Veselam
Psiholoģija

Kā koncentrēties darbam atvaļinājumu sezonā, kad kolēģi jau laiskojas?0

Foto – Shutterstock

Siltais, saulainais laiks saistās ar brīvdienām un atpūtu pie ūdens, kas nudien nemotivē nodoties cītīgam darbam. Tas, ka liela daļa kolēģu ir atvaļinājumā, šo sajūtu tikai paspilgtina. Sociālie tīkli ir pilni ar kolēģu laiskajām brīvdienu fotogrāfijām. Savukārt tu centies tvert pēdējās vasaras nedēļas, sēžot biroja krēslā… Dažkārt šķiet, ka esi vienīgais, kurš vispār strādā, bet tā nebūt nav.

Lūk, daži veidi, kā neļauties nomācošām domām un saglābt savas darbspējas vasaras sezonā:

1. Plāno!

Džordžtaunas datorzinātņu profesors Kals Ņūports apgalvo, ka profesionālās veiksmes noslēpums ir tā sauktais dziļais darbs (angliski – deep work), kam varam pievērsties tieši laikā, kad kolēģi ir atvaļinājumā. Tas ir īstais brīdis, kad uzsākt jaunus projektus, kuriem iepriekš nav bijis laika.

Dienas sākumā izveido darāmo darbu sarakstu, sākot ar svarīgāko. Ja ir skaidra lietu kārtība, ir lielāka iespēja justies motivētam un apņēmības pilnam paveikt ieplānoto. Nosakot skaidru mērķi, nejūtamies pārkrauti ar darbiem un spējam izdarīt vairāk.

2. Izkusties!

Fiziskajām aktivitātēm piemīt apbrīnojama spēja ietekmēt mūsu noskaņojumu un pašsajūtu. Sēžot darbā astoņas stundas dienā bez atpūtas pauzēm, ātri vien zūd enerģija un jebkādas entuziasma paliekas. Lai tā nenotiktu, dodies uz darbu ar riteni, pusdienlaikā apej kādu lielāku līkumu. Tā vietā, lai ēstu pie sava darbagalda un apskaustu kolēģu bildes, aizskrien līdz tuvējai kafejnīcai vai pusdieno parkā. Dienas laikā ir svarīgi ieplānot nelielas pauzes, kad izstaipīt stīvos muskuļus un noskaņoties darbam.

3. Komunicē!

Ja neesi vienīgais savā darbavietā, varbūt ir vērts uzsākt sarunu ar kādu kolēģi. Brīvdienu sezonā jūtamies vairāk atslābināti, tādēļ, iespējams, sarunas būs brīvākas, atraisītākas. Varat atrast veidu, kā savstarpēji motivēt, atbalstīt vienam otru. Varbūt pat varat vienoties par kopīgu pikniku vai kādu citu patīkamu kopēju nodarbi, kas ļaus uzlabot darba attiecības.

4. Apbalvo sevi!

Ja nav motivācijas, var izmēģināt 15 minūšu likumu. Noskaņojies 15 minūtēs paveikt kaut ko no darbu saraksta. Par katru paveikto uzdevumu piešķir sev nelielu balvu, piemēram, pagatavo tasi kafijas, izmet nelielu līkumu, noklausies kādu dziesmu. Ja tiec galā ar uzdotajiem pienākumiem, nevar kaitēt mazi prieciņi, kas palīdz saglabāt motivāciju atlikušajai dienai. Turklāt pēc darba ir iespēja doties savā atvaļinājumā, tiekoties ar draugiem, atklājot jaunas vietas, garšas un smaržas! Tas, ka neesi atvaļinājumā, nenozīmē, ka nevari izbaidīt pēdējās siltās vasaras dienas.

LA.lv