Veselam
Ārstēšana

Kā izvairīties no sirdsslimībām 0

Foto: S_L/Shutterstock

Dzirdēju reklāmā par Veselības ministrijas sirds veselības programmu pēc SCORE metodes. Kuri cilvēki to var saņemt? Kas ir šī SCORE metode? ĀRIJA ZVEJNIEKCIEMĀ

 

Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļa speciāliste Undīne Šulca skaidro, ka nesen ieviestā sirds veselības programma paredz uzlabot sirds un asinsvadu slimību profilaksi un agrīnu šo slimību atklāšanu. Sirds un asinsvadu slimības ir visizplatītākais nāves cēlonis Latvijā: 2017. gadā ar tām nomiruši 15 tūkstoši iedzīvotāju.

“Noteikts, ka papildus ikgadējai profilaktiskajai apskatei pie ģimenes ārsta pacientam 40, 45, 50, 55, 60 un 65 gadu vecumā tiks novērtēts sirds un asinsvadu saslimšanas risks atbilstīgi SCORE metodei,” stāsta U. Šulca. Tā ir starptautiska kardiovaskulārā riska noteikšanas metode, pēc kuras aprēķina saslimšanas risku tuvākajos desmit gados, ņemot vērā cilvēka dzimumu, vecumu, smēķēšanas paradumus, asinsspiedienu un kopējo holesterīna līmeni.

Saistītie raksti

Ārsts izmēra asinsspiedienu, nosaka ķermeņa masas indeksu, kopējā holesterīna un glikozes līmeni asinīs, izklausa sirds un miega artērijas ar fonendoskopu, kā arī iztaujā par pacienta smēķēšanas paradumiem.

Vadoties no iegūtā sirds un asinsvadu saslimšanu riska novērtējuma, ģimenes ārsts nosūta pacientu uz nepieciešamajiem izmeklējumiem: elektrokardiogrammu, ehokardiogrāfiju, miega artēriju ultrasonoskopiju un veloergometriju. Papildus ir izstrādātas arī detalizētas rekomendācijas riska pacientu aprūpei un terapijai: dzīvesveida paradumu maiņa, medikamentozā terapija, kardiologa konsultācija un turpmākā uzraudzība pie ģimenes ārsta. Lai sasniegtu rezultātus un samazinātu mirstību ar sirds un asinsvadu slimībām, svarīgi, lai pacienti arī paši būtu atbildīgi un ievērotu ārsta izstrādātās rekomendācijas.

LA.lv
36,6 °C
Veselam
Kā sagatavoties medicīniskajām analīzēm
20 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Kuri ir pieprasītākie bērnu ārsti reģionos. Aicina atbalstīt bezmaksas vizītes
1 diena
DE
DELFI
Veselam
Pazīmes, kas liecina – tevi uzaudzināja īstens narciss
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 3
8 stundas
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
9 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
11 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
7 stundas