Veselam
Ārstēšana

Kā izvairīties no sirdsslimībām0

Foto: S_L/Shutterstock

Dzirdēju reklāmā par Veselības ministrijas sirds veselības programmu pēc SCORE metodes. Kuri cilvēki to var saņemt? Kas ir šī SCORE metode? ĀRIJA ZVEJNIEKCIEMĀ

 

Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļa speciāliste Undīne Šulca skaidro, ka nesen ieviestā sirds veselības programma paredz uzlabot sirds un asinsvadu slimību profilaksi un agrīnu šo slimību atklāšanu. Sirds un asinsvadu slimības ir visizplatītākais nāves cēlonis Latvijā: 2017. gadā ar tām nomiruši 15 tūkstoši iedzīvotāju.

“Noteikts, ka papildus ikgadējai profilaktiskajai apskatei pie ģimenes ārsta pacientam 40, 45, 50, 55, 60 un 65 gadu vecumā tiks novērtēts sirds un asinsvadu saslimšanas risks atbilstīgi SCORE metodei,” stāsta U. Šulca. Tā ir starptautiska kardiovaskulārā riska noteikšanas metode, pēc kuras aprēķina saslimšanas risku tuvākajos desmit gados, ņemot vērā cilvēka dzimumu, vecumu, smēķēšanas paradumus, asinsspiedienu un kopējo holesterīna līmeni.

Saistītie raksti

Ārsts izmēra asinsspiedienu, nosaka ķermeņa masas indeksu, kopējā holesterīna un glikozes līmeni asinīs, izklausa sirds un miega artērijas ar fonendoskopu, kā arī iztaujā par pacienta smēķēšanas paradumiem.

Vadoties no iegūtā sirds un asinsvadu saslimšanu riska novērtējuma, ģimenes ārsts nosūta pacientu uz nepieciešamajiem izmeklējumiem: elektrokardiogrammu, ehokardiogrāfiju, miega artēriju ultrasonoskopiju un veloergometriju. Papildus ir izstrādātas arī detalizētas rekomendācijas riska pacientu aprūpei un terapijai: dzīvesveida paradumu maiņa, medikamentozā terapija, kardiologa konsultācija un turpmākā uzraudzība pie ģimenes ārsta. Lai sasniegtu rezultātus un samazinātu mirstību ar sirds un asinsvadu slimībām, svarīgi, lai pacienti arī paši būtu atbildīgi un ievērotu ārsta izstrādātās rekomendācijas.

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Cik gudrs ceļotājs Tu esi?
21 stundas
LE
LETA
Veselam
Ar jauno gadu būtiskas izmaiņas līdzmaksājumos pie ģimenes ārsta un speciālistiem 1
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Vai tavs priekšstats par iepriekšējo dzīvi ir patiess?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
“Skonto” stadiona mīklainais pircējs – Krievijas uzņēmējs no ietekmīgas ģimenes, vēsta raidījums
7 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Latviešu valoda zinātnē nosargāta? 3
10 stundas
LE
LETA
Kultūra
Vīrietis apēd 100 000 eiro vērtu mākslas darbu 1
9 stundas
LE
LETA
Dabā
Meklēt cimdus vai gumijas zābakus? Pirmdienas laika prognoze
13 stundas
Uldis Šmits
Pasaulē
Uldis Šmits: Bez naivuma
3 dienas