Veselam
Ārstēšana

Kā kopt slimu, mazkustīgu tuvinieku? Notiks bezmaksas lekcijas0


Latvijā būtu jāveido specializēta slimnīca veciem cilvēkiem, kurā būtu senioru vecuma īpatnības un geriatriju apguvuši speciālisti, uzskata gerontologs Jānis Zaļkalns.
Latvijā būtu jāveido specializēta slimnīca veciem cilvēkiem, kurā būtu senioru vecuma īpatnības un geriatriju apguvuši speciālisti, uzskata gerontologs Jānis Zaļkalns.
Foto – Shutterstock

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā notiks divas bezmaksas lekcijas par ilgstoši mazkustīgu pacientu aprūpes atvieglošanu, ko aicināti apmeklēt šādu pacientu tuvinieki, informēja slimnīcas komunikācijas speciāliste Aija Lietiņa.

“Nelaime, kuras dēļ cilvēks nokļūst ratiņkrēslā vai nespēj piecelties no gultas, nekad nemaina tikai viena cilvēka dzīvi. Tā maina arī viņa tuvinieku dzīvi. Viņi bieži vien ir vēl lielākā izmisumā, jo nezina, kā tuvajam cilvēkam palīdzēt, kā par viņu pareizi rūpēties. Ergoterapeits ir speciālists, kas piederīgajiem var sniegt šīs zināšanas,” stāsta Austrumu slimnīcas Rehabilitācijas klīnikas vadītāja, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Illa Mihejeva.

Izglītojošās lekcijas vadīs Austrumu slimnīcas ergoterapeites Anita Pentjuša, Agnese Kārkliņa un Vita Kurganova, to laikā skaidrojot tuviniekiem, kā par mazkustīgo cilvēku pareizi rūpēties, viņu grozīt un cilāt, tajā pašā laikā nekaitējot savai veselībai, kā izvēlēties piemērotus tehniskus palīglīdzekļus un pielāgot mājokli, lai atvieglotu dzīvi gan mazkustīgajam cilvēkam, gan ģimenes locekļiem, kuri par viņu rūpējas.

“Ir tāds teiciens – iedod cilvēkam zivi, un viņš būs paēdis vienu dienu, bet iemāci cilvēkam makšķerēt, un viņš būs pārticis visu mūžu. Ergoterapeita uzdevums ir iedot tuviniekiem makšķeri jeb zināšanas un prasmes, kā par mazkustīgo pacientu pareizi rūpēties, vienlaikus veicinot viņa paša patstāvību un neatkarību,” saka ergoterapeite Anita Pentjuša.

Lekcijas par mazkustīgu pacientu aprūpes atvieglošanu norisināsies Austrumu slimnīcas Rehabilitācijas klīnikā stacionārā “Gaiļezers” (Hipokrāta ielā 2). Viena lekcija notiks otrdien, 23. oktobrī, no pulksten 10.00 līdz 10.50, bet otra – trešdien, 24. oktobrī, no pulksten 13.00 līdz 13.50. Lekcijai var pieteikties, zvanot pa tālruni 67042950. Iepriekšēja pieteikšanās ir obligāta, jo vietu skaits ir ierobežots.

Pasaules ergoterapijas dienu ik gadu atzīmē 27. oktobrī, un tās mērķis ir informēt sabiedrību par ergoterapijas sniegtajām iespējām un nozīmi.

Šogad Pasaules Ergoterapijas dienas aktivitātēm Latvijā ir izvēlēts moto: “Ergoterapeita 100 minūtes Latvijas simtgadei”. Tāpēc Austrumu slimnīcas Rehabilitācijas klīnika mazkustīgu pacientu tuviniekus aicina uz divām 50 minūtes ilgām bezmaksas lekcijām.

Ergoterapija ir veselības aprūpes nozare, kuras galvenais uzdevums ir ar mērķtiecīgām darbībām pēc pārciestas smagas slimības vai traumas uzlabot cilvēka spējas pašam par sevi parūpēties, tikt galā ar ikdienas pienākumiem un iekļauties darba tirgū, kā arī aizkavēt dažādu slimību progresēšanu un invaliditātes veidošanos.

Saistītie raksti
Pie ergoterapeita visbiežāk vēršas cilvēki ar kustību traucējumiem un viņu tuvinieki.

Ergoterapeits katram pacientam palīdz atgūt un apgūt prasmes, kas ļauj ikdienā kļūt pēc iespējas patstāvīgākam un mazāk atkarīgam no citiem.

 

LA.lv