Veselam
Psiholoģija

Kā komunicēt ar dzēlīgiem cilvēkiem: sešas noderīgas stratēģijas0

Foto: Pexels

Saruna ar tādu cilvēku atņem spēku un dvēselē atstāj nepatīkamas mieles. Kā pareizi reaģēt uz mēģinājumiem tevi aizskart? Filozofijas zinātņu doktore, Bostonas Universitātes trauksmes un ar to saistītajiem traucējumiem centra psiholoģe Helēna Hendriksena piedāvā vairākas pārbaudītas metodes.

Novērtē situāciju

Vispirms mēģini saprast, kas notiek. Vai tevi tiešām mēģināt aizvainot?

Dažkārt cilvēki kļūst sarkastiski, lai neļautu negatīvajām emocijām – dusmām, aizkaitinājumam, bailēm gūt pārsvaru. Izsmiekls var būt viņu ierocis pret kaitinošiem apstākļiem vai aizstāvība pret iespējamu uzbrukumu. Šo atšķirību apzināšanās ir svarīga, ja nevēlies aizbiedēt sarunu biedru, kurš vienkārši neveiksmīgi pajokojis.

Piemēram, jūs tikko nokavējāt savu lidojumu. “Ko tagad darīt?” – tu saki nomāktā balsī. “Nu, mūsu atvaļinājums jau ir sācies,” atbild ceļabiedrs. “Mēs varam uzvilkt pludmales čības un sākt atpūsties jau šeit.” Viņa replikā neizskan pārmetumi tev.

Visticamāk, viņš tikai cenšas izkliedēt sasprindzinājumu. Padomā, kas būtu, ja viņš sāktu žēloties un apsūdzēt tevi.

Ceļabiedrs varēja reaģēt pavisam citādi. Piemēram: „Mēs nokavējām? Dīvaini, tu taču iztērēji tikai pusotru stundu, lai savāktu kosmētiku.” Tas jau ir uzbrukums. Bet arī šajā gadījumā vajadzētu apdomāt: varbūt viņam ir taisnība? Vai tu tiešām pārāk ilgi savāci ceļasomu? Tādā gadījumā lūdz partnerim paskaidrot, ar ko tieši viņš nav apmierināts. Liec saprast, ka tu atzīsti kritikas pamatotību, bet tevi aizskar veids, kādā tā tiek izteikta.

Gadās arī tā, ka mūsu apkārtnē ir cilvēks, kurš pastāvīgi un jebkura iemesla dēļ izsakās dzēlīgi. Te būs daži veidi, kā to neitralizēt.

Ignorē piezīmi

Visvienkāršākā metode. Ja runātāja nodoms bija aizskart tevi, tu atņem viņam šo prieku. Vari mainīt sarunas tēmu vai pievērsties citam cilvēkam. Tas būs signāls, ka nevēlies iesaistīties viņa spēlē. “Nebaro trolli.”

Aicini būt konstruktīvam

Kāpēc ir tik grūti atpazīt sarkasmu? Bieži vien sarunas biedrs aizvainojošu vēstījumu nodod padoma vai draudzīgas līdzdalības veidā. Saskaņā ar Ērika Berna analīzi šāds vēstījums darbojas divos līmeņos – atklātajā un slēptajā. Saruna var notikt starp diviem iekšējiem pieaugušajiem. Bet slēpti sarunu biedra iekšējais vecāks uzrunā tavu iekšējo bērnu, pārmet viņam un pamāca. Tavs uzdevums ir atgriezt situāciju pieaugušo līmenī.

Piemērs:
– Varbūt jums vajadzētu vadīt uzņēmumu manā vietā? Ja jums šķiet, ka jūs labāk saprotat…
– Pagaidiet mirklīti. Es neteicu, ka es kaut ko saprotu labāk nekā jūs. Es tikai ierosinu paraudzīties uz situāciju objektīvi. Ja mans plāns izrādīsies veiksmīgs, iegūs visi. To es gribu.

Nepadodies slēptam izsmieklam

Ir vēl viens veids (ja esi pārliecināts, ka sarunu biedrs ņirgājas): demonstratīvi ignorēt slēpto vētījumu. Indīgajā piezīmē vienmēr ir divi nozīmes līmeņi: burtiskais un slēptais. Noved viņa vārdu burtisko nozīmi līdz absurdam. Tomēr tā atbildēt vērts tikai tad, ja izsmiekls neprasa skaidru atbildi.

Piemērs:
– Lai atrastu nepieciešamos dokumentus uz jūsu rakstāmgalda, būtu jāpieņem darbā vesela arheologu brigāde!
– Diemžēl pašlaik ir krīze, un mēs to nevaram atļauties. Bet es labprāt uzņemšos viņu darbu – pilnīgi bez maksas!

Atvairi uzbrukumu

Tu vari pārņemt iniciatīvu sarunā, ja pats izmantosi sarkasmu.

Tā parādīsi sarunas biedram, ka arī labi pārvaldi viņa ieročus. Turklāt liksi viņam pārslēgties no viņa replikas uz savu. Neaizmirsti, ka verbālā dueļa meistars to var uztvert kā izaicinājumu. Tad tev būs jāmeklē atbilde uz viņu nākamo repliku, un tā līdz bezgalībai.

Piemērs:
– Vai izveidoji prezentāciju PowerPoint? Cik jauki! Varēji arī ar roku uzzīmēt.
– Es baidos, ka tad man būtu jālūdz palīdzība jums. Jums ir talants! Spriežot pēc brīnišķīgajiem attēliem, ko tik rūpīgi izzīmējat piezīmju grāmatiņā sanāksmju laikā…

Liec sarunu biedram saprast, ka viņa uzvedība ir nepieņemama

Vēl viens vienkāršs veids: tieši norādi sarunu partnerim, ka viņš uzvedas nepieņemami. Ja sāksi attaisnoties, tā atzīsi, ka tavā rīcībā patiešām ir kas smieklīgs. Ja apšaubi sarunu biedra vārdus, tu atņem viņam spēku.

Piemērs:
– Jums ir lielisks plāns! Varbūt vienkārši paņemt visu naudu un izdalīt nabagiem?
– Es redzu, ka esat noguris. Turpināsim sarunu, kad būsiet gatavs uzklausīt mani.

Atrodi viņa motīvu

Saistītie raksti

Ir cilvēki, kas vienmēr ir dzēlīgi – aiz ieraduma. Citiem sarkasms ir manipulācijas veids. Padomā par savu sarunu partnera motīvu. Varbūt viņš cenšas piesaistīt uzmanību? Vai, gluži otrādi, ar dzēlīgo piezīmju palīdzību viņš vēlas izvairīties no neērtas tēmas apspriešanas. Varbūt viņš provocē, lai tu zaudētu savaldību. Saprotot motīvu, varēsi izvēlēties pareizo uzvedības stratēģiju.

Vissvarīgākais: uzvedies pārliecinoši. Trollis jūt šaubas un izmanto tās. Tavs miers pats par sevi būs laba aizsardzība pret provokācijām.

LA.lv