Veselam
Dzīvesveids

Kādi principi jāņem vērā ieviešot depozīta sistēmu?0


Vācijā, kur konteineru sistēmas ir jau 20 gadus, cilvēki apzinīgi šķiro atkritumus, bet pudeļu depozītu popularitāte krītas.
Vācijā, kur konteineru sistēmas ir jau 20 gadus, cilvēki apzinīgi šķiro atkritumus, bet pudeļu depozītu popularitāte krītas.
Foto: DEFOTOBURG/SHUT TERSTOCK

Neskatoties uz investīcijām, ko tirgotājiem nāksies ieguldīt depozīta sistēmas ieviešanā, galvenajam ieguvējam no šīs sistēmas jābūt patērētājam. Tirgotāju izstrādātie principi palīdzētu uzlabot pašreizējo ieceri, informē LTA prezidents Henriks Danusēvičs.

Temats par depozīta sistēmas ieviešanu tiks vēlreiz apspriests, kad Saeimā paredzēts likumprojekta trešais lasījums. Līdz šim Saeimas deputātu vairākums atbalstīja ideju ieviest normatīvo regulējumu dzērienu iepakojumu depozīta sistēmas darbības uzsākšanai, skatot likumprojektu otrajā lasījumā.

Tas nozīmē, ka patērētājs, pērkot preci depozīta iepakojumā, samaksās preces cenu un depozīta maksu, kas atsevišķi norādīta cenu zīmē.

Savukārt iepakojuma pieņēmējs depozīta maksu patērētājam atmaksās vai izsniegs čeku, kurā norādīta atprečotā summa.

Tirgotāju viedoklis līdz šim netika uzklausīts. Galvenais – no depozīta sistēmas ieviešanas nedrīkstētu ciest patērētājs. Pēc tirgotāju domām, sistēmai ir jādarbojas pēc principa, ka maksā piesārņotājs, nevis iedzīvotāji ar tirgotāju starpniecību. Tādēļ tirgotāji apvienojušies un atbalstījuši 9 principus atvērtas un godīgas iepakojumu depozīta sistēmas izveidošanu.

Atvērtas un godīgas iepakojumu depozīta sistēmas 9 pamatprincipi

1. princips. Piesārņotājs maksā.
Latvijas tirgotāji atbalsta plastmasas iepakojumu savākšanas nepieciešamību un piekrīt, ka tai jābūt vienai no prioritātēm gan nacionālā, gan Eiropas Savienības līmenī. Īpaši svarīgi ir ņemt vērā atkritumu efektīvu apsaimniekošanu un pārstrādi, kurā ir skaidri un nepārprotami noteikta atbildība par atkritumu radīšanu. Iepakojuma depozīta gadījumā par piesārņotāju ir uzskatāmi ražotāji, kuriem jāuzņemas pilna atbildība un izmaksu slogs.

2. princips. Visiem Latvijas iedzīvotājiem pieejama Depozīta sistēma
Depozīta sistēma veidojama tā, lai nodrošinātu Latvijas iedzīvotājiem maksimāli ērtu Depozīta sistēmas pieejamību.

Veikals
Publicitātes foto

Depozīta iepakojuma pieņemšana tiktu nodrošināta gan iepakojuma depozīta tirdzniecības vietu saprātīgā tuvumā, gan pašvaldību pakalpojumu centros vai atkritumu pieņemšanas laukumos

3. princips. Caurskatāmas izmaksas un pārstāvības līdzsvars.
Depozīta sistēmas operatoram ir jābūt bezpeļņas organizācijai, kurā vismaz 50% ir pārstāvēti tirgotāji. Depozīta sistēmu nedrīkst veidot uz visas sabiedrības rēķina. Izmaksu efektivitātes rezultātā panāktais ieguvums, tai skaitā arī neizmantotais depozīts, kas lēšams vairāku miljonu EUR apmērā gadā, jānovirza Depozīta sistēmas operatora tiešo izmaksu samazināšanai.

4. princips. Tirgotājiem – 50% balsstiesības izmaksu samazināšanai.
Efektīvas depozīta sistēmas izveidē un darbībā tirgotājiem ir izšķiroša loma. Pircējiem ir jānodrošina patīkama, tīra, higiēniska iepirkšanās vide par samērīgām izmaksām. To nodrošina tirgotāju pārstāvība vismaz 50% apmērā Depozīta sistēmas operatora Valdē, kas ļaus izvairīties no nepieciešamības visai sabiedrībai subsidēt Depozīta sistēmas izmaksas.

5. princips. Izmaksas apstiprina regulators.
Depozīta sistēmas operatora izmaksas, tostarp apsaimniekošanas maksu tirgotājiem un dalības maksu depozīta sistēmā, ir jāapstiprina valsts izveidotajam regulatoram (piemēram, SPRK), lai nodrošinātu izmaksu pamatotu, atklātu un objektīvu izvērtēšanu.

6. princips. Vienas pieturas punkts
Atlīdzība par atgriezto depozītu izmaksājama depozīta pieņemšanas vietā. Šis ir drošs, praktisks un efektīvs risinājums, kas neveidos papildus sistēmas izmaksas.

7. princips. Brīvais tirgus un godīga konkurence
Depozīta sistēmā savāktais iepakojums ir jārealizē par iespējami izdevīgāko cenu brīvā tirgū, nodrošinot godīgu konkurenci un izmaksu samazināšanu.

8. princips. Sabiedrība izglītošana un dialogs.
Tā kā būtiski tiek mainīti sabiedrības paradumi rīcībā ar iepakojumu un tie balstāmi izglītībā un dialogā, tad Depozīta sistēmas pārvaldē jāparedz finansējums sabiedrības izglītošanai.

Saistītie raksti

9. princips. Depozīta pieņemšanas punktu izveide.
Lai saglabātu godīgas konkurences principus tirdzniecībā un nodrošinātu mazo un vidējo tirgotāju ilgtspēju, depozīta pieņemšanas vietu izveide tirdzniecībā jāfinansē no Depozīta sistēmas līdzekļiem vai ar valsts piešķirtu nodokļu atlaidi par attiecīgām investīcijām.

Jau publiskošanas brīdī principus atbalstīja vairāki no lielākajiem Latvijas tirgotājiem – IKEA, Depo, Tirdzniecības nams Kurši, Maxima Latvija, Mego, Cenuklubs, SKY, LaTS un Sanitex. Augustā Depozīta Principu atbalstītājiem pievienojās arī AS Diāna (vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība), kam pieder veikalu tīkls “Mājai un Dārzam”, veikals­ noliktava “LABAIS” Ventspilī; kafejnīcas Ventspilī – Pica Diāna, Cafe Centrs, Pankūkas Pelmeņi.

LA.lv