Veselam
Psiholoģija

Neviens nav supervaronis. Kā pareizi pateikt nē?0

Foto:pexels.com

Īpaši grūti atteikt tuvam cilvēkam, draugam, radiniekam. Tomēr arī tad tas būs labākais, ja godīgi atzīsi – šobrīd es to nevaru.

Ja atteikums nav tava stiprā puse, vari tam sagatavoties – uzraksti sakāmo īsi un lakoniski uz papīra, iemācies to no galvas, vari pat norunāt spoguļa priekšā. Tad jutīsies drošāk un pārliecinošāk. Varbūt ērtāk un drošāk ir atteikt, piezvanot pa telefonu? Veselības centra Vivendi klīniskās psiholoģe Kristiāna Kalniņa dod vērtīgus padomus.

LA.LV Aptauja

Vai arī Tev ir bijušas problēmas kādreiz atteikt?

  • Regulāri, cenšos visiem palīdzēt un beigās neko nepaspēju
  • Skatos pēc iespējām, ja varu palīdzu, ja nē - droši atsaku
  • Nē,novērtēju savu laiku, palīdzēt var arī citi

Ieturi pauzi! Ir pavisam normāli, pirms pieņem piedāvājumu vai uzņemas jaunu pienākumu, godīgi pateikt – man šim vajag laiku, lai apdomātu, vai to varu. Tad arī vari mierīgi pārdomāt, vai šis pienākums būs tev pa spēkam, pietiks laika un vai rezultāts būs tā vērts.

Saistītie raksti

Plāno! Ja nepieciešams, izveido savu nedēļas plānu detalizēti – ieplāno arī tādas ikdienišķas darbības kā iepirkšanos, trauku mazgāšanu, atbildēšanu uz e-pastiem, gatavošanos sapulcei. Tad uzskatāmi redzēsi, cik patiesībā piepildīta ir tava ikdiena un kurām nodarbēm velti vairāk laika, un vispār – cik daudz laika vari veltīt, palīdzot kādam citam un uzņemoties papildu pienākumus.

Atceries – visiem tu nespēj palīdzēt! Iespējams, vislabākais veids, kā atteikt palīdzību, ir ieteikt, kur vērsties, lai draugs vai draudzene rastu palīdzību, ieteikt kādu citu profesionāli, kas tiks galā ar jaunajiem pienākumiem, kurus tu nevari uzņemties.

LA.lv