.

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
7 veidu sievasmātes, par kādām sapņo jebkurš znots
20 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Valts Ābols: Ārstniecībā reizēm nākas izdarīt, ko sāpīgu, lai veselība tiktu atjaunota 1
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Franču rakstnieka atziņa, kas sadusmojusi dāmas visā pasaulē
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Ar burkāniem elektroauto nebaros. Ko iesākt, lai Latvijā autovadītāji pārietu uz elektromobiļiem? 1
6 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
“Tas nav saprātīgs virziens.” Kariņš neatbalsta “AP” rosināto ideju palielināt budžeta deficītu
9 stundas
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: “Dinamo” izbraukumu sāk ar bezierunu zaudējumu
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Gāja tumsā bez atstarotāja…Uz Valmieras šosejas nāvejoši notriekta sieviete
5 stundas
LE
LETA
Dabā
Saglabāsies neliels sals: laika prognoze sestdienai
13 stundas