Veselam
Uzturs

Kādi ir zivju eļļas labie darbi mūsu organismā?0

Foto – Shutterstock

Rudens katru gadu atnes ne tikai zeltainu lapkriti un bagātīgu dārzeņu ražu, bet arī iezīmē sākumu gada tumšākajam un drēgnākajam laikam, kurā saasinās dažādu sezonālo slimību riski.

Viens no efektīvākajiem imunitātes stiprināšanas veidiem ir pastiprināta Omega-3 taukskābju uzņemšana, uzturā iekļaujot treknās zivis vai lietojot zivju eļļu. Par zivju eļļas labajām īpašībām un lietošanu stāsta BENU Aptiekas farmaceite Ilze Priedniece.

Zivju eļļas neatsveramā nozīme

I. Priedniece uzsver, ka zivju eļļas lietošana ir aktuāla un svarīga jebkurā vecumā, jo tā satur organismam nozīmīgos A, D un E vitamīnus, kā arī augstvērtīgās Omega-3 polinepiesātinātās taukskābes, kuras organisms pats nesintezē. Regulāra trekno zivju iekļaušana uzturā vai zivju eļļas lietošana nodrošina vispārēju organisma aizsardzību – veicina smadzeņu un sirds darbību, samazina risku saslimt ar visu veidu sirds un asinsvadu slimībām, paaugstina koncentrēšanās spējas, uzlabo ādas un matu veselību, kā arī ir iedarbīgs ilgtermiņa līdzeklis ārējā izskata un pašsajūtas uzlabošanā.

LA.LV Aptauja

Vai Tu lieto zivju eļļu?

  • Jā, visa gada garumā
  • Jā, tikai ziemā
  • Nē, bet labprāt ēdu zivis
  • Nē, nelietoju vispār

Dažādu pētījumu rezultātā pierādīts, ka pastāvīga zivju eļļas lietošana ne tikai nodrošina terapeitisku efektu dažādām veselības problēmām, bet arī ietekmē veiksmīgu neiroloģisko attīstību zīdaiņiem un labāku smadzeņu funkcionēšanu pieaugušajiem.

Kā lietot?

Zivju eļļas lietošana ir aktuāla ikvienam cilvēkam, tomēr atsevišķām iedzīvotāju grupām tā ir sevišķi svarīga. I. Priedniece skaidro, ka zivju eļļu īpaši ieteicams lietot bērniem (tā palīdz kaulu un zobu augšanas procesā), sievietēm grūtniecības pirmajā un otrajā trimestrī un bērna zīdīšanas laikā, vīriešiem pēc 35 gadu vecuma, vecākiem cilvēkiem, kā arī cilvēkiem, kuri nelieto uzturā zivis.

Zivju eļļu var lietot bez ārsta uzraudzības. Aptiekās tā pieejama gan šķidrā veidā, gan kapsulās, savukārt bērniem ir pieejamas košļājamas kapsulas ar augļu garšu. I. Priedniece norāda, ka visērtāk zivju eļļu izvēlēties kapsulās, jo šādi tā saglabājas ilgāk un neoksidējas, kamēr šķidrā eļļa pēc atvēršanas ir jāglabā ledusskapī un jāizlieto trīs mēnešu laikā.

Foto – Shutterstock

Omega-3 vērtīgās taukskābes vēlams uzņemt regulāri, vismaz divreiz nedēļā lietojot treknās zivis vai regulāri dzerot zivju eļļu. Ieteicamā dienas deva ir 1000 miligramu jeb 1 grams, savukārt pacientiem ar sirds–asinsvadu saslimšanām – pat 2 grami dienā. Bērniem paredzētās devas nosaka pēc vecuma, bet būtiski, ka zivju eļļu var dot arī zīdaiņiem. Vislabāk zivju eļļa uzsūcas, ja tiek lietota ēšanas laikā.

Pirms pērc internetā – pārliecinies!

Saistītie raksti

BENU Aptiekas farmaceite I. Priedniece aicina cilvēkus nekautrēties un vērsties pie farmaceita, ja rodas kādi jautājumi vai neskaidrības par zivju eļļas lietošanu. Ja zivju eļļa tiek pirkta internetā, noteikti jāpārliecinās, vai tā ir reģistrēta uztura bagātinātāju reģistrā Pārtikas un veterinārajā dienestā, kā arī svarīgi aplūkot polinepiesātināto taukskābju – EPS un DHS daudzumu, proti, jo lielāks to īpatsvars, jo zivju eļļu ir kvalitatīvāka un veselībai vērtīgāka.

Taču drošāk un prātīgāk ir zivju eļļu, kā arī citus uztura bagātinātājus iegādāties zināmās un pārbaudītās vietās, piemēram, tuvākajā aptiekā. Farmaceite I. Priedniece aicina izbaudīt pēdējos aizejošās vasaras saulesstarus un laicīgi parūpēties par imunitātes stiprināšanu, regulāri sportojot, uzturoties svaigā gaisā un ēdot veselīgu un pilnvērtīgu pārtiku!

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Latvijas ārsti Saeimas deputātiem atgādina par dotajiem solījumiem
4 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Speciālisti: jāaptur cukura diabēta lavīna
5 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Kāpēc sporta zālē ir bīstami lietot vadu austiņas? Vērtīgi trenera padomi
7 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
21. gadsimts vairs nav autoritātes laiks. To nomaina īslaicīgas slavenības. Saruna ar Skaidrīti Lasmani
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Olafs Zvejnieks: Privātā kapitāla uzvaras gājiens
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānijā kravas mašīnas konteinerā atrasti 39 cilvēku līķi
2 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Rīgā būvēs pirmo bezoglekļa biroju ēku
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Kijevas centrā nograndis spārdziens; ir bojāgājušie
2 stundas