Veselam
Psiholoģija

Kā saprasties ar savu dumpīgo meitu?1

Foto-Shutterstock

Pusaudža galvenais uzdevums ir lēnām un pakāpeniski kļūt neatkarīgu pieaugušu personību ar saviem paša uzskatiem, viedokli un vērtību sistēmu, tomēr ne viss ir tik vienkārši,” atzīst Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Psihosomatikas klīnikas ārsts psihoterapeits, kā arī lekciju cikla par pusaudžiem lektore dr. Baiba Gerharde. “Patstāvības veidošanos iespējami grūtu dara vismaz divi faktori – vecāku noniecināšana un visvarenības sajūta, tāpēc vecākiem ir ļoti būtiski saprast, ka ikviens notikums, pārdzīvojumi, sasniegumi un attiecību pieredze nosaka pusaudža personības veidošanos. Lai palīdzētu vecākiem, Attiecību skolas lekciju ciklā par pusaudžiem, kopīgi meklējam atbildi uz jautājumu: kā pareizi veidot kontaktu tieši ar manu pusaudzi?”

Viens no problēmu cēloņiem, runājot par procesiem, kas kavē pusaudža personības pilnveidošanos, ir vecāku noniecināšana. No jaukiem, mīļiem un atsaucīgiem vecākiem aiziet ir daudz grūtāk, nekā no stulbiem, nesaprotošiem un atpalikušiem.

Tāpēc, neatkarīgi no tā, kāda mamma un tētis ir realitātē, pusaudze meita būs neapmierināta, dumposies pret ierobežojumiem, protestēs un noslēgsies. Otrs process, kas veicina bērna vērtību sistēmas grīļošanos, ir visvarenības sajūta. Meitenēm un arī puišiem ir pārliecība, ka ar viņiem nekas slikts nevar atgadīties, kas viss izdosies, viņi nebaidās riskēt. Par bērna personības attīstību, pusaudža vecuma īpatnībām un svarīgākajiem personības veidošanās aspektiem dažādos vecuma posmos, kas ietekmē pusaudža personību, vecāki var uzzināt, apmeklējot asoc. prof. Guntas Ancānes lekciju “Vai pusaudzi var mainīt?”, kas notiks 24. oktobrī. Sīkāka informācija www.psihosomatika.lv.

Draudzība ar meitu pati par sevi neveidosies

Pamatojoties uz iepriekš izteiktajiem diviem procesiem, kas ietekmē pusaudža personības veidošanos, draudzība, kas normāli attīstās starp mammu un pusaudzi meitu, nav iespējama. Attiecības, kā likums, pasliktinās, protams, tām gan nav jābūt nepārtraukti sliktām. Mammai ir pamats raizēties, ja tā nenotiek. Tāpat mammai ir jāiztur meitas attālināšanās, pārmetumi, garastāvokļa svārstības, mierinot sevi, ka bērnam aizejot no mājām, kļūs atkal labāk.

Ļoti svarīgi ir cienīt meitas tiesības uz privātumu, saviem noslēpumiem, nepārkāpt viņas personības robežas – piemēram, dienasgrāmatas izlasīšana vai telefona pārbaudīšana, jo uzticētā izpļāpāšanās var būt rīcība, ko meita nepiedos.

Vienlaikus jābūt labvēlīgai, pieejamai, sakot – te es esmu, jebkurā brīdī, kad tu vēlies, vari man uzticēties, lai kas arī notiktu, vienmēr tevi atbalstīšu un palīdzēšu.

Arī bez konfliktiem neizpalikt

Konflikti galvenokārt ir par robežām un noteikumiem – meita vēlas lielu brīvību, mamma raizējas par viņas drošību, veselību un grib kontrolēt. Efektīvs risinājums ir kopēja vienošanās- uzklausīt meitas vēlmes, izklāstīt savus apsvērumus un vienoties, kāda būs jaunā kārtība, jo vecā viennozīmīgi vairs palikt nevar.

 Ja vecāki uz to pastāv, viņi, vai nu saņems pretī pamatīgu dumpi līdz pat bēgšanai no mājām, skolas neapmeklēšanai, sliktām draugu kompānijām vai arī salauzīs sava bērna personību.


Ideāli vecāki bērna acīs

Ja vēlies izprast sava bērna uzvedību, noskaidrot, kā atšķiras pusaudžu – meitas un dēla audzināšana, apmeklē lekciju ciklu par pusaudžiem, kas ietver piecas lekcijas par tēmām – vai pusaudzi var mainīt? (bērna personības attīstība); kā saprast pusaudža emocijas? (pusaudža garastāvokļa maiņas); pusaudzis, ģimene, skola (kā veidot kontaktu ar pusaudzi un palīdzēt viņam?); pusaudžu savstarpējās attiecības (starp klasesbiedriem, pirmā mīlestība..) un par vecākiem pašiem: kad bērns ir pieaudzis (kā zināt, kad bērns ir pieaudzis un nenodarīt pāri ar pārlieku lielām vecāku rūpēm). Iespēja pieteikties uz RSU Psihosomatikas Attiecību skolas lekciju ciklu par pusaudžiem: [email protected] vai 67625655. Pirmā lekcija jau ceturtdien, 24. oktobrī.

Saistītie raksti

 Attiecību skolas lekcijās par pusaudzi tiks runāts gan par meitenēm, gan puišiem. Lai gan pusaudžu gados zēni mēdz izturēties skarbi, bravurīgi, izmanto rupjus vārdus – drūmā un raupjā āriene slēpj trauslu un ievainojamu dvēseli. Lai cik asi un agresīvi zēns izturētos, arī viņam sāp, un arī viņš baidās tikt atgrūsts, ignorēts, izsmiets.


Drošības aspekti, ko vecākiem noteikti jāizrunā ar meitu:

  • Meitai vienmēr jābūt sazvanāmai un jāatbild uz zvaniem, savukārt vecāki var apņemties bieži ar zvaniem netraucēt;
  • Kaut kur dodoties, jāparūpējas par mājās nokļūšanu, vislabāk, ja var aiziet jebkurā brīdī, piemēram, iedot līdzi rezerves naudu – taksometram;
  • Vēlreiz jāpārrunā, kādas situācijas ir bīstamas- vientuļas, tumšas ielas, nakts laiks, kriminogēnas vietas tuvākajā apkārtnē u.tml.;
  • Iedrošināt meitu bīstamās vai draudu situācijās aktīvi sevi glābt- kliegt, bēgt, kost, censties izrauties, atdot visas uzbrucēja iekārotās mantas;
  • Riskantos apstākļos parūpēties par kādu drošības līdzekli- ielikt kabatā kaut dezodoranta vai matu lakas aerosolu, arī smilšu sauju var iemest otram sejā, noderīgi apgūt kādus pašaizsardzības paņēmienus;
  • Atgādināt par seksuālām robežām- nevienam nav tiesības viņai pieskarties, ja viņa to nevēlas vai arī, ja pārdomā, jebkurā brīdī var puisim teikt „nē”, un noteikti  nedarīt to, ko negribas.

 

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
ANO: mūs gaida bads, dabas katastrofas un masveida imigrācija 1
15 stundas
KD
Krista Dzidzēviča
Veselam
Zilo ekrānu “apburtajā lokā” jeb sociālie mediji ir solis tuvāk depresijai
15 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Vai mutiska piekrišana seksam “nokauj” romantiku?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Turīgas pašvaldības, bet netiek galā ar rindām uz bērnudārziem
48 minūtes
LA
LA.LV
Sports
Neilands pirms pasaules čempionāta lieliskā formā – latvietis uzvar prestižā velobraucienā Beļģijā!
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
FKTK piemērojusi “PrivatBank” viena miljona eiro sodu
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Ceturtdien naktī līdz pat -1 grādam
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “BMW” markas auto iekļūst smagā avārijā 1
6 stundas