Veselam
Ārstēšana

Kā īsti palīdz teipi, ja sāp0

Foto – Shutterstock

Teipu efektivitāti atklāja japāņu ārsts Kenzo Kase pagājušā gadsimta 70. gados. Viņš novēroja, ka, pavelkot ādu vienā vai otrā virzienā, mazinās sāpes, un secināja: lai tas nebūtu jādara ar rokām, uz muskuļiem var iedarboties ar īpašiem plāksteriem – teipiem. Tie ir darināti no kokvilnas un atgādina elastīgas auduma lentes, kuru viena puse pārklāta ar akrila līmes kārtu. Materiāls ir elpojošs, ūdenscaurlaidīgs un alerģiju izraisa reti. Pirms teipa piestiprināšanas jānovērtē muskuļu spēks un tonuss, jāiztausta sāpīgie punkti. Jāņem vērā muskuļu virziens un jāizvērtē, vai tos nepieciešams spēcināt vai atbrīvot.

Atbilstoši fiksējot muskuļus, var mazināt to saspringumu un slodzi locītavām. Pielīmējot elastīgo plāksteri, tiek pacelti un iestiepti audi, zem ādas izveidojas plašāka telpa, kur izvietoties receptoriem, asinsvadiem un limfvadiem. Tādējādi tiek uzlabota asinsrite un limfas plūsma. Nereti pašsajūta uzlabojas uzreiz, bet citkārt – pēc ilgāka laika. Vislabāk teipu piestiprināšanu uzticēt fizioterapeitam, kurš apguvis šo tehniku, taču tos var arī iegādāties specializētajos veikalos, kur pārdod medicīnas un sporta preces, un līmēt mājās.

Fiksējošos teipus izmanto, lai mazinātu kustību apjomu ceļa, potītes vai citā locītavā. Tos uzlīmē apmēram pusstundu pirms sporta nodarbībām. Ārstnieciskie teipi var palīdzēt traumu gadījumā. Ja izmežģīts vai lauzts kāds loceklis un uzreiz nav iespējams sniegt pirmo palīdzību, tie noder locītavas fiksēšanai.

Teipi palīdz ātrāk uzsūkties asinsizplūdumam un mazināt tūsku. Uzlīmējot speciālā tehnikā, tie paātrina rētu izlīdzināšanos, var palīdzēt novērst galvassāpes, muguras, mēnešreižu un citas sāpes.

Pašsajūta uzlabosies ātrāk, kombinējot to lietošanu ar ārstniecisko vingrošanu, masāžu un fizikālas terapijas procedūrām.

 

Raksts no “Latvijas Avīzes” tematiskā izdevuma 400 padomi veselībai un skaistumam”

LA.lv