Veselam
Ārstēšana

Kā dzīvot pēc infarkta? Risinājumi ir0

Foto – Shutterstock

Kaut gan infarkta gadījumā iespējama veiksmīga ārstēšana, dzīves kvalitāte pēc tā vairāk vai mazāk pasliktinās. Kas mainās pēc notikušās katastrofas? “Pēc infarkta, laikus veicot angioplastiju, paplašinot bojāto asinsvadu un ievietojot tajā stentu, pacientu no slimnīcas parasti izraksta jau trešajā dienā,” stāsta Latvijas Kardioloģijas centra ambulatorās un diagnostiskās nodaļas vadītāja Iveta Mintāle. Ja to ārstē stacionārā, kur nav iespējams veikt šo procedūru, un tiek ievadīti trombus šķīdinoši medikamenti, reizēm ārstēšanās periods slimnīcā ieilgst līdz nedēļai. Pacientu pašsajūta mēdz atšķirties atkarībā no sirds muskuļa bojājuma plašuma un smaguma.

 

Svarīgi pazīt

“Infarkts jauniem cilvēkiem ir bīstamāks nekā gados vecākiem,” norāda Iveta Mintāle. Ja ateroskleroze attīstījusies pamazām, ap 70 gadu vecumu ir izveidojies kompensācijas mehānisms – kolaterāles jeb mazi asinsvadi, kas nodrošina sirds muskuļa apasiņošanu, ja lielais asinsvads ir sašaurināts vai slēgts. Parasti jaunībā ateroskleroze nav tik izteikta. Ja radies trombs kādā no lielajiem asinsvadiem, taču nav attīstījusies šī kompensācijas sistēma, var izveidoties plašs infarkts.

Mazāk seku pēc katastrofas būs, ja pacients saņems mediķu palīdzību 90 minūšu laikā. Diemžēl tā nereti tiek sniegta novēloti, jo infarkts netiek atpazīts. Ne vienmēr tas izpaužas tradicionāli – ar pēkšņām sāpēm krūtīs un aukstiem sviedriem. Īpaši bieži neraksturīgas sūdzības ir sievietēm, piemēram, slikta dūša, sāpes plecos, nogurums. Bieži vien infarktu grūtāk atpazīt sportistiem un cukura diabēta slimniekiem. Nereti to sajauc ar starpribu neiralģiju, kuņģa sāpēm vai kādu citu kaiti.

 

Mājās no slimnīcas

Cik ilgam laikam ārsts pēc infarkta izsniegs darba nespējas lapu, atkarīgs no sirds muskuļa bojājuma plašuma un slimnieka darba specifikas – tas var svārstīties no nedēļas līdz pat mēnesim.

Pēc izrakstīšanās no slimnīcas pamazām drīkst atjaunot fiziskās aktivitātes, taču liegts cilāt lielus smagumus. Vēlamo režīmu nosaka pēc slodzes testa.

Ja finanses atļauj, ieteicama kardioloģiskās rehabilitācijas programma. Tā ietver ne tikai vingrošanu speciālista uzraudzībā, bet arī atbilstoša uztura režīma apgūšanu un nepieciešamības gadījumā psihoterapeita konsultācijas.

Svarīgi neaizmirst veikt nepieciešamos izmeklējumus. Pēc pusgada vajadzīga veloergometrija, kas pēc tam jāatkārto vismaz reizi gadā. Rodoties sūdzībām, noteikti jātaisa elektrokardiogramma. Ehokardiogrāfiju izdara reizi vienā līdz trijos gados atkarībā no diagnozes. Holesterīna līmenis asinīs parasti jānosaka reizi gadā, bet, uzsākot ārstēšanu, biežāk.

Ja vīrietim slodzes testa laikā nav sāpju krūtīs un kardiogrammā neatklāj izmaiņas, pēc izrakstīšanās no slimnīcas drīkst nodarboties ar seksu un, ja nepieciešams, nav liegts izmantot arī erekciju veicinošas zāles, ja vien nelieto nitrātu grupas medikamentus. Pētījumi liecina, ka atsākta intīmā dzīve veicina slimnieka līdzestību zāļu lietošanā, mazina iespējamo depresiju un palīdz ātrāk iekļauties normālā dzīves ritmā.

Pēc infarkta pieļaujamās fiziskās aktivitātes atkarīgas no pacienta vecuma, sirds veselības stāvokļa un blakus slimībām. Lai trenētu sirdi, trīsreiz nedēļā nepieciešamas dinamiskas slodzes nodarbības, kurās paaugstinās pulss un kļūst nedaudz slapja mugura: vecākiem cilvēkiem pa 40 minūtēm, bet jauniem stundu līdz pusotru dienā. Aktivitātes jāpārtrauc, ja rodas elpas trūkums, reibonis, diskomforts un sāpes krūtīs.

Dažkārt vīrieši, kuriem bijis infarkts, grib pierādīt, ka spēj noskriet maratonu, taču daktere Mintāle iesaka to nedarīt. Tas var kaitēt pat veselai sirdij, izraisīt aritmiju un citas problēmas.

Zāles visam mūžam

Izrakstoties no slimnīcas, nevilcinoties būtu jāvēršas pie ģimenes ārsta, kurš kardiologa nozīmētos medikamentus izrakstīs ar atlaidi. Aterosklerozes gadījumā pastāvīgi jālieto statīni, kas nogludina asinsvadu sieniņas, samazina aterosklerotiskās plātnes un tādējādi aptur vai vismaz palēnina aterosklerozes procesu.

“Slimnieki statīnu nozīmi galvenokārt saista ar holesterīna līmeņa samazināšanu, taču vēl svarīgāki tie ir visu organisma asinsvadu aterosklerozes apturēšanai,” uzsver Iveta Mintāle. “Tie atveseļo ne tikai sirds, bet arī nieru, galvas smadzeņu un citus asinsvadus. Turklāt vīriešiem tie palīdz arī pret asinsvadu pārmaiņu izraisītiem erekcijas traucējumiem. Diemžēl daudzi pacienti notic publikācijām, kas vērstas pret statīniem, un atsakās tos lietot, taču savā praksē neesmu redzējusi nevienu slimnieku, kuriem šie medikamenti būtu sabojājuši aknas vai nodarījuši citu tiem piedēvēto ļaunumu,” atklāj ārste.

 

Apturēt aterosklerozi

Veicot angioplastiju, tiek novērsta katastrofa asinsvadā un atjaunota asins plūsma, taču pēc tam katram pašam jārūpējas par sirds veselību.

“Ja pacients apzinīgi seko visiem norādījumiem, pēc 10 – 12 gadiem veicot asinsvadu izmeklējumus, konstatējam, ka tie ir daudz veselāki. Turpretī, neievērojot ārstu ieteikumus, reizēm nevēlamas izmaiņas rodas jau mēnesi pēc stenta ievietošanas,” atzīst Iveta Mintāle.

Kādā pētījumā aprakstīts, ka Itālijā pirmais, ko pacients pēc infarkta vēlas darīt jau intensīvās terapijas nodaļā, ir iedzert kafiju, bet, kā novērojusi ārste, Latvijā slimnieki grib uzpīpēt, kas nekādi nav savienojams ar asinsvadu veselību.

Mediķi slimniekam veic angioplastiju, cerot, ka viņš atmetīs smēķēšanu, lai ārstēšana nebūtu velta, taču diemžēl vismaz 25% koronārās sirds slimības pacientu, lietodami zāles, turpina smēķēt.

Saistītie raksti

Daktere Mintāle novērojusi: ja kādam ģimenes loceklim ir bijis miokarda infarkts, viņam atsevišķi tiek gatavots ēst, taču pārējie turpina līdzšinējo dzīvesveidu, kaut gan visiem būtu vairāk jārūpējas par veselību. Dabas radīto asinsvadu elasticitāti metāla protēze atkārtot nevar, tāpēc par sirds labsajūtu jārūpējas laikus.

Pētījumi liecina, ka sirds un asinsvadu slimību ārstēšanā neaizstājams ir veselīgs un daudzveidīgs uzturs, kurā iekļauti pilnvērtīgi labas kvalitātes produkti atbilstoši Vidusjūras diētas principiem, kā arī pietiekamas fiziskas aktivitātes. Tomēr, pat apzinīgi lietojot statīnus un tā saukto sirds aspirīnu asins šķidrināšanai, kā arī uzņemot veselīgu uzturu un pareizi – bez pārspīlējumiem – sportojot, infarkta cēloni aterosklerozi var tikai apturēt, nevis padarīt par nebijušu.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Izveidots jau piektais NMPD brigāžu punkts šogad
22 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Swedbank un Latvijas Disleksijas biedrība aicina vidusskolēnus pieteikties Izcilības balvai
1 diena
LE
LETA
Veselam
Tihonova lieta: Rēzeknes slimnīca atsakās komentēt secinājumus
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LL
Lato Lapsa
Latvijā
Neizdodas finanšu ministra Reira “gājiens ar Ploku” 2
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
VIDEO. Kariņš pauž pārliecību, ka Latvijas pabalstu sistēma būtu uzlabojama
1 stunda
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Tāds humors tautai nepatīk 1
2 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Piņķos gāzīs miljonus? Reģistrēta komercķīla teju 50 miljonu eiro vērtībā
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Ugunsgrēkā dzīvoklī Rīgā bojā gājuši divi cilvēki: dzīvību zaudējis arī nepilngadīgs bērns
44 minūtes