Veselam
Dzīvesveids

Kā aukstā laikā sargāt… zobus0

Foto – Shutterstock

No aukstuma jāsargā ne tikai deguns, vaigi, ausis, rokas vai kāju pirksti, bet arī elpceļi. Tos rudenī un ziemā nesaudzīgi kairina aukstais gaiss.

Otolaringoloģe Ramona Markuse atgādina zināmo patiesību: parasta pastaiga svaigā gaisā nekādas problēmas varbūt nerada, bet ir jāpiesargājas, ja ir jāsteidzas, lai nenokavētu, piemēram, autobusu, vai sportojot. Īpaši jāuzmanās tiem, kuriem jau ir kādas veselības problēmas: astma, bieži bronhīti, klepus u.c.

Aukstais gaiss var ļoti kairināt bronhus un plaušu alveolas, kas liek tām sarauties, un tas savukārt var izraisīt sāpes un kairinošu klepu, bet astmatiķiem – pat lēkmi.

Lai sals nekaitētu elpošanas orgāniem, jāņem vērā vairāki aspekti.

Labāk elpot caur degunu, jo tad gaiss, kamēr no augšējiem elpošanas orgāniem nonāk līdz plaušām, paspēj sasilt. Elpojot caur muti, ir lielākā iespēja saaukstēties.

Aukstais gaiss, īpaši, ja tas ir arī sauss, atdzesē un sausina elpceļu gļotādu, tādēļ aukstā laikā ieteicams pēc iespējas biežāk dzert siltus dzērienus, jo tie palīdz uzturēt nepieciešamo temperatūru gļotādās.

Degunam un mutei priekšā šalli gan nevajadzētu likt, jo elpojot sakrājas kondensāts, kas pēc tam tiek ieelpots, turklāt mitrā šalle aukstumā kļūst vēl aukstāka.

Lai nesaltu, ieteicams ģērbties pēc sīpola principa – vilkt vairākus plānākus apģērba gabalus citu virs cita, vislabāk no elpojoša materiāla, neaizmirstot par cepuri, cimdiem, siltām zeķēm, brīviem siltiem apaviem, kuros nav saspiesta pēda.

Saistītie raksti

Ja pēc ātrāka gājiena vai sportošanas ir nācies sasvīst, jāsargās no atdzišanas – īpaši pirmās pusstundas vai stundas laikā, jo pēc slodzes imūnsistēma ir vairāk novājināta. Tādēļ ir svarīgi uzreiz uzvilkt sausu apģērbu un uzturēties siltumā. Ja imūnsistēma necietīs, retāk piemeklēs arī vīrusu izraisītas un citas, arī elpošanas sistēmas slimības.

Sejas ādu aizsargā ar piemērotiem krēmiem.

Ja cilvēks ilgstoši atrodas aukstumā un jūtas nosalis, mazinās organisma aizsargspējas, kas var atsaukties uz vispārējo veselības stāvokli, pat uz zobiem. Zobārste Arta Ērgle uzsver, ka aukstums gan nekādu ļaunumu tiem nenodara, bet imunitātes pazemināšanās veicina jau sākušās infekcijas un var izraisīt arī sāpes, jo tad organismam vairs nav laika cīnīties par iekaisušo zobu – tam jāaizstāv arī citi orgāni.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Par prostatas vēzi neviens nerunā. Mūsdienīga ārstēšana un speciālistu padomi
21 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Izveidots jau piektais NMPD brigāžu punkts šogad
22 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Swedbank un Latvijas Disleksijas biedrība aicina vidusskolēnus pieteikties Izcilības balvai
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LL
Lato Lapsa
Latvijā
Neizdodas finanšu ministra Reira “gājiens ar Ploku” 2
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
VIDEO. Kariņš pauž pārliecību, ka Latvijas pabalstu sistēma būtu uzlabojama
1 stunda
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Tāds humors tautai nepatīk 1
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Sāksies astronomiskais rudens. Latvijai tuvojas siltā atmosfēras fronte
14 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Ugunsgrēkā dzīvoklī Rīgā bojā gājuši divi cilvēki: dzīvību zaudējis arī nepilngadīgs bērns
1 stunda