Veselam
Dzīvesveids

Kafija palīdz vai kaitē?6

Foto – Fotolia

“Manai sievai ir paaugstināts asinsspiediens, tāpēc viņa jau vairākus mēnešus nelieto kafiju. Sūdzas, ka trūkst mundruma, tomēr baidās no kafijas, dzirdējusi, ka paaugstināta asinsspiediena gadījumā tā nav vēlama. Vai tiešām pat viena krūzīte varētu kaitēt un vēl vairāk palielināt asinsspiedienu?” JURIS RĪGĀ

Kafija ir lielisks dzēriens! Zinātniski ir pierādīts, ka kafija samazina asinsspiedienu. Tā stiprina sirds un asinsvadu sistēmu, ir mazāks risks saslimt ar aknu vēzi, bet resnās zarnas vēzis var piemeklēt trīsreiz retāk. Kafija ātrāk sadziedē kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas.

– Daļai cilvēku pēc kafijas var būt nepatīkama sajūta vēderā, un tas liek domāt, ka viņi kafiju nevar lietot. Taču tas nebūs tiesa! – skaidro Rīgas Stradiņa universitātes profesors, gastroenterologs Anatolijs Danilāns. Ja šādas sajūtas tiešām radušās, jāpārskata kafijas deva un stiprums. Piemēram, nebūs prāta darbs to lielā daudzumā dzert pirms nakts vai pēc ilgāka pārtraukuma. Tad tiešām var rasties dažādas nevēlamas blakusparādības.

Protams, nevar teikt: visi dzeriet kafiju un būsiet veseli, tā ir labāka nekā tēja. – Ja man kāds stāsta, ka tēja palīdz pret dažādām kaitēm, bet kafija gan nav laba, es strīdos pretim. Tāpat mēģinu apgāzt mītu, ka pupiņu kafija ir labāka par šķīstošo. Katrs dzer to, kas labāk garšo. Tikai jāatceras viena ļoti svarīga lieta – viss ar mēru! Trīs vai četras kafijas tases dienā uzskatāmas par saprātīgu daudzumu, – piebilst dakteris.

Saistītie raksti
LA.lv