Veselam
Bērni

Kā rapšu eļļa ietekmē mazuļus un bērnus?1


Rapši.
Rapši.
Foto – LETA
Neaizvietojamās omega 3 taukskābes, kuras augstā koncentrācijā satur rapšu eļļa, ir nozīmīgas augoša bērna organismā. Tās veicina smadzeņu aktivitāti un pozitīvi ietekmē prāta spējas, uzsver pediatre Vizma Meikšāne.

Mūsu organisms pats nespēj sintezēt omega 3 taukskābes, taču to iedarbība ir pārsteidzoša. Nonākot organismā, šīs taukskābes iekļūst šūnu membrānu struktūrā, uzlabojot to barošanu. Zinātnieki secinājuši, ka omega 3 taukskābes uzlabo smadzeņu šūnu savstarpējo komunikāciju. Tas nozīmē ne tikai atmiņas, koncentrēšanās un prāta spēju uzlabošanos, bet arī labu noskaņojumu.

Ir veikti daudzi pētījumi par to, ka bērniem ir svarīgi uzņemt omega 3 taukskābes jau agrīnā vecumā. Zinātniski apstiprināts, ka omega 3 pietiekama lietošana uzturā sievietēm grūtniecības un zīdīšanas periodā labvēlīgi ietekmē bērna smadzeņu attīstību.

Tāpēc par to māmiņām jāsāk domāt jau grūtniecības laikā, jo omega 3 aktīvi tiek transportētas no mātes uz augli caur placentu. Tās atrodamas arī mātes pienā. Sākot piebarošanu, jaunajām māmiņām ieteicams gādāt, lai bērniņš uzturā turpinātu saņemtu šos labos – nepiesātinātos – taukus. Visvienkāršākais veids, kā to izdarīt, – pievienot rapšu eļļu bērna ikdienas ēdienam. Ieteicamā dienas norma ir pieci mililitri, kas atbilst tilpumam viena tējkarote. Dortmundes zinātnieki izpētījuši, ka atbilstošs omega 3 daudzums ir būtisks tiešu zīdaiņu uzturā. Tas tāpēc, ka organisms dzīves pirmajos mēnešos attīstās visstraujāk un atbilstošs omega 3 daudzums palīdz pareizi veidoties nervu sistēmai, pozitīvi ietekmējot smadzeņu attīstību. Zinātnieki arī atklājuši, ka omega 3 taukskābes augu eļļās, piemēram, rapšu eļļā, ir pat stabilākas par tām, kas ir mātes pienā.

Vēl kādā pētījumā, kuru veica amerikāņu zinātnieki ar sākumskolas vecuma bērniem, secināts, ka omega 3 taukskābju uzņemšana palīdz hiperaktīviem bērniem ar uzmanības traucējumiem. Jau pirmajā pusgadā bērniem, kuri lietoja uzturā produktus, kas satur omega 3, uzlabojās uzvedība, lasīšanas un pareizrakstības prasmes.

Jāpiebilst, ka omega 3 klātbūtne organismā nodrošina arī normālu kaula zobu aizmetņu veidošanos, gādājot par veseliem zobiem, kā arī rūpējas par ādas un matu veselību. Un visbeidzot, šī unikālā taukskābe stiprina imunitāti, palīdz izvadīt holesterīnu un brīvos radikāļus, kā rezultātā bērniem samazinās citu iespējamo saslimšanu risks.

Saistītie raksti

Protams, vecāki var izstrādāt bērniem īpašu ēdienkarti, lai tie atbilstošā daudzumā saņemtu omega 3 taukskābes, turklāt – pareizās proporcijās pret omega 6. Taču daudz vienkāršāk to ir izdarīt, ikdienas uzturu papildinot ar vērtīgo rapšu eļļu, kurā ir ne tikai viens no augstākajiem omega 3 sastāviem starp citām eļļām, bet arī ideālā proporcija ar omega 6 – 2:1. Būtiski arī, ka rapšu eļļai ir vismazākais piesātināto taukskābju saturs salīdzinājumā ar visiem citiem augu taukiem.

Sekojiet līdzi noderīgai un interesantai informācijai par veselīgu dzīvesveidu projekta “Iemīli rapšu eļļu” sociālo tīklu profilos Facebook, draugiem.lv vai projekta mājas lapā www.iemilirapsuellu.lv

LA.lv